пасмурно ветер 2.5 м/с, З
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan kadrlarda erkaklar panjaralar ustidan oshib, ko‘cha savdogarlari yonidan yugurib o‘tayotgan tasvirlangan. Mamlakat g‘arbida joylashgan provinsiya aholisi qochoq mahbuslarni ushlashga uringan. Rasmiylarning ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda 28 nafar mahbus ozodlikda qolmoqda.
Mahbuslar ovqat uchun navbatda turganida qochishni amalga oshirgan. Hozirda Indoneziya qamoqxonalari jiddiy muammoga duch kelgan — ularning aksariyati jinoyatchilarga to‘lib ketgan.
O‘tgan oy immigratsiya va axloq tuzatish muassasalari vaziri Agus Andrianto mamlakatdagi qamoqxonalarning 87 foizi to‘lgani haqida ogohlantirgan edi. Achexdagi voqeadan keyin vazir OAVga ushbu qamoqxona 100 kishiga mo‘ljallangani, ammo u yerda ayni vaqtda 368 nafar mahbus saqlanayotganini ma’lum qilgan.
Jazo muddatini o‘tayotgan mahbuslarning aksariyati giyohvand moddalar bilan bog‘liq ayblovlar uchun qamoqqa hukm qilingan. Hozirda qochoqlarni qidirish bo‘yicha atrofdagi barcha hududlar ko‘zdan kechirilmoqda, rasmiylar ozodlikda qolayotgan mahbuslarni yangi jazodan qochish uchun taslim bo‘lishga chaqirdi.
Shimoliy Koreyada mamlakat rahbari Kim Chen Inning qizi davlat va harbiy tizimlarda faol ishtirok etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Xorijiy axborot vositalarining xabar berishicha, 13 yoshli
O‘zbekiston va Rossiya olimlari hamkorlikda qo‘ng‘izlarning 7 ta yangi turini aniqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu ilmiy izlanishlarda Xorazm Ma’mun akademiyasi va bir nechta
Dunyo Bugun, 15:31
Afg‘onistonda erkak shifokorlarga ayol bemorlarni ko‘rikdan o‘tkazish bo‘yicha diniy ruxsat berilgani haqida bayonot e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Afg‘oniston Aloqa vaziri Hamdulla
Berlinda o‘tkazilgan Cafe Kyiv Ukraina forumi doirasida Germaniya tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadeful Ukrainada barqaror tinchlikka erishish maqsadida Moskva bilan muzokaralarga tayyor ekanini
Dunyo Bugun, 14:27
Nyu-Dehli sammiti: Sun’iy intellekt va insoniyat kelajagi
2026-yilda Nyu-Dehlida o‘tkazilgan Sun’iy intellekt ta’siri sammiti texnologiya va insoniyatning yangi bosqichga kirganini yana bir bor tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu sammit

В Индонезии из тюрьмы сбежали более 50 заключенных (видео)
Сообщается, что более 50 заключенных сбежали из тюрьмы, расположенной в провинции Ачех, Индонезия, как сообщает The Telegraph.
На кадрах, распространенных в социальных сетях, изображены мужчины, перепрыгивающие через решетки и бегущие мимо уличных торговцев. Жители провинции на западе страны пытались поймать сбежавших заключенных. По данным официальных лиц, в настоящее время 28 заключенных остаются на свободе.
Заключенные совершили побег, когда стояли в очереди за едой. В настоящее время индонезийские тюрьмы сталкиваются с серьезной проблемой — большинство из них переполнены преступниками.
В прошлом месяце министр иммиграции и исправительных учреждений Агус Андрианто предупреждал, что 87 процентов тюрем в стране переполнены. После инцидента в Ачехе министр сообщил СМИ, что эта тюрьма была рассчитана на 100 человек, но в настоящее время там содержится 368 заключенных.
Большинство заключенных, отбывающих наказание, были осуждены по обвинениям, связанным с наркотиками. В настоящее время проверяются все окрестные районы в поисках беглецов, официальные лица призвали оставшихся на свободе заключенных сдаться, чтобы избежать нового наказания.