Rossiya Mudofaa vazirligi 21 mart kuni Ukraina Qurolli Kuchlarini Kursk viloyatidagi “Sudzha” gaz o‘lchash stansiyasini portlatishda aybladi. Bu harakat, Moskva bayonotiga ko‘ra, AQSh prezidenti Donald Trampning tinchlik tashabbuslarini “disko‘reditatsiya qilishga” qaratilgan provokatsiya bo‘lgan.
Ushbu stansiya 7 avgustdan buyon Ukraina nazoratida bo‘lib, kuniga 40 million kub metr gaz Yevropaga tranzit qilinardi. Rossiyaga ko‘ra, ushbu zarba ikki davlat o‘rtasidagi energiya bo‘yicha tinchlik sa’y-harakatlarini yo‘qqa chiqarishga qaratilgan.
Shu kuni Rossiya 43 ta ukrain droni yo‘q qilinganini ham e'lon qildi. Eng ko‘p hujumlar Volgograd viloyatida, qolganlari esa Kursk, Rostov va Belgorod hududlarida qayd etilgan.
Ukraina Bosh shtabi bu da’volarni inkor etdi. Ularning fikricha, bu navbatdagi “axborot hujumi” bo‘lib, “Sudzha” stansiyasiga oldin ham Rossiyaning o‘zi zarba bergan. Shuningdek, ular tinchlik tashabbusini qo‘llab-quvvatlashda davom etishlarini ta’kidlashgan.
Tramp va Putin 18 mart kuni telefon orqali bog‘lanib, 30 kunlik o‘zaro hujumlardan voz kechish bo‘yicha kelishuvga erishgan. Zelenskiy ham bu tashabbusni ma’qullagan, biroq keyin tomonlar bir-birini shartlarni buzishda ayblashgan.

Москва обвинила Киев в подрыве инициатив Трампа
Министерство обороны России 21 марта обвинило Вооруженные силы Украины в подрыве газоизмерительной станции «Суджа» в Курской области. По заявлению Москвы, это действие было провокацией, направленной на «дискредитацию» мирных инициатив президента США Дональда Трампа.
Эта станция находилась под контролем Украины с 7 августа и ежедневно транзитировала 40 миллионов кубометров газа в Европу. По мнению России, этот удар был направлен на разрушение усилий по мирному урегулированию в сфере энергетики между двумя государствами.
В тот же день Россия также сообщила о уничтожении 43 украинских дронов. Наибольшее количество атак было зафиксировано в Волгоградской области, остальные — в Курской, Ростовской и Белгородской областях.
Генеральный штаб Украины опроверг эти обвинения. По их мнению, это очередная «информационная атака», и ранее сама Россия уже наносила удар по станции «Суджа». Также они подчеркнули, что продолжат поддерживать мирные инициативы.
Трамп и Путин 18 марта связались по телефону и достигли соглашения о прекращении взаимных атак на 30 дней. Зеленский также одобрил эту инициативу, однако затем стороны начали обвинять друг друга в нарушении условий.