Putin Trampning iltimosiga ko‘ra ukrainalik harbiylarning hayotini saqlab qolishga tayyor
Putinning so‘zlariga ko‘ra, Trampning murojaatini amalga oshirish uchun Ukraina rahbariyati o‘z harbiylariga qurollarini tashlash va taslim bo‘lish bo‘yicha tegishli buyruq berishi zarur. Uning ta’kidlashicha, agar Ukraina armiyasi taslim bo‘lsa, ularning hayoti kafolatlangan holda saqlab qolinadi.
Tramp o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi bayonotida "minglab ukrainalik askarlar qurshovda qolgani" haqida yozib, Putinga murojaat qilib, "ularning hayotini saqlab qolishni so‘raganini" ma’lum qilgan edi. Biroq, u frontning aniq qaysi hududi haqida gap ketayotganini ochiqlamadi. Ammo tahlilchilar Tramp Rossiya qo‘shinlari hujum qilayotgan Kursk oblastini nazarda tutgan bo‘lishi mumkinligini ta’kidlashmoqda.
Kursk oblastidan kelayotgan xabarlar va Ukraina Bosh shtabining bayonoti
Kursk oblastidan tarqalgan videolarga ko‘ra, Ukraina Qurolli Kuchlari (UQK) mintaqaga joylashgan o‘z pozitsiyalarining aksariyat qismidan chekingan. Ayni paytda ukrainalik harbiylar faqat "Sudja" chegara o‘tish punkti va uning atrofidagi bir nechta qishloqlarni nazorat qilmoqda. RF Qurolli Kuchlarining dron zarbalari tufayli Ukraina armiyasining ushbu hududdagi ta’minoti qiyinlashgani haqida xabarlar bor. Ammo, Ukraina Bosh shtabiga ko‘ra, qurshov haqidagi ma’lumotlar haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi va siyosiy bosim sifatida baholanishi kerak.
"Bizning askarlarimiz dushmanning hujumlarini qaytarib, barcha turdagi qurollardan samarali o‘t ochmoqda", – deyiladi Ukraina Bosh shtabi xabarida. Shuningdek, 14 mart kuni Kursk yo‘nalishida 13 ta jangovar to‘qnashuv yuz bergani va Ukraina qo‘shinlari qurshovga olinish xavfi yo‘qligi ta’kidlangan.
Zelenskiy: Kursk oblastidagi operatsiya o‘z maqsadiga erishdi
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Kursk oblastidagi vaziyat haqida izoh berib, UQKning ushbu hududdagi harakatlari o‘z maqsadiga erishganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina armiyasining Kursk oblastiga kirishi natijasida Pokrovsk va Xarkov yo‘nalishlarida barqarorlik ta’minlangan.
"Dushmanga yana Pokrovskka tahdid qilish imkoniyatini topish oson bo‘lmaydi", – dedi Zelenskiy. Unga ko‘ra, Ukraina qo‘shinlari o‘z pozitsiyalarini saqlab qolish uchun samarali harakat qilmoqda va hozircha vaziyat nazorat ostida.
Kursk oblastidagi vaziyat hali ham noaniq bo‘lib qolmoqda va yaqin kunlarda harbiy harakatlar qanday yo‘nalish olishini vaqt ko‘rsatadi.

Путин готов спасти жизни украинских военных по просьбе Трампа
Президент России Владимир Путин сообщил, что он готов спасти жизни украинских военных, расположенных в Курской области, по просьбе бывшего президента США Дональда Трампа. Об этом он заявил на заседании Совета безопасности Российской Федерации 14 марта.
"Если будет отдан приказ о сдаче оружия украинским военным, их жизнь будет гарантирована"
По словам Путина, для выполнения обращения Трампа руководство Украины должно отдать соответствующий приказ своим военным о сдаче оружия и капитуляции. Он подчеркнул, что если украинская армия сдадится, их жизнь будет сохранена с гарантией.
Трамп в своем заявлении в социальных сетях писал о том, что "тысячи украинских солдат оказались в окружении", обращаясь к Путину с просьбой "спасти их жизни". Однако он не уточнил, о каком конкретно районе фронта идет речь. Тем не менее, аналитики отмечают, что Трамп мог иметь в виду Курскую область, где атакуют российские войска.
Сообщения из Курской области и заявление Генштаба Украины
Согласно распространенным видео из Курской области, Вооруженные силы Украины (ВСУ) отошли от большинства своих позиций в регионе. В настоящее время украинские военные контролируют только пограничный пункт "Суджа" и несколько деревень в его окрестностях. Сообщается, что из-за ударов дронов Вооруженных сил РФ снабжение украинской армии в этом районе стало затруднительным. Однако, по данным Генштаба Украины, информация о окружении не соответствует действительности и должна рассматриваться как политическое давление.
"Наши солдаты эффективно отражают атаки противника и ведут огонь из всех видов оружия", – говорится в сообщении Генштаба Украины. Также 14 марта было отмечено, что на Курском направлении произошло 13 боевых столкновений и что украинские войска не находятся под угрозой окружения.
Зеленский: Операция в Курской области достигла своей цели
Президент Украины Владимир Зеленский, комментируя ситуацию в Курской области, сообщил, что действия ВСУ в этом регионе достигли своей цели. По его словам, в результате входа украинской армии в Курскую область была обеспечена стабильность в направлениях Покровск и Харьков.
"Противнику будет нелегко снова найти возможность угрожать Покровску", – сказал Зеленский. По его словам, украинские войска эффективно действуют для сохранения своих позиций, и в настоящее время ситуация находится под контролем.
Ситуация в Курской области по-прежнему остается неопределенной, и ближайшие дни покажут, в каком направлении будут развиваться военные действия.