Perulik baliqchi Napa Kastro 95 kun davomida ochiq dengizda qolib ketdi va bir necha oydan so‘ng Ekvador sohillari yaqinida tirik holda topildi. Bu haqda Peruning "Peru 21" gazetasi xabar berdi.
Napa Kastro 2024 yilning 7 dekabrida o‘zining Markona shahridan "Gaton-2" baliqchilar qayiqsida chiqib, dengizga yo‘l olgan. U o‘z qarindoshlari bilan aloqa qilib turgan, lekin 10 kun o‘tib, Santa-Rosa oroli yaqinida chog‘i aloqa uzilib qoldi. Qarindoshlari zudlik bilan qidiruv ishlarini boshlatishgan, lekin baliqchining qayig‘idan iz topish imkonsiz bo‘lgan.
Qidiruvlardan 84 kun o‘tgach, Ekvadordan xabar keldi — Napa Kastro Ekvador sohillariga yaqin joydan tirik holda topildi. Baliqchi so‘nggi 15 kunni suvsizlikdan azob chekkan holda o‘tkazgan, uni mahalliy baliqchilar kemasi ekipaji qutqargan.
Qutqarilganidan so‘ng, Napa Kastro o‘zining tirik va sog‘ ekanini qarindoshlariga videomuloqot orqali xabar bergan. Perulik baliqchi oilasi, endilikda, hukumatdan Napani o‘z vataniga qaytarishda yordam so‘rashdi.
Bu voqea peruliklar va dunyodagi baliqchilar uchun katta o‘rnak bo‘lib, o‘ta og‘ir sharoitlarda ham hayot uchun kurashishning ahamiyatini ko‘rsatdi. Napa Kastroning tirik topilishi bir necha oy davomida juda katta qidiruvlar olib borilganiga qaramasdan, insonning davomiy үmid va sabr bilan tirik qolishi muvaffaqiyatli natijani ko‘rsatdi.

Рыбак, который провел 95 дней в открытом море, был спасен
Перуанский рыбак Напа Кастро провел 95 дней в открытом море и был найден живым недалеко от берегов Эквадора спустя несколько месяцев. Об этом сообщает перуанская газета "Peru 21".
Напа Кастро вышел в море 7 декабря 2024 года на рыбацкой лодке "Гатон-2" из своего города Маркона. Он поддерживал связь с родственниками, но через 10 дней, вероятно, связь прервалась недалеко от острова Санта-Роса. Его родственники немедленно начали поисковые работы, но найти следы рыбака с его лодки было невозможно.
Спустя 84 дня поисков пришло сообщение из Эквадора — Напа Кастро был найден живым недалеко от берегов Эквадора. Рыбак провел последние 15 дней в мучениях от жажды, его спас экипаж местного рыболовного судна.
После спасения Напа Кастро сообщил своим родственникам через видеозвонок, что он жив и здоров. Семья перуанского рыбака теперь просит правительство помочь вернуть Напу на родину.
Этот случай стал большим примером для перуанцев и рыбаков всего мира, показывая важность борьбы за жизнь даже в крайне тяжелых условиях. Нахождение Напы Кастро живым, несмотря на то что поиски длились несколько месяцев, продемонстрировало, что человеческая надежда и терпение могут привести к успешному результату.
Мир Сегодня, 23:22
Мир Сегодня, 22:08
Мир Сегодня, 21:58
Согласно последним данным, опубликованным в авторитетном британском издании Financial Times, основной целью военных ударов Израиля по территории Ирана является не полное уничтожение страны. Об этом