Isroil va HAMAS: Urush va muzokaralar parallel davom etadi
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu hukumati HAMASga qarshi harbiy harakatlarni to‘xtatmasdan, muzokaralarni davom ettirishini ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, Isroil o‘z urush maqsadlariga erishish hamda G‘azo hududining tahdid tug‘dirmasligini ta’minlash uchun kurash olib boradi.
HAMAS bilan muzokaralar va urushning davom etishi
Netanyahu Isroilning G‘azo sektoriga yo‘llagan zarbalari «faqat boshlanishi» ekanini va bu harakatlar garovga olinganlarni ozod qilish uchun zarurligini ta’kidladi. Unga ko‘ra, endilikda HAMAS bilan har qanday muzokaralar faqat jangovar harakatlar davom etayotgan holda amalga oshiriladi.
«Men bir necha marta ta’kidladim: agar HAMAS rad etish siyosatini davom ettirsa va garovdagi fuqarolarni ozod etmasa, urushni qayta boshlaymiz. Hozir biz katta kuch bilan jang maydoniga qaytdik», – dedi Netanyahu. Shuningdek, u Mudofaa vaziri, SAHAL va xavfsizlik xizmatlari HAMASga qarshi operatsiyalarni kuchaytirishni taklif etganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, endi muzokaralar «faqat jang maydonida» olib boriladi.
Isroilning G‘azo sektoriga qayta zarbalari
Ikki oylik sulhdan keyin, 18 mart kuni Isroil G‘azo sektorida harbiy harakatlarni qayta boshladi. Isroil hukumatiga ko‘ra, bu zarbalar HAMAS qo‘mondonlariga qaratishilgan. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, 350 dan ortiq inson halok bo‘lgan, ular orasida G‘azo hukumati bosh vaziri Essam al-Da’alis ham bor.
HAMAS Isroil hukumatini garovdagilar hayotini xavf ostiga qo‘yayotganlikda aybladi. BMT Isroilning aviazarbalarini «qabul qilib bo‘lmas» deb atadi va vaziyatni zo‘ravonlikni kuchaytiruvchi omil sifatida baholadi.
Xalqaro munosabatlar va AQSHning pozitsiyasi
AQSH prezidenti Donald Tramp HAMAS harakatiga «oxirgi ogohlantirish» berib, garovga olinganlarni zudlik bilan ozod qilishni talab etdi. Biroq HAMAS bu talabni rad etib, Isroil bilan kelishuvning ikkinchi bosqichiga o‘tilmaguncha hech kim ozod etilmasligini ma’lum qildi.
Oq uy matbuot kotibi Kerolin Livitt Fox News telekanaliga bergan intervyusida prezident Tramp «do‘st va ittifoqchi Isroil»ni qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi. «Prezident Tramp HAMAS va husiychilar nafaqat Isroil, balki Amerika Qo‘shma Shtatlarini ham tahdid ostiga qo‘ymoqchi ekanini aniq tushuntirdi va ular buning uchun tovon to‘lashlarini ta’kidladi», – dedi Livitt.
Isroil va HAMAS o‘rtasidagi ziddiyat tobora chuqurlashib, harbiy harakatlar keskin tus olmoqda. Xalqaro hamjamiyat ushbu ziddiyatni bartaraf etish uchun muzokaralar va tinchlikka chaqirishda davom etmoqda, biroq vaziyat keskinlashib bormoqda.

Израиль и ХАМАС: Война и переговоры продолжаются параллельно
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что его правительство продолжит переговоры, не останавливая военные действия против ХАМАС. По его словам, Израиль будет бороться за достижение своих военных целей и обеспечение того, чтобы сектор Газа не представлял угрозы.
Переговоры с ХАМАС и продолжение войны
Нетаньяху подчеркнул, что удары Израиля по сектору Газа «только начало» и что эти действия необходимы для освобождения заложников. По его словам, теперь любые переговоры с ХАМАС будут проводиться только в условиях продолжающихся боевых действий.
«Я несколько раз подчеркивал: если ХАМАС продолжит политику отказа и не освободит заложенных граждан, мы возобновим войну. Сейчас мы вернулись на поле боя с большой силой», – сказал Нетаньяху. Он также отметил, что министр обороны, ЦАХАЛ и службы безопасности предложили усилить операции против ХАМАС. По его словам, теперь переговоры будут проводиться «только на поле боя».
Возобновление ударов Израиля по сектору Газа
После двухмесячного перемирия, 18 марта Израиль вновь начал военные действия в секторе Газа. По данным израильского правительства, эти удары были направлены на командиров ХАМАС. Согласно последним данным, более 350 человек погибли, среди них и премьер-министр правительства Газа Эссам аль-Дали.
ХАМАС обвинил израильское правительство в том, что оно ставит под угрозу жизнь заложников. ООН назвала авиаудары Израиля «неприемлемыми» и оценила ситуацию как фактор, усиливающий насилие.
Международные отношения и позиция США
Президент США Дональд Трамп дал «последнее предупреждение» ХАМАС и потребовал немедленного освобождения заложников. Однако ХАМАС отверг это требование, заявив, что никто не будет освобожден, пока не будет достигнута вторая фаза соглашения с Израилем.
Пресс-секретарь Белого дома Кэролин Ливитт в интервью телеканалу Fox News подчеркнула, что президент Трамп поддерживает «друга и союзника Израиль». «Президент Трамп ясно объяснил, что ХАМАС и хуситы угрожают не только Израилю, но и Соединенным Штатам, и они за это заплатят», – сказала Ливитт.
Конфликт между Израилем и ХАМАСом углубляется, и военные действия принимают резкий характер. Международное сообщество продолжает призывать к переговорам и миру для разрешения этого конфликта, однако ситуация продолжает обостряться.