Seshanba kunidan beri Rossiyadagi harbiy manbalar Ukraina qurolli kuchlari quruqlik orqali Belgorod oblastiga hujum uyushtirayotgani haqida xabar bermoqda. Ularning ma’lumotlariga ko‘ra, Ukraina bo‘linmalari region shimoli-g‘arbidagi Krasnoyarujskiy rayonida, Kursk oblasti bilan tutashgan nuqtada Rossiya chegara mudofaasini yorib o‘tishga harakat qilmoqda.
Ukraina qo‘shinlari yaqinda Kursk oblastining 2024 yil avgustidan buyon egallab turilgan Sudja rayonining katta qismidan chekindi, ammo Guyevo qishlog‘i yaqinida va R200 Sumi-Yunakovka-Sudja yo‘li bo‘ylab Gogolevka qishlog‘i va Oleshnya nazorat-o‘tkazish punkti yaqinida Rossiya hududining chegara uchastkalarini ushlab turishda davom etmoqda.
O‘z navbatida, Rossiya armiyasi R200 trassasidan g‘arbda, Novenkoye qishlog‘i yaqinida Ukraina hududining kichik bir qismini egallab olgan. Bu uchastkalarning barchasida Rossiya armiyasi hujum qilmoqda, bu hududlarda janglar to‘xtamayapti.
Rossiya harbiy kanallarida aytilayotgan Ukrainaning yangi hujumlari Kursk oblastida qolgan (Guyevo hududidagi) kichik platsdarmdan taxminan 25-30 km janubi-sharqda kuzatilmoqda.
Bu chalg‘ituvchi zarba bo‘lishi ham, Ukraina qurolli kuchlarining Rossiyaning «Sever» guruhi kuchlarini yoyib yuborishga qaratilgan umumiy strategiyasining bir qismi bo‘lishi ham mumkin. Umuman olganda, bunday hujumlar butun hozirgi harbiy kampaniya uchun xos hisoblanadi.
Bo‘linmalar Sudja hududidan olib chiqilgach, Ukraina qurolli kuchlari qo‘mondonligi ixtiyorida bo‘sh zaxiralar paydo bo‘ldi, Kursk oblastidagi rus guruhi qo‘mondonligi esa hali ham asosiy vazifa – butun Rossiya hududini ozod qilish bilan band.
Rossiya mudofaa vazirligi 18 mart kuni rasmiy ravishda AQSH va Rossiya prezidentlarining telefon suhbati atrofida «salbiy fon yaratish» hamda Donald Trampning «tinchlik tashabbuslarini obro‘sizlantirish» uchun Ukraina soat 5:50 da Belgorod oblasti g‘arbida Demidovka va Prilese aholi yashash manzillari yo‘nalishida «Ukraina qurolli kuchlari bo‘linmalarining bostirib kirishga urinishi» amalga oshirilganini ma’lum qildi.
Rossiya harbiylari ma’lumotiga ko‘ra, seshanba kuni Ukraina qurolli kuchlari Belgorod oblasti yo‘nalishida besh marta hujumga urinish amalga oshirgan, oxirgisi – soat 17:30 dan 18:45 gacha. Barcha hujumlar qaytarildi, deya ma’lum qildi Rossiya mudofaa vazirligi.
Vazirlik bayonotiga ko‘ra, Belgorod yo‘nalishidagi hujumlarga 200 nafargacha ukrainalik harbiy xizmatchi va 29 ta harbiy texnika, jumladan, beshta tank, 16 ta zirhli jangovar mashina, uchta muhandislik to‘siqlarni bartaraf etish mashinasi jalb etilgan.
Ukraina Rossiya tomonining bu mavzudagi bayonotlariga rasman izoh bermayapti.
«Kimdir chiqdi, bu kimgadir kimdir qochgandek ko‘rindi, kimdir esa chiqib, boshqa bir burchakda kirdi. Bu bizning strategik qadamlarimiz, maqsadlarimiz mutlaqo tushunarli», – degandi bir kun avval Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy.
Rossiya harbiylashgan telegram-kanallari ham RF mudofaa vazirligi bayonoti ortidan chorshanba kuni ertalab Ukraina armiyasining Belgorod oblasti g‘arbidagi barcha hujumlari qaytarilganini da’vo qildi, ammo xabarlarda vaziyat murakkabligicha qolayotgani tan olingan hamda Ukraina qurolli kuchlari zaxiralarni olib kelib, yangi zarbalarga tayyorlanayotgani haqida ogohlantirish berilgan.
Belgorod oblastining Krasnoyarujskiy rayonidagi murakkab vaziyat haqida 18 mart kuni gubernator Vyacheslav Gladkov ham qisqacha aytib o‘tgandi.
Seshanba kuni u telegram-kanalida shunday yozgan: «Krasnoyarujskiy rayonidan qaytib keldim. Bugun u yerda shtab yig‘ilishi o‘tkazildi. Aholimiz xavfsizligini ta’minlayapmiz. Uyma-uy yurishni davom ettiramiz, odamlar bilan suhbatlashamiz. Ha, biz oldindan ogohlantirib qo‘yyapmiz, odamlar o‘z uylarini vaqtincha tark etib, xavfsiz bo‘lishlari uchun shunday qilishimiz kerak».
