Ilon Mask Ukrainadagi urushni to‘xtatish bo‘yicha takliflar berdi
Taniqli milliarder, tadbirkor va SpaceX hamda Tesla rahbari Ilon Mask Ukrainadagi urushni to‘xtatish bo‘yicha bir qator takliflar bilan chiqdi. Bu haqda u X (sobiq Twitter) ijtimoiy tarmog‘ida yozgan. Maskning fikricha, urushni tugatish uchun strategik va iqtisodiy choralar ko‘rilishi kerak.
Starlink tizimini o‘chirish taklifi
Maskning eng bahsli takliflaridan biri – Ukraina armiyasining muhim aloqa vositasi bo‘lgan Starlink sun’iy yo‘ldosh internet tizimini o‘chirish hisoblanadi. Uning ta’kidlashicha, agar Starlink faoliyati to‘xtatilsa, Ukraina qurolli kuchlari front chizig‘ida jiddiy qiyinchiliklarga duch keladi va bu urushni tugatishga xizmat qiladi.
Ayni paytda Ukraina harbiylari Starlink'dan aloqa uchun foydalanib kelmoqda. Bu tizim harbiylar uchun muhim strategiyaviy resurs bo‘lib, jangovar harakatlar davomida katta ahamiyatga ega. Maskning bu taklifi Ukraina va G‘arb davlatlari tomonidan keskin tanqid qilinishi mumkin.
Ukraina oligarxlariga qarshi sanksiyalar
Ilon Mask Ukrainadagi urushni to‘xtatishning yana bir yo‘li sifatida mamlakatning eng yirik biznesmenlariga nisbatan xalqaro sanksiyalar joriy etilishini taklif qildi. Uning fikricha, agar bu tadbir amalga oshirilsa, urush darhol to‘xtashi mumkin.
"Ukrainaning eng yirik o‘n nafar oligarxiga, ayniqsa, Monakoda qasrlari bo‘lganlarga qarshi sanksiyalar kiriting va urush darhol to‘xtatiladi. Mana jumboqning kaliti", – deb yozdi Mask.
Shu bilan birga, milliarder aniq qaysi oligarxlar tahdid ostida bo‘lishi kerakligini ochiqlamagan. Ma’lumki, 2021 yilda AQSH ukrainalik biznesmen Igor Kolomoyskiy va uning oilasiga qarshi sanksiyalar joriy qilgan edi. Kolomoyskiy 2014—2015 yillarda Dnepropetrovsk viloyati gubernatori sifatida korrupsiyada ayblangan.
Vashingtonning sanksiya rejalari
Washington Mail nashri manbalariga ko‘ra, 2025 yil fevral oyida AQSH Odessa meri Gennadiy Truxanovga qarshi sanksiyalar joriy etish imkoniyatini ko‘rib chiqayotgan edi. Amerika rasmiylari Truxanovni Odessa jinoiy guruhi bilan aloqadorlikda hamda offshor kompaniyalarda katta ulushga egalik qilishda ayblamoqda.
Ilon Maskning takliflari xalqaro maydonda turli bahslarga sabab bo‘lishi mumkin. Uning fikricha, urushni iqtisodiy bosim orqali to‘xtatish mumkin, ammo bu choralar qanday natija berishi hali noma’lum. Bu takliflar Vashington, Kiyev va Moskva tomonidan qanday qabul qilinishi esa vaqt o‘tishi bilan aniqlashadi.
AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp so‘nggi intervyularidan birida Erondagi siyosiy vaziyat haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Uning aytishicha, oxirgi urush va harbiy
Dunyo Bugun, 20:36
Quyoshda ikki oy ichida birinchi X darajali chaqnash yuz berdi
Bugun, 30 mart kuni Quyoshda so‘nggi ikki oy ichida ilk bor eng yuqori darajadagi chaqnash yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqida Rossiya Fanlar akademiyasi Kosmik tadqiqotlar
Dunyo Bugun, 20:06
Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Donald Trump Eron bilan bog‘liq mojaro bo‘yicha turlicha fikrlarni bildirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U yaqinda tinchlikka erishish mumkinligini
Dunyo Bugun, 18:31
AQSH Federal qidiruv byurosi rahbari Kesh Patelga tegishli elektron pochta hisobining buzilgani haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu xakerlik hujumi Eron bilan bog‘liq
Yaman Eron bilan ittifoqda sionistlarga raketa zarbasi berdi
Yaman rasmiylari Eron tomonida urushga qo‘shilganliklarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bayonotda mamlakat kuchlari “sionist dushman” deb atalgan tomonlarga bir nechta ballistik
Dunyo Bugun, 16:32
Shimoliy Koreya AQSH hududiga yetib boradigan yangi dvigatel sinovini muvaffaqiyatli o'tkazdi
Shimoliy Koreya davlat axborot vositalari o'tgan kuni, ya'ni mart oyining yigirma to'qqizinchi sanasida takomillashtirilgan reaktiv raketa dvigatelining muvaffaqiyatli sinovdan

Илон Маск предложил варианты для прекращения войны в Украине
Знаменитый миллиардер, предприниматель и глава SpaceX и Tesla Илон Маск выступил с рядом предложений по прекращению войны в Украине. Об этом он написал в социальной сети X (бывший Twitter). По мнению Маска, для завершения войны необходимо принять стратегические и экономические меры.
