Shimoliy Koreya bitkoin zaxiralari bo‘yicha dunyoda uchinchi o‘ringa chiqdi
Shimoliy Koreya dunyodagi eng yirik bitkoin egalari orasida uchinchi o‘ringa ko‘tarildi, faqat AQSH va Buyuk Britaniyadan ortda qolmoqda. Bu keskin o‘sish, asosan, shimoliy koreyalik hakerlarning kriptovalyuta o‘g‘irlash borasidagi muvaffaqiyatlari bilan bog‘liq, deb yozadi The Times.
Arkham Intelligence kompaniyasi ma’lumotlariga ko‘ra, kriptovalyuta hamyonlari egaligini aniqlash uchun sun’iy intellektdan foydalangan holda o‘tkazilgan tadqiqot Shimoliy Koreya hakerlar guruhi Lazarus (ular TraderTraitor nomi bilan ham ma’lum) 13 ming 580 bitkoinga egaligini ko‘rsatdi. Bugungi kunda bu miqdor taxminan 1,15 mlrd dollar baholanmoqda.
Natijada, Shimoliy Koreya kriptovalyuta zaxiralari bo‘yicha dunyoda uchinchi o‘rinni egalladi. Birinchi o‘rinda 16,5 mlrd dollarlik zaxira bilan AQSH, ikkinchi o‘rinda Buyuk Britaniya turibdi — ularning zaxirasi 5 mlrd dollar atrofida.
Shu bilan birga, AQSH va Buyuk Britaniya ushbu kriptoaktivlarni asosan jinoyatchilardan musodara qilingan mablag‘lar hisobidan qo‘lga kiritgan.
Lazarus Group dunyodagi eng muvaffaqiyatli jinoiy kibergurohlardan biri hisoblanadi. Uning hakerlik faoliyati orqali topgan mablag‘lari Kim Jong Un rejimi uchun muhim moliyaviy manba bo‘lib, jumladan, ommaviy qirg‘in qurollarini ishlab chiqish dasturlarini moliyalashtirishda qo‘llaniladi.
AQSH Federal tergov byurosi (FBI) ma’lum qilishicha, Lazarus kriptovalyuta birjasi Bybitga uyushtirilgan hujumda 1,6 mlrd dollarlik Ethereum'ni o‘g‘irlagan. Bu hajm Shimoliy Koreyaning 2023 yildagi harbiy budjeti (1,4 mlrd dollar) dan ham yuqori.
Bu hozirgacha aniqlangan eng yirik kibero‘g‘irlik hisoblanadi. Avvalgi rekord 2003 yilda Saddam Husayn tomonidan Iroq Markaziy bankidan o‘g‘irlangan 1 mlrd dollarga tegishli edi.
Kriptobezopaslik sohasida mutaxassislashgan TRM Labs ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil fevral oyida dunyo bo‘ylab kriptovalyutada o‘g‘irlangan 1,7 mlrd funt sterlingning 35 foizi Shimoliy Koreya hukumati bilan bog‘liq haker guruhlariga to‘g‘ri keladi.

Северная Корея заняла третье место в мире по запасам биткойнов
Северная Корея поднялась на третье место среди крупнейших владельцев биткойнов в мире, уступая только США и Великобритании. Этот резкий рост, по мнению The Times, в основном связан с успехами северокорейских хакеров в краже криптовалюты.
Согласно данным компании Arkham Intelligence, исследование, проведенное с использованием искусственного интеллекта для определения владельцев криптовалютных кошельков, показало, что группа хакеров Северной Кореи Lazarus (также известная как TraderTraitor) владеет 13 580 биткойнами. В настоящее время эта сумма оценивается примерно в 1,15 миллиарда долларов.
В результате Северная Корея заняла третье место в мире по запасам криптовалюты. На первом месте находятся США с запасом в 16,5 миллиарда долларов, на втором месте Великобритания — их запасы составляют около 5 миллиардов долларов.
При этом США и Великобритания в основном получили эти криптоактивы за счет средств, конфискованных у преступников.
Группа Lazarus считается одной из самых успешных преступных кибергрупп в мире. Средства, полученные в результате их хакерской деятельности, являются важным финансовым источником для режима Ким Чен Ына и используются, в том числе, для финансирования программ разработки оружия массового уничтожения.
Федеральное бюро расследований США (FBI) сообщило, что в результате атаки на криптовалютную биржу Bybit группа Lazarus украла 1,6 миллиарда долларов в Ethereum. Этот объем превышает военный бюджет Северной Кореи на 2023 год (1,4 миллиарда долларов).
Это считается крупнейшей киберугонкой, когда-либо зафиксированной. Предыдущий рекорд принадлежал 1 миллиарду долларов, украденному в 2003 году Саддамом Хусейном из Центрального банка Ирака.
Согласно данным TRM Labs, специализирующейся на криптобезопасности, 35 процентов из 1,7 миллиарда фунтов стерлингов, украденных в криптовалюте по всему миру в феврале 2025 года, приходятся на хакерские группы, связанные с правительством Северной Кореи.