«Amaliyot shuni ko‘rsatadiki, vaziyat keskin yomonlashganda va odamlar allaqachon shiddatli o‘qlar yomg‘iri ostida qolganda, biz hech narsa qila olmaymiz», – deya qo‘shimcha qildi Gladkov.
Keyinroq u chorshanba kuni Krasnoyarujskiy rayoniga kirish yopiqligini, yo‘l harakat xavfsizligi boshqarmasi xodimlari «aholi kirishiga (o‘tishiga) yo‘l qo‘ymaslik maqsadi»da barcha avtomobil yo‘llarida navbatchilik qilishini ma’lum qildi. «Agar siz ushbu qarorni bajarmasangiz, halok bo‘lishingiz mumkin», – deya ogohlantirgan gubernator.
O‘tgan hafta Rossiya harbiylari o‘tgan yilning avgustidan beri Ukraina qurolli kuchlari nazorati ostida bo‘lgan Kursk oblastidagi Sudja shahrini egallashga muvaffaq bo‘lgandi.
RF mudofaa vazirligiga yaqin hisoblangan Rybar telegram-kanali 20 mart kuni ham mazkur chegara hududda og‘ir janglar ketayotgani, dushman o‘rmonzorlarda mustahkamlanib olgani va rayon markazi Krasnaya Yarugani egallash maqsadidan qaytmayotgani haqida yozdi.

Сообщается, что Украина начала новое нападение на Белгородскую область
С начала вторника военные источники России сообщают о том, что украинские вооруженные силы осуществляют нападение на Белгородскую область с суши. По их данным, украинские подразделения пытаются прорваться через российскую пограничную оборону в районе Красноярского района на северо-западе региона, на точке соприкосновения с Курской областью.
Недавно украинские войска отошли от значительной части района Суджа в Курской области, который они удерживали с августа 2024 года, однако продолжают удерживать участки российской территории вблизи села Гуево и контрольного пункта Олежня вдоль дороги R200 Сумы-Юнаковка-Суджа.
В свою очередь, российская армия захватила небольшой участок украинской территории к западу от трассы R200, недалеко от села Новенькое. На всех этих участках российская армия ведет наступление, бои в этих районах не прекращаются.
Новые нападения Украины, о которых сообщают российские военные каналы, наблюдаются примерно в 25-30 км к юго-востоку от оставшегося (в районе Гуево) небольшого плацдарма в Курской области.
Это может быть как отвлекающий удар, так и часть общей стратегии вооруженных сил Украины, направленной на рассеивание сил российской группы «Север». В целом такие нападения характерны для всей текущей военной кампании.
После вывода подразделений из района Суджа у командования украинских вооруженных сил появились свободные резервы, в то время как командование российской группы в Курской области по-прежнему занято основной задачей – освобождением всей территории России.
Министерство обороны России 18 марта официально сообщило, что в 5:50 утра Украина осуществила «попытку прорыва подразделений украинских вооруженных сил» в направлении населенных пунктов Демидовка и Прилесе на западе Белгородской области, чтобы создать «негативный фон» вокруг телефонного разговора президентов США и России, а также дискредитировать «мирные инициативы» Дональда Трампа.
По данным российских военных, во вторник украинские вооруженные силы пять раз пытались атаковать в направлении Белгородской области, последний раз – с 17:30 до 18:45. Все атаки были отбиты, сообщило министерство обороны России.
Согласно заявлению министерства, в атаках на Белгородском направлении участвовало до 200 украинских военнослужащих и 29 единиц военной техники, включая пять танков, 16 бронетранспортеров и три машины для преодоления инженерных препятствий.
Украина официально не комментирует заявления российской стороны по этому поводу.
«Кто-то вышел, это выглядело так, будто кто-то убегал, кто-то вышел и зашел в другом углу. Это наши стратегические шаги, наши цели абсолютно понятны», – сказал накануне президент Украины Владимир Зеленский.
Военные телеграм-каналы России также заявили в среду утром, что все атаки украинской армии на западе Белгородской области были отбиты после заявления министерства обороны РФ, однако в сообщениях признается, что ситуация остается сложной, и предупреждается о том, что украинские вооруженные силы подводят резервы и готовятся к новым ударам.
О сложной ситуации в Красноярском районе Белгородской области 18 марта также кратко упомянул губернатор Вячеслав Гладков.
Во вторник он написал в своем телеграм-канале: «Я вернулся из Красноярского района. Сегодня там прошло штабное заседание. Мы обеспечиваем безопасность нашего населения. Мы продолжаем обходить дома, разговаривать с людьми. Да, мы заранее предупреждаем, что людям нужно временно покинуть свои дома, чтобы быть в безопасности».
«Практика показывает, что когда ситуация резко ухудшается и люди уже оказываются под градом интенсивных пуль, мы ничего не можем сделать», – добавил Гладков.
Позже он сообщил, что вход в Красноярский район в среду закрыт, сотрудники управления безопасности дорожного движения будут дежурить на всех автомобильных дорогах с целью «не допустить входа (перехода) населения». «Если вы не выполните это решение, вы можете погибнуть», – предостерег губернатор.
На прошлой неделе российские военные смогли захватить город Суджа в Курской области, который находился под контролем украинских вооруженных сил с августа прошлого года.
Телеграм-канал Rybar, близкий к министерству обороны РФ, также сообщил 20 марта о том, что в этом пограничном районе идут тяжелые бои, противник укрепляется в лесах и не отказывается от цели захватить районный центр Красная Яруга.