Предложение отключить систему Starlink
Одно из самых спорных предложений Маска – отключение системы спутникового интернета Starlink, которая является важным средством связи для украинской армии. Он подчеркивает, что если деятельность Starlink будет приостановлена, украинские вооруженные силы столкнутся с серьезными трудностями на фронте, что будет способствовать прекращению войны.
В настоящее время украинские военные используют Starlink для связи. Эта система является важным стратегическим ресурсом для военных и имеет большое значение в ходе боевых действий. Это предложение Маска может быть резко раскритиковано Украиной и западными странами.
Санкции против украинских олигархов
Илон Маск предложил еще один способ прекращения войны в Украине – введение международных санкций против крупнейших бизнесменов страны. По его мнению, если эта мера будет реализована, война может немедленно прекратиться.
"Введи санкции против десяти крупнейших олигархов Украины, особенно тех, у кого есть замки в Монако, и война немедленно прекратится. Вот ключ к разгадке", – написал Маск.
При этом миллиардер не уточнил, какие именно олигархи должны оказаться под угрозой. Известно, что в 2021 году США ввели санкции против украинского бизнесмена Игоря Коломойского и его семьи. Коломойский был обвинен в коррупции, когда занимал пост губернатора Днепропетровской области в 2014—2015 годах.
Планы Вашингтона по санкциям
По данным издания Washington Mail, в феврале 2025 года США рассматривали возможность введения санкций против мэра Одессы Геннадия Труханова. Американские официальные лица обвиняют Труханова в связях с одесской преступной группировкой и в том, что он владеет значительной долей в оффшорных компаниях.
Предложения Илона Маска могут вызвать различные споры на международной арене. По его мнению, войну можно остановить с помощью экономического давления, однако пока неясно, какие результаты принесут эти меры. Как эти предложения будут восприняты в Вашингтоне, Киеве и Москве, станет ясно со временем.
Дональд Трамп рассказал о новом режиме в политике Ирана
Бывший президент США Дональд Трамп в одном из последних интервью высказал своё мнение о политической ситуации в Иране. Об этом сообщает Zamin.uz. По его словам, в результате последней войны и
Мир Сегодня, 20:36
На Солнце за два месяца произошло первое вспышка класса X
Сегодня, 30 марта, на Солнце впервые за последние два месяца произошла вспышка самого высокого класса. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этом сообщили в Лаборатории солнечной астрономии Института
Трамп обсудил военные и дипломатические пути конфликта с Ираном
Президент Соединённых Штатов Дональд Трамп высказывает различные мнения по поводу конфликта с Ираном. Об этом сообщает Zamin.uz. Хотя он недавно заявил о возможности достижения мира, в то же время
Мир Сегодня, 18:31
Электронная почта руководителя ФКБ была взломана хакерами
Появились сообщения о взломе электронной почты руководителя Федерального бюро расследований США Кеша Пателя. Об этом сообщает Zamin.uz. Говорят, что эта хакерская атака была осуществлена группой под
Мир Сегодня, 17:28
Йемен нанес ракетный удар по сионистам в союзе с Ираном
Официальные лица Йемена объявили о присоединении к войне на стороне Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz. В заявлении говорится, что силы страны нанесли удар несколькими баллистическими ракетами по
Мир Сегодня, 16:32
Северная Корея успешно провела испытания нового двигателя, способного достичь территории США
Государственные средства массовой информации Северной Кореи официально объявили, что вчера, 29 марта, был успешно проведен испытательный запуск усовершенствованного ракетного двигателя. Об этом