Tramp ertaga Putin bilan gaplashishga va’da berdi
AQSH prezidenti Donald Tramp 18 mart kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan Ukrainadagi urushni to‘xtatish haqida gaplashishni rejalashtirayotganini aytdi. Bungacha AQSH va Rossiya rasmiylari Moskvada Tramp «juda yaxshi va samarali» deb atagan muzokaralar o‘tkazgandi. Shu bilan birga, Putin Vashington va Kiyevning vaqtinchalik sulh bo‘yicha taklifini muhokama qilishi uchun shartlarini ilgari surgan.
«Men seshanba kuni prezident Putin bilan gaplashaman. Dam olish kunlari ko‘p ish qilindi», – dedi Tramp jurnalistlarga Floridadan Vashingtonga uchayotgan samolyoti bortida (iqtiboslar Reuters agentligi tomonidan keltirilgan).
«Ko‘ramiz, biz bu urushga chek qo‘ya olamizmi. Balki uddalay olarmiz, balki yo‘q, lekin o‘ylaymanki, bizda juda yaxshi imkoniyatlar bor», – dedi AQSH prezidenti.
O‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha muzokaralarda qanday yon berishlar ko‘rib chiqilishi mumkinligi haqidagi savolga Tramp shunday javob berdi: «Biz yer haqida gaplashamiz. Biz elektr stansiyalari haqida gaplashamiz» (OAV u Zaporijjya AESni nazarda tutganini taxmin qilmoqda).
«O‘ylaymanki, ikkala tomon, Ukraina va Rossiya allaqachon ko‘p narsalarni muhokama qilgan. Biz allaqachon bu haqda, ma’lum aktivlarni bo‘lishish haqida gapiryapmiz, ular buning ustida ishlamoqda», – deya qo‘shimcha qildi AQSH prezidenti.
Tramp gap aynan qanday aktivlarni bo‘lib olish haqida ketayotgani va bunday kelishuvlar vaqtinchalik bo‘lishi mumkinligiga aniqlik kiritmagan.
Kreml vakili Dmitriy Peskov jurnalistlarga shunday dedi: «Ha, bu haqiqatan ham shunday. Seshanba kuni shunday muloqot o‘tkazilishiga tayyorgarlik ko‘rilmoqda». U qo‘shimcha tafsilotlarni berishdan bosh tortdi: «Biz hech qachon bunday qilmaymiz, hech qachon voqealardan oldinga chiqib ketmaymiz».
BBC diplomatik muxbiri Jeyms Lendeylning xabar berishicha, Kiyevdan olingan ma’lumotlarga ko‘ra, hozirda «tinchlik evaziga yer» tamoyiliga asoslangan uzoq muddatli kelishuv muhokama qilinmayapti. Aksincha, tomonlar o‘t ochishni to‘xtatish to‘g‘risida kelishuvga erishilgan taqdirda, tutashuv chiziqlari qayerdan o‘tishi kerakligi haqida gapirishmoqda, deydi Lendeyl.
Ukraina o‘z hududlari Rossiyaning bir qismi sifatida qonuniy tan olinishiga hech qachon rozi bo‘lmasligini bir necha bor ta’kidlagan.
Moskva va Jiddadagi muzokaralar
Tramp 11 mart kuni Saudiya Arabistonining Jidda shahrida bo‘lib o‘tgan AQSH-Ukraina muzokaralarida Ukraina rozi bo‘lgan 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish taklifi Putin tomonidan qo‘llab-quvvatlanishiga erishishga harakat qilmoqda. Undan oldinroq, 18 fevral kuni Saudiyaning boshqa bir shahri, Ar-Riyodda AQSH-Rossiya uchrashuvi bo‘lib o‘tgandi.
Ukrainaga yo‘llangan oxirgi zarbalardan birining oqibatlari
13 mart kuni Putin Moskvada AQSH prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoffni qabul qildi.
Kreml uchrashuv natijalarini bosiqlik bilan izohladi: Uitkoff Ukrainada o‘t ochishni to‘xtatish tashabbusi haqida «qo‘shimcha ma’lumot taqdim etgani», Putin esa Uitkoff orqali «Tramp uchun ma’lumot va qo‘shimcha signallar bergani» aytildi.
