Erdo‘g‘an: «Turkiya ko‘cha terrorizmiga taslim bo‘lmaydi»
Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an hukumat mamlakatda sodir bo‘layotgan ko‘cha tartibsizliklariga qarshi qat’iy choralar ko‘rishini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Turkiya hech qachon «ko‘cha terrorizmiga taslim bo‘lmaydi», chunki mamlakat «ko‘chadan topib olingan emas».
Erdo‘g‘an muxolifatni politsiya xodimlari jarohatlangan namoyishlarda qatnashishga chaqirgani uchun tanqid qildi. U bu harakatlarni Turkiyaning barqarorligiga qarshi urinish deb baholadi. Prezidentning ta’kidlashicha, hukumat noqonuniy namoyishlarga va tartibsizliklarga toqat qilmaydi.
«Marginal guruhlarga ergashish, politsiyaga hujum qilish, sudya va prokurorlarga tahdid qilish orqali mamlakatda hech narsaga erishib bo‘lmaydi», – dedi Erdo‘g‘an. U muxolifatning korrupsiyaga qarshi kurash bahonasida tartibsizliklarni keltirib chiqarayotganini da’vo qildi.
Shu bilan birga, Respublika xalq partiyasi raisi Ozgur Ozel namoyishlarni davom ettirishini bildirdi. U xavfsizlik kuchlarini mitingchilarga qarshi qalampir gazi va rezina o‘qlar ishlatmaslikka chaqirdi. Turk ommaviy axborot vositalariga ko‘ra, politsiya mitingchilarga nisbatan kuch ishlatmoqda, ammo rasmiylar buni rad etmoqda.

Эрдоган: «Турция не сдадится перед уличным терроризмом»
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что правительство примет решительные меры против уличных беспорядков, происходящих в стране. По его словам, Турция никогда не «сдастся перед уличным терроризмом», так как страна «не была найдена на улице».
Эрдоган раскритиковал оппозицию за призывы участвовать в демонстрациях, в которых пострадали сотрудники полиции. Он оценил эти действия как попытку подорвать стабильность Турции. Президент подчеркнул, что правительство не потерпит незаконные демонстрации и беспорядки.
«Следование за маргинальными группами, нападение на полицию, угрозы судьям и прокурорам не приведут ни к чему в стране», – сказал Эрдоган. Он заявил, что оппозиция вызывает беспорядки под предлогом борьбы с коррупцией.
В то же время председатель Народной республиканской партии Озгюр Озел заявил о намерении продолжить демонстрации. Он призвал сил безопасности не использовать перцовый газ и резиновые пули против митингующих. По данным турецких СМИ, полиция применяет силу против митингующих, однако официальные лица это отрицают.
В результате демонстраций несколько митингующих обратились за медицинской помощью, 16 сотрудников полиции получили травмы.