Putin Ukraina energetika obyektlariga 30 kun zarba bermaslikni qo‘llab-quvvatladi
AQSH prezidenti Donald Tramp va Rossiya prezidenti Vladimir Putin o‘rtasidagi telefon muloqoti yakunlandi. Kreml ma’lumotiga ko‘ra, ikki davlat yetakchilari Ukraina atrofidagi vaziyat bo‘yicha batafsil va ochiq fikr almashishdi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin o‘zining tinch yo‘l bilan mojaroni hal etishga bo‘lgan qat’iy intilishini tasdiqladi. U, shuningdek, Amerika bilan birgalikda muammoni har tomonlama, barqaror va uzoq muddatli hal qilish yo‘llarini ishlab chiqishga tayyorligini bildirgan. Putin, shuningdek, Rossiyaning xavfsizlik manfaatlarini inobatga olish zarurligini alohida ta’kidlab, mojaroning asosiy sabablarini bartaraf etish kerakligini qayd etdi.
AQSH prezidentining 30 kunlik sulh joriy etish tashabbusi orqali Rossiya, bir qator muhim masalalarni ko‘tardi. Ular orasida butun front bo‘yicha o‘t ochishni to‘xtatishga samarali nazoratni ta’minlash, Ukrainadagi majburiy safarbarlikni to‘xtatish va Qurolli kuchlarning qayta qurollanish jarayoniga chek qo‘yish zarurati bo‘yicha masalalar muhokama qilindi. Ukraina rejimining kelishuvlarga rioya qilishga qodir emasligi bilan bog‘liq jiddiy xavflarga ham e’tibor qaratildi. Ushbu xavflar ilgari erishilgan kelishuvlarni sabotaj qilish va buzishga qaratilgan. Bundan tashqari, Kursk oblastida tinch aholiga qarshi sodir etilgan terrorchilik hujumlariga alohida urg‘u berildi.
Rossiya tomoni shunga qo‘shimcha ravishda, Ukrainaga chet el harbiy yordamini va razvedka ma’lumotlarini taqdim etishni to‘liq to‘xtatish kerakligini ta’kidladi. Donald Trampning Kursk oblastida qurshovda qolgan ukrainalik harbiylarning hayotini saqlab qolish to‘g‘risidagi murojaatiga javoban, Putin Rossiya tomoni gumanitar tamoyillarga amal qilishga tayyorligini ma’lum qildi. Agar Ukraina Qurolli kuchlari askarlari taslim bo‘lsa, ularga munosib muomala kafolatlanishini va bu Rossiya qonunlari va xalqaro huquqqa muvofiq amalga oshirilishini ta’kidladi.
Telefon muloqoti davomida Tramp 30 kun davomida Ukraina energetika obyektlariga zarba bermaslik bo‘yicha kelishuv taklifini ilgari surdi. Putin esa bu tashabbusni ijobiy qabul qilib, Rossiya harbiylariga tegishli buyruq berdi. Shuningdek, Qora dengiz akvatoriyasida kemalar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha Trampning ilgari surgan tashabbusini amalga oshirish g‘oyasiga ham konstruktiv yondashish bildirildi. Buning aniq tafsilotlarini qo‘shimcha ishlab chiqish maqsadida muzokaralar boshlashga kelishildi.
Vladimir Putin, shuningdek, Rossiya va Ukraina tomonlari o‘rtasida 175-175 formatida asirlar almashinuvi bo‘yicha ham ma’lumot berdi. Insonparvarlik ishorasi sifatida, Rossiya tibbiyot muassasalarida davolangan 23 nafar og‘ir yarador ukrainalik harbiy Ukraina tomoniga topshiriladi.
E’tiborli holat shundaki, Putin va Tramp ikki tomonlama formatda Ukraina mojarosini hal qilish bo‘yicha ish olib borishni davom ettirishga qaror qilishdi. Bu jarayonda AQSH prezidentining yuqoridagi takliflari ham inobatga olinadi. Rossiya va AQSH ekspert guruhlari tashkil etilishi kutilayotganiga ishora qilindi.