Tramp esa Kremldagi uchrashuv haqida yanada optimistik fikr bildirdi. «Biz Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan juda yaxshi va samarali muzokaralar olib bordik va bu dahshatli, qonli urush nihoyat tugashi uchun juda yaxshi imkoniyatlar bor», – deb yozdi u Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida.
Diplomatik jarayon Rossiya armiyasining Kursk oblastidagi hujumi fonida bo‘lib o‘tmoqda, u yerda Rossiya armiyasi ukrainlar 7 oy davomida ishg‘ol etib turgan Sudja shahrini qaytarib olishga muvaffaq bo‘ldi.
Trampning AQSH prezidenti lavozimiga qaytganidan keyin Rossiya prezidenti bilan ilk telefon muloqoti 12 fevralda bo‘lib o‘tgandi.
Moskva bilan yaqinlashib, AQSH tashqi siyosatini ostin-ustun qilgan Tramp avvalroq Ukrainani Rossiyadan ko‘ra muzokaralar olib borish qiyinroq bo‘lgan davlat sifatida ko‘rsatishga uringandi.
Fevral oyida u Oq uydagi Oval kabinetda prezident Volodimir Zelenskiyni qabul qildi – uchrashuv shov-shuvli tortishuv va muzokaralar barbod bo‘lishi bilan yakunlandi, faqat o‘tgan haftaga kelib delegatsiyalar Jiddada munosabatlarni qayta tiklashga muvaffaq bo‘ldi.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi Putin va Trampning ikkinchi telefon muloqoti oldidan Ukraina bo‘yicha har qanday uzoq muddatli tinchlik shartnomasi Moskva talablariga javob berishi kerakligini ma’lum qilgan.
«Biz xavfsizlikning metin kafolatlari ushbu kelishuvning bir qismi bo‘lishini talab qilamiz, – dedi Rossiya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Aleksandr Grushko «Izvestiya» gazetasiga bergan intervyusida. – Bu kafolatlarning bir qismi Ukrainaning neytral maqomi, NATO davlatlarining uni alyans a’zoligiga qabul qilishdan bosh tortishi bo‘lishi kerak. Aslida, aynan shu qoida ko‘rsatilgan bitimlar loyihalarida qayd etilgan».
Ukrainaning NATO va Yevropa Ittifoqiga qo‘shilishi masalasi mamlakat konstitutsiyasiga kiritilgan. Shimoliy Atlantika alyansi ham rasman «ochiq eshiklar» siyosatiga amal qiladi, bu esa u yoki bu mamlakatlar blokka qo‘shilish to‘g‘risida mustaqil qaror qabul qilishi mumkinligini nazarda tutadi.
G‘arb tinchlikparvar kuchlari haqidagi bahs
Buyuk Britaniya va Fransiya Ukrainadagi sulhga amal qilinishini kuzatish uchun tinchlikparvar kuchlarni yuborishga tayyorligini bildirgan, ammo Moskva bu variantni rad etadi.
«NATO kontingentlari Ukraina hududida qanday yorliq ostida joylashtirilishi mumkinligining bizga mutlaqo farqi yo‘q: Yevropa Ittifoqi, NATO yoki milliy darajada, – dedi Grushko. – Har qanday holatda ham, agar ular u yerda paydo bo‘lsa, bu ular mojaro tomonlari sifatida ushbu kontingentlar uchun barcha oqibatlarga ega bo‘lgan mojaro zonasida joylashtirilganini anglatadi».
«Gap qurollanmagan kuzatuvchilar, ushbu kelishuvning ayrim jihatlari bajarilishini kuzatib boradigan fuqarolik missiyasi yoki kafolat mexanizmlari haqida ham bo‘lishi mumkin. Hozircha esa – quruq gap», – deya qo‘shimcha qildi u.
