Zelenskiy: Ukraina Qurolli kuchlari Kursk oblastidagi asosiy vazifasini bajarib bo‘ldi
Ukraina Qurolli kuchlari (UQK) Kursk oblastida o‘zining asosiy vazifasini bajardi — Rossiya qo‘shinlari kuchini frontning boshqa yo‘nalishlaridan chalg‘itdi. Bu haqda Volodimir Zelenskiy ma’lum qildi.
Ukraina prezidenti Kursk oblastidagi vaziyat «juda murakkab ekanini» tan oldi. Zelenskiyga ko‘ra, UQKning frontni mazkur hududidagi vaziyasi RF qo‘shinlarini Pokrovsk, Xarkiv va Sumi yo‘nalishidan chalg‘itish bo‘lgan.
«Kuchli zarbani zimmasiga olgan yigitlarimiz haqiqiy qahramonlardir. Birinchi bo‘lib bosim Xarkiv yo‘nalishida kamaydi. Ular [Rossiya] o‘z qo‘shinlarini maksimal darajada Kurshina tomon olib ketdi. Keyin ular sharqiy yo‘nalishdan ham qo‘shinlarni olib chiqishni boshladi, ammo o‘zining asosiy maqsadi – Pokrovskdan voz kechmadi. Biz bularning barchasini tushunardik. Faqat vaziyatni anglab turgan qat’iyatli odamlar qandaydir lahzada rossiyaliklar Pokrovsk yo‘nalishida to‘xtashini tushunib turardi. Aynan shunday bo‘ldi ham», — deydi Zelenskiy.
Ukraina prezidentining so‘zlariga ko‘ra, hozirda Pokrovsk va Xarkiv yo‘nalishlarida vaziyat «barqarorlashgan».
«Men ular [UQKning Kursk oblastidagi operatsiyasi] o‘z vazifasini bajarib bo‘ldi, deb hisoblayman. Pokrovsk yo‘nalishidagi vaziyat hozirda barqaror va unga hujum qilish uchun yana imkoniyat topish oson bo‘lmaydi, deb o‘ylayman», — deydi Zelenskiy.
UQK Kursk oblastidagi operatsiyasini 2024 yil avgustda boshlab, mintaqadagi bir nechta aholi punktini egallagan edi. Mart boshlaridan RF qo‘shinlari 20 dan ortiq aholi punktini nazorat ostiga oldi. Shu bilan birga, Rossiya hukumati Kursk oblastidagi ukrainalik harbiylar qurshovda qolganini ta’kidlamoqda. Bu haqda AQSH prezidenti Donald Tramp ham ma’lum qildi. UQK Bosh shtabi ushbu xabarlar haqiqatga to‘g‘ri kelmasligini ma’lum qildi.

Зеленский: Вооруженные силы Украины выполнили основную задачу в Курской области
Вооруженные силы Украины (ВСУ) выполнили свою основную задачу в Курской области — отвлекли силы российских войск от других направлений фронта. Об этом сообщил Владимир Зеленский.
Президент Украины признал, что ситуация в Курской области «очень сложная». По словам Зеленского, задача ВСУ в этом районе фронта заключалась в том, чтобы отвлечь российские войска от направлений Покровска, Харькова и Сум.
«Наши ребята, которые взяли на себя сильный удар, настоящие герои. В первую очередь давление уменьшилось в Харьковском направлении. Они [Россия] максимально отвели свои войска в сторону Куршина. Затем они начали выводить войска и с восточного направления, но не отказались от своей основной цели — Покровска. Мы все это понимали. Только решительные люди, осознающие ситуацию, в какой-то момент понимали, что россияне остановятся в направлении Покровска. Именно так и произошло», — говорит Зеленский.
По словам президента Украины, в настоящее время ситуация в направлениях Покровска и Харькова «стабилизировалась».
«Я считаю, что они [операция ВСУ в Курской области] выполнили свою задачу. Ситуация в направлении Покровска сейчас стабильна, и будет сложно найти возможность для нового наступления», — говорит Зеленский.
ВСУ начали операцию в Курской области в августе 2024 года, захватив несколько населенных пунктов в регионе. С начала марта российские войска взяли под контроль более 20 населенных пунктов. При этом российское правительство подчеркивает, что украинские военные в Курской области оказались в окружении. Об этом также сообщил президент США Дональд Трамп. Генеральный штаб ВСУ заявил, что эти сообщения не соответствуют действительности.
В свою очередь, Россия заявила, что готова сохранить жизнь украинских военных в Курской области по просьбе Трампа, но только Киев должен отдать им приказ о капитуляции.