Muloqotning yakunlari bo‘yicha, ikki prezident xalqaro kun tartibidagi boshqa masalalar, jumladan, Yaqin Sharq va Qizil dengiz mintaqasidagi vaziyatni ham muhokama qildilar. Mojaroli hududlardagi vaziyatni barqarorlashtirish, yadro qurolining tarqalishini oldini olish va global xavfsizlik masalalarida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish borasidagi qo‘shma sa’y-harakatlar amalga oshirilishi nazarda tutilmoqda.
Muloqot davomida Rossiya va AQSH o‘rtasidagi iqtisodiyot va energetika sohalarida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha g‘oyalar ham ilgari surilgan. Bundan tashqari, Putinning AQSH va Rossiya xokkeychilari ishtirokida NHL va KHL doirasida o‘rtoqlik o‘yinlarini tashkil etish tashabbusi Tramp tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
Vladimir Putin va Donald Tramp Ukraina mojarosini mustahkam tinchlik bilan yakunlash haqidagi fikrga qo‘shildi, bu ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi munosabatlarni yo‘lga qo‘yishga ko‘maklashadi.

Путин поддержал 30-дневный мораторий на удары по энергетическим объектам Украины
Телефонный разговор между президентом США Дональдом Трампом и президентом России Владимиром Путиным завершился. По информации Кремля, два лидера государств подробно и открыто обменялись мнениями по ситуации вокруг Украины.
Президент России Владимир Путин подтвердил свою твердую приверженность мирному разрешению конфликта. Он также заявил о готовности совместно с Америкой разработать всесторонние, стабильные и долгосрочные пути решения проблемы. Путин также подчеркнул необходимость учета интересов безопасности России и отметил, что необходимо устранить основные причины конфликта.
Инициатива президента США о введении 30-дневного перемирия позволила России поднять ряд важных вопросов. Среди них обсуждались вопросы обеспечения эффективного контроля за прекращением огня по всему фронту, остановки обязательной мобилизации в Украине и необходимости остановки процесса перевооружения Вооруженных сил. Также было обращено внимание на серьезные риски, связанные с неспособностью украинского режима соблюдать соглашения. Эти риски направлены на саботаж и разрушение ранее достигнутых договоренностей. Кроме того, особое внимание было уделено террористическим атакам на мирное население в Курской области.
Российская сторона также подчеркнула необходимость полного прекращения предоставления Украине иностранной военной помощи и разведывательной информации. В ответ на обращение Дональда Трампа о сохранении жизни украинских военных, оказавшихся в окружении в Курской области, Путин заявил о готовности российской стороны соблюдать гуманитарные принципы. Он отметил, что в случае капитуляции военнослужащих Вооруженных сил Украины им будет гарантировано достойное обращение, и это будет осуществлено в соответствии с российским законодательством и международным правом.
В ходе телефонного разговора Трамп предложил соглашение о том, чтобы в течение 30 дней не наносить удары по энергетическим объектам Украины. Путин положительно воспринял эту инициативу и отдал соответствующий приказ российским военным. Также была выражена конструктивная позиция по реализации предложенной Трампом идеи обеспечения безопасности судов в акватории Черного моря. Договорились начать переговоры для дополнительной проработки конкретных деталей.
Владимир Путин также сообщил о возможности обмена пленными между Россией и Украиной в формате 175 на 175. В качестве гуманитарного жеста 23 тяжело раненых украинских военнослужащих, проходивших лечение в российских медицинских учреждениях, будут переданы украинской стороне.
Примечательно, что Путин и Трамп решили продолжить работу по разрешению украинского конфликта в двустороннем формате. При этом будут учтены вышеупомянутые предложения президента США. Упоминалось о том, что ожидается создание экспертных групп России и США.
По итогам разговора два президента обсудили и другие вопросы международной повестки дня, включая ситуацию на Ближнем Востоке и в регионе Красного моря. Предполагается совместная работа по стабилизации ситуации в конфликтных зонах, предотвращению распространения ядерного оружия и налаживанию сотрудничества по вопросам глобальной безопасности.
В ходе разговора также были выдвинуты идеи по развитию сотрудничества между Россией и США в области экономики и энергетики. Кроме того, инициатива Путина по организации товарищеских матчей между хоккеистами США и России в рамках НХЛ и КХЛ была поддержана Трампом.
Владимир Путин и Дональд Трамп согласились с мыслью о необходимости завершения украинского конфликта прочным миром, что будет способствовать налаживанию отношений между двумя государственными лидерами.