Yevropa Ittifoqi tashqi siyosat idorasi rahbari Kaya Kallas dushanba kuni Moskvaning pozitsiyasi Ukrainadan tinchlik emas, taslim bo‘lishga erishish istagidan dalolat berishini aytdi.
«Ular taqdim etgan shartlar shuni ko‘rsatadiki, ular aslida tinchlikni xohlamaydi, chunki ular urushda erishmoqchi bo‘lgan barcha yakuniy maqsadlarini shart sifatida taqdim etadi», – dedi Kallas Bryusselda jurnalistlarga.
Fransiya prezidenti Emmanuel Makron yakshanba kuni Ukrainada tinchlikparvar kuchlarni joylashtirish Moskva emas, balki Kiyev hal qilishi kerak bo‘lgan masala ekanini aytdi.
Putin 13 mart kuni Vashington va Kiyevning yarashuv to‘g‘risidagi taklifiga Trampning maxsus vakili Uitkoff bilan uchrashishdan oldin ham izoh bergandi.
«Biz bunga qo‘shilamiz, ammo nozik jihatlari bor», – dedi Putin va qator shartlarni ilgari surdi. Jumladan, u Ukrainaga G‘arb qurollarini yetkazib berishni to‘xtatishni va Ukraina qurolli kuchlariga safarbarlikni to‘xtatishni talab qildi, shuningdek, Kursk oblastida qolayotgan ukrain harbiylari asirga tushishi kerakligini aytdi.
Moskva va Kiyevning yangi diplomatik aloqalari haqidagi xabarlar fonida New York Times gazetasi dushanba kuni AQSH Adliya vazirligi Yevropa rasmiylarini Ukrainaga qarshi tajovuzkor jinoyatlar uchun ta’qib qilish xalqaro markazi tarkibidan chiqishi haqida xabardor qilgani haqida xabar berdi.

Трамп пообещал поговорить с Путиным завтра
Президент США Дональд Трамп заявил, что планирует обсудить с президентом России Владимиром Путиным прекращение войны в Украине 18 марта. Ранее официальные лица США и России провели переговоры в Москве, которые Трамп назвал «очень хорошими и эффективными». В то же время Путин выдвинул условия для обсуждения предложения Вашингтона и Киева о временном перемирии.
«Я поговорю с президентом Путиным во вторник. На выходных было сделано много работы», – сказал Трамп журналистам на борту самолета, летящего из Флориды в Вашингтон (цитаты приведены агентством Reuters).
«Посмотрим, сможем ли мы положить конец этой войне. Возможно, мы сможем, возможно, нет, но я думаю, что у нас есть очень хорошие шансы», – сказал президент США.
На вопрос о том, какие уступки могут быть рассмотрены в переговорах о прекращении огня, Трамп ответил: «Мы поговорим о земле. Мы поговорим о электростанциях» (СМИ предполагают, что он имел в виду Запорожскую АЭС).
«Я думаю, что обе стороны, Украина и Россия, уже обсудили много вопросов. Мы уже говорим об этом, о разделе определенных активов, они работают над этим», – добавил президент США.
Трамп не уточнил, о каких именно активах идет речь и могут ли такие соглашения быть временными.
Представитель Кремля Дмитрий Песков сказал журналистам: «Да, это действительно так. Готовится такой диалог во вторник». Он отказался предоставить дополнительные детали: «Мы никогда так не делаем, никогда не опережаем события».
По информации, полученной от Киева, как сообщает дипломатический корреспондент BBC Джеймс Лендейл, в настоящее время не обсуждается долгосрочное соглашение, основанное на принципе «земля за мир». Напротив, стороны обсуждают, где должны проходить линии соприкосновения, если будет достигнуто соглашение о прекращении огня, говорит Лендейл.
Украина не раз подчеркивала, что никогда не согласится на признание своих территорий частью России.
Переговоры в Москве и Джидде
Трамп пытается добиться поддержки предложения о 30-дневном прекращении огня, согласованного Украиной, на переговорах США-Украина, которые состоялись 11 марта в Джидде, Саудовская Аравия. Ранее, 18 февраля, в другом городе Саудовской Аравии, Эр-Рияде, состоялась встреча США-Россия.
