Donald Tramp Ilon Maskni qo‘llab-quvvatlash uchun Tesla sotib olmoqchi
"Ertaga ertalab Ilon Maskka ishonch va qo‘llab-quvvatlash belgisi sifatida mutlaqo yangi Tesla xarid qilaman. Nima uchun u o‘zining ulkan qobiliyatini Amerikani yana buyuk qilish uchun ishlatayotgani uchun jazolanishi kerak?" — deb yozdi Tramp Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida.
Tesla'ga bosim va Ilon Maskka qarshi tanqidlar
So‘nggi oylarda Ilon Mask Yevropadagi siyosiy masalalarda o‘ng qanot guruhlarni qo‘llab-quvvatlagani uchun jiddiy tanqidlarga duch kelmoqda. Xususan, u Yevropa Ittifoqining migratsiya siyosatiga qarshi chiqib, bir qator o‘ng partiyalarni himoya qilgan.
Bu harakatlar natijasida, Yevropa bozorida Tesla avtomobillariga talab sezilarli pasaydi. Shuningdek, London, Barselona, Lissabon va Reykyavik kabi shaharlarda Ilon Mask va uning Donald Tramp bilan hamkorligiga qarshi norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi.
Tesla aksiyalarining qulashi
10 mart kuni Tesla aksiyalari 15% ga tushib ketdi, bu esa Trampning 2024 yilgi saylov g‘alabasidan keyin kuzatilgan barcha o‘sishni yo‘qqa chiqardi. Bir qator tahlilchilar bu holatni investorlarning Maskning siyosiy harakatlaridan noroziligi bilan bog‘lashmoqda.
Tramp va Mask o‘rtasidagi munosabatlar
Donald Tramp va Ilon Mask so‘nggi paytlarda bir necha marta ochiq ko‘rinishda uchrashgan. Suratda ham ularning samimiy muloqotda ekani ko‘rinib turibdi. Ayrim tahlilchilar Trampning Maskni qo‘llab-quvvatlashi, undan kelgusi saylovlar uchun moliyaviy yordam olish niyati bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligini ta’kidlashmoqda.
Shuningdek, Mask so‘nggi paytlarda AQSH hukumatining ba’zi siyosatiga tanqidiy fikr bildirib, o‘z bizneslariga qarshi kampaniya olib borilayotganini iddao qilgan.
Donald Trampning Tesla sotib olish to‘g‘risidagi bayonoti uning Ilon Mask bilan yaqin munosabatlarini yanada mustahkamlash niyatida ekanligini ko‘rsatadi. Shu bilan birga, Tesla'ning bozordagi muammolari va Ilon Maskning siyosiy pozitsiyasi uning kompaniyasiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Yaqin oylarda bu jarayonlar qanday rivojlanishi va Mask hamda Tramp o‘rtasidagi hamkorlik qay tarzda davom etishi katta qiziqish uyg‘otmoqda.

Дональд Трамп хочет купить Tesla, чтобы поддержать Илона Маска
Президент США Дональд Трамп сообщил о намерении купить один из автомобилей Tesla в поддержку предпринимателя Илона Маска.
"Завтра утром я куплю совершенно новую Tesla в знак доверия и поддержки Илона Маска. Почему он должен быть наказан за то, что использует свои огромные способности, чтобы сделать Америку великой снова?" — написал Трамп в социальной сети Truth Social.
Давление на Tesla и критика Илона Маска
В последние месяцы Илон Маск подвергается серьезной критике за поддержку правых групп в политических вопросах Европы. В частности, он выступил против миграционной политики Европейского Союза и поддержал ряд правых партий.
В результате этих действий спрос на автомобили Tesla на европейском рынке значительно снизился. Также в таких городах, как Лондон, Барселона, Лиссабон и Рейкьявик, прошли протесты против Илона Маска и его сотрудничества с Дональдом Трампом.
Падение акций Tesla
10 марта акции Tesla упали на 15%, что свело на нет весь рост, наблюдавшийся после победы Трампа на выборах 2024 года. Ряд аналитиков связывают эту ситуацию с недовольством инвесторов политическими действиями Маска.
Отношения между Трампом и Маском
Дональд Трамп и Илон Маск в последнее время несколько раз открыто встречались. На фото также видно, что они находятся в дружеском общении. Некоторые аналитики отмечают, что поддержка Маска со стороны Трампа может быть связана с намерением получить финансовую помощь на предстоящие выборы.
Кроме того, Маск в последнее время высказывал критические замечания по поводу некоторых политик правительства США, утверждая, что против его бизнеса ведется кампания.
Заявление Дональда Трампа о покупке Tesla показывает его намерение укрепить близкие отношения с Илоном Маском. В то же время проблемы Tesla на рынке и политическая позиция Илона Маска могут негативно сказаться на его компании.
В ближайшие месяцы будет интересно наблюдать, как будут развиваться эти процессы и как будет продолжаться сотрудничество между Маском и Трампом.