Akrom Imomo‘g‘li korrupsiya va terrorchilikka aloqadorlik ayblovlarini rad etmoqda
Turkiya politsiyasi 19 mart kuni Istanbul meri Akrom Imomo‘g‘lini hibsga oldi. Unga korrupsiya va terrorchilik tashkilotlari bilan hamkorlik qilish ayblovlari qo‘yildi.
Turkiya muxolif partiyasi va xalqaro kuzatuvchilar ushbu hibs saylovoldi siyosiy bosimning bir qismi ekanini ta’kidlamoqda. Imomo‘g‘li Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘anning asosiy siyosiy raqiblaridan biri hisoblanadi.
Imomo‘g‘li barcha ayblovlarni rad etdi
SZV TV telekanali ma’lumotiga ko‘ra, Akrom Imomo‘g‘li uch soat davomida ko‘rsatma bergan va barcha ayblovlarni rad etgan. U 22 mart, shanba kuni soat 21:00 da sud qarshisida javob berishi mumkin.
Bu orada, Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an uning hibsga olinishi yuzasidan izoh berib, muxolifat hodisani siyosiylashtirishga urinmoqda, degan fikrni bildirdi.
Turkiyada ijtimoiy tarmoqlar cheklandi, lira quladi
Imomo‘g‘lining hibsga olinishi ortidan Turkiyada siyosiy va iqtisodiy beqarorlik kuchaydi:
• Turk lirasi tarixiy minimumga qadar quladi.
• Mamlakatda ommaviy norozilik namoyishlari kuchayib bormoqda.
• Turkiya hukumati ijtimoiy tarmoqlarni cheklab qo‘ydi, bu esa jamoatchilik e’tirozlarini yanada kuchaytirdi.
Imomo‘g‘li – muxolifatning yagona nomzodi
Akrom Imomo‘g‘li Jumhuriyat xalq partiyasi (CHP) a’zosi bo‘lib, u Turkiya muxolifatining asosiy vakili hisoblanadi. Uning Turkiya prezidentligi uchun asosiy nomzodlardan biri sifatida ko‘rilishi, hukumatning unga nisbatan bunday bosim o‘tkazishi haqidagi taxminlarni kuchaytirmoqda.
Manbalarga ko‘ra, hukumatning maqsadi Istanbulni hukmron Adolat va taraqqiyot partiyasi (AKP) nazoratiga qaytarish.
Imomo‘g‘lining hibsga olinishi Turkiya siyosiy sahnasidagi jiddiy inqirozga olib kelishi mumkin. Hukumat va muxolifat o‘rtasidagi keskinlik tobora kuchaymoqda va bu mamlakatdagi saylov jarayonlariga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Turkiyadagi siyosiy vaziyat xalqaro hamjamiyatning diqqat markazida bo‘lib, Imomo‘g‘lining sud jarayoni mamlakatdagi siyosiy kelajak uchun hal qiluvchi pallalardan biriga aylanishi mumkin.

19 марта турецкая полиция арестовала мэра Стамбула Акрома Имамоглы. Ему были предъявлены обвинения в коррупции и сотрудничестве с террористическими организациями.
Турецкая оппозиционная партия и международные наблюдатели подчеркивают, что этот арест является частью предвыборного политического давления. Имамоглы считается одним из основных политических соперников президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Имамоглы отверг все обвинения
По информации телеканала SZV TV, Акром Имамоглы давал показания в течение трех часов и отверг все обвинения. Он может предстать перед судом в субботу, 22 марта, в 21:00.
В то же время президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, комментируя его арест, заявил, что оппозиция пытается политизировать этот инцидент.
В Турции социальные сети заблокированы, лира обесценивается
После ареста Имамоглы в Турции усилилась политическая и экономическая нестабильность:
- Турецкая лира упала до исторического минимума.
- В стране усиливаются массовые протестные демонстрации.
- Турецкое правительство ограничило доступ к социальным сетям, что еще больше усилило общественные протесты.
Имамоглы – единственный кандидат оппозиции
Акром Имамоглы является членом Народной республиканской партии (CHP) и считается основным представителем турецкой оппозиции. Его рассматривают как одного из основных кандидатов на пост президента Турции, что усиливает предположения о давлении со стороны правительства.
По данным источников, цель правительства – вернуть Стамбул под контроль правящей Партии справедливости и развития (AKP).
Арест Имамоглы может привести к серьезному кризису на политической сцене Турции. Напряженность между правительством и оппозицией продолжает нарастать, и это может оказать значительное влияние на избирательные процессы в стране.
Политическая ситуация в Турции находится в центре внимания международного сообщества, и судебный процесс Имамоглы может стать одним из решающих моментов для политического будущего страны.