Последствия одного из последних ударов по Украине
13 марта Путин принял специального представителя президента США Стива Уиткоффа в Москве.
Кремль сдержанно прокомментировал результаты встречи: Уиткофф «предоставил дополнительную информацию» о инициативе по прекращению огня в Украине, а Путин через Уиткоффа «предоставил информацию и дополнительные сигналы для Трампа».
Трамп же высказал более оптимистичное мнение о встрече в Кремле. «Мы провели очень хорошие и эффективные переговоры с президентом России Владимиром Путиным, и у нас есть очень хорошие шансы на то, чтобы этот ужасный, кровавый конфликт наконец закончился», – написал он в социальной сети Truth Social.
Дипломатический процесс проходит на фоне атаки российской армии в Курской области, где российская армия смогла вернуть город Суджа, который украинцы оккупировали в течение 7 месяцев.
Первый телефонный разговор Трампа с президентом России после его возвращения на пост президента США состоялся 12 февраля.
Сближение с Москвой, подрывающее внешнюю политику США, Трамп ранее пытался представить Украину как государство, с которым вести переговоры сложнее, чем с Россией.
В феврале он принял президента Владимира Зеленского в Oval Office, встреча завершилась шумными спорами и провалом переговоров, только на прошлой неделе делегации смогли восстановить отношения в Джидде.
Министерство иностранных дел России заявило, что перед вторым телефонным разговором Путина и Трампа любое долгосрочное мирное соглашение по Украине должно соответствовать требованиям Москвы.
«Мы требуем, чтобы надежные гарантии безопасности стали частью этого соглашения, – сказал заместитель министра иностранных дел России Александр Грушко в интервью газете «Известия». – Одной из этих гарантий должно быть нейтральное положение Украины, отказ стран НАТО принять ее в члены альянса. На самом деле именно это правило указано в проектах соглашений».
Вопрос о вступлении Украины в НАТО и Европейский Союз был внесен в конституцию страны. Североатлантический альянс также официально придерживается политики «открытых дверей», что подразумевает, что те или иные страны могут принимать независимые решения о вступлении в блок.
Дебаты о миротворческих силах Запада
Великобритания и Франция заявили о готовности направить миротворческие силы для наблюдения за соблюдением мира в Украине, однако Москва отвергает этот вариант.
«Нам совершенно не важно, под каким ярлыком могут быть размещены контингенты НАТО на территории Украины: Европейский Союз, НАТО или на национальном уровне, – сказал Грушко. – В любом случае, если они появятся там, это будет означать, что они размещены в зоне конфликта, которая несет все последствия для этих контингентов как стороны конфликта».
«Речь может идти и о невооруженных наблюдателях, гражданской миссии, которая будет следить за выполнением некоторых аспектов этого соглашения, или механизмах гарантии. Пока это – пустые слова», – добавил он.
Глава внешнеполитического ведомства Европейского Союза Кая Каллас в понедельник заявила, что позиция Москвы свидетельствует о желании добиться не мира, а капитуляции Украины.
«Предложенные ими условия показывают, что они на самом деле не хотят мира, поскольку они выдвигают все конечные цели, которых они хотят достичь в войне, в качестве условий», – сказала Каллас журналистам в Брюсселе.
Президент Франции Эммануэль Макрон в воскресенье заявил, что размещение миротворческих сил в Украине – это вопрос, который должен решать не Москва, а Киев.
Путин также комментировал предложение Вашингтона и Киева о примирении до встречи с специальным представителем Трампа Уиткоффом 13 марта.
«Мы согласимся с этим, но есть тонкие моменты», – сказал Путин и выдвинул ряд условий. В частности, он потребовал прекратить поставки западного оружия в Украину и мобилизацию украинских вооруженных сил, а также заявил, что оставшиеся украинские военные в Курской области должны сдаться.
На фоне сообщений о новых дипломатических контактах Москвы и Киева газета New York Times в понедельник сообщила, что Министерство юстиции США уведомило европейских чиновников о выходе из состава международного центра по преследованию за агрессивные преступления против Украины.