Serdar Berdimuhamedov Ramazon oyi munosabati bilan 321 mahkumni afv etdi
Turkmaniston prezidenti Serdar Berdimuhamedov 321 nafar mahkumni afv etish to‘g‘risida farmon imzoladi. Bu qaror muqaddas Ramazon oyidagi Qadr kechasi munosabati bilan qabul qilindi, deb xabar berdi mahalliy OAV.
Afv komissiyasi faoliyati ko‘rib chiqildi
Prezident mazkur qarorni Vazirlar mahkamasi yig‘ilishi chog‘ida qabul qildi. Yig‘ilishda Mahkumlarni afv etish komissiyasining faoliyati bo‘yicha hisobot taqdim etildi.
Xavfsizlik Kengashi kotibi va komissiya raisi B. Gundog‘diyev Prezidentga hisobot taqdim etib, Qadr kechasi munosabati bilan olib borilgan ishlar haqida ma’lumot berdi.
Farmon rasman tasdiqlandi
Prezident Serdar Berdimuhamedov hisobotni tinglab, an’anaga muvofiq 321 mahkumni afv etish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. U shuningdek, afv etilgan shaxslarni qamoqdan ozod qilish va oilalari bag‘riga tezroq qaytarish bo‘yicha tegishli organlarga topshiriq berdi.
Afv – diniy va insonparvarlik qadriyatlar ifodasi
Qaror nafaqat diniy oy – Ramazon, balki insonparvarlik tamoyillariga tayangan holda qabul qilingan. Afv etilganlar orasida turli toifadagi mahkumlar borligi aytilmoqda.
Avvalgi afvlar haqida
Eslatib o‘tamiz, 2024 yilda ham Qadr kechasi munosabati bilan 356 nafar mahkum afv etilgan edi. Bu esa Turkmanistonda Ramazon oyida afv an’anaviy ravishda amalga oshirilishini ko‘rsatadi.
Turkmaniston prezidentining ushbu qarori nafaqat diniy qadriyatlarga ehtirom, balki jamiyatda insonparvarlik va kechirimlilikni qaror toptirishga qaratilgan. 321 mahkumning erkinlikka chiqishi ular va yaqinlari uchun katta yangilik va umid bo‘lishi aniq.

Сердар Бердымухамедов в связи с месяцем Рамадан помиловал 321 заключенного
Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов подписал указ о помиловании 321 заключенного. Это решение было принято в связи с благословенной ночью Кадр в священный месяц Рамазан, сообщили местные СМИ.
Рассмотрена деятельность комиссии по помилованию
Президент принял данное решение на заседании Кабинета Министров. На заседании был представлен отчет о деятельности комиссии по помилованию.
Секретарь Совета безопасности и председатель комиссии Б. Гундогдиев представил Президенту отчет и сообщил о проведенной работе в связи с ночью Кадр.
Указ официально утвержден
Президент Сердар Бердымухамедов, выслушав отчет, в соответствии с традицией подписал указ о помиловании 321 заключенного. Он также дал указание соответствующим органам освободить помилованных и быстрее вернуть их к семьям.
Помилование – выражение религиозных и гуманитарных ценностей
Решение было принято не только в священный месяц Рамазан, но и на основе гуманитарных принципов. Сообщается, что среди помилованных есть заключенные различных категорий.
О предыдущих помилованиях
Напоминаем, что в 2024 году также по случаю ночи Кадр было помиловано 356 заключенных. Это свидетельствует о том, что в Туркменистане помилование в месяце Рамазан осуществляется традиционно.
Данное решение президента Туркменистана направлено не только на уважение религиозных ценностей, но и на укрепление гуманитарности и прощения в обществе. Освобождение 321 заключенного станет большой новостью и надеждой для них и их близких.