Internetga qarab o‘z ko‘richagini kesmoqchi bo‘lgan hindistonlik og‘ir ahvolga tushib qoldi
Uttar-Pradesh shtatidagi Mathura shahrida yashovchi 32 yoshli Rajababu Kumar hech qorin sohasidagi to‘xtamayotgan og‘riqdan charchab, shifokorlarga murojaat qilish o‘rniga o‘zini o‘zi operatsiya qilishga urindi.
Uni ancha vaqt ko‘richak og‘rig‘i bezovta qilgan. Uni kesib tashlash uchun internet va YouTube orqali jamlagan ma’lumotlar asosida shunday xavfli qaror qabul qildi, deb yozmoqda Times of India.
O‘tgan haftaning chorshanba kuni kechqurun u o‘z uyidagi xonasini ichkaridan berkitib olib, og‘riqni sezmaslik uchun mahalliy anesteziya qilgan. Keyin qornining pastki o‘ng qismini taxminan 7 santimetr uzunlik, 18 santimetr chuqurlikda kesadi. Biroq pichoq kutilganidan chuqurroq kirib ketgani uchun og‘riq yanada zo‘raygan va kuchli qon ketish boshlangan.
Rajababu yaraga 10–12 ta chok qo‘yishga harakat qilgan, lekin choklar noto‘g‘ri qo‘yilgani sababli qon to‘xtamagan. Shunda u og‘ir ahvolidan oila a’zolarini boxabar qilgan. Hayrat va dahshatga tushgan qarindoshlari uni darhol Mathura tuman kasalxonasiga yetkazishgan.
Mathura kasalxonasi shifokori Shashi Ranjanning ma’lum qilishicha, bemor o‘zining qorin qismini 7x1 santimetrgacha kesgan. Ammo choklar noto‘g‘ri qo‘yilgani uchun yara yaxshi yopilmagan. Unga zarur jarrohlik operatsiyasi qilingach, og‘ir ahvolda Agradagi yirik tibbiyot muassasasiga ko‘chirilgan.
Jayt tumani politsiya bo‘limi rahbari Ashvini Kumarning so‘zlariga ko‘ra, shifoxona vakili ushbu hodisa haqida politsiyani xabardor qilgan. «U juda og‘ir ahvolda bo‘lgan, lekin hushyor edi», — dedi u.
Rajababuning qarindoshi Raxul Kumarning aytishicha, u avval ham ko‘richak bo‘yicha operatsiya qildirganini doimo aytgan va shu atrofdagi og‘riqdan noligan.
«U jarrohlik buyumlarini o‘zi xarid qilgan. Keyin qornini kesib, o‘zini operatsiya qilgan. Og‘riqni bosish uchun o‘ziga ukol qilgan bo‘lishi mumkin. Lekin og‘riq haddan kuchaygach, tashqariga chiqib, bizni chaqirdi», — deydi oila a’zosi.
Hozirda Rajababuning ahvoli juda og‘ir. Mahalliy hokimiyat organlari ushbu voqeani o‘rganishni boshladi.

Индиец, который хотел перерезать себе горло, глядя в интернет, попал в тяжелую ситуацию
32-летний Раджабабу Кумар, проживающий в городе МATHURA в штате Уттар-Прадеш, устал от постоянной боли в животе и попытался сделать операцию самостоятельно, вместо того чтобы обратиться к врачам.
Его беспокоила боль в аппендиксе в течение длительного времени. Он принял такое опасное решение на основе информации, собранной через интернет и YouTube, как сообщает Times of India.
В среду вечером на прошлой неделе он запер свою комнату изнутри и сделал местную анестезию, чтобы не чувствовать боль. Затем он сделал разрез на нижней правой части живота длиной около 7 сантиметров и глубиной 18 сантиметров. Однако нож вошел глубже, чем ожидалось, и боль усилилась, началось сильное кровотечение.
Раджабабу попытался наложить 10-12 швов на рану, но из-за неправильного наложения швы не остановили кровотечение. Тогда он сообщил членам семьи о своем тяжелом состоянии. Удивленные и испуганные родственники немедленно доставили его в больницу округа МATHURA.
По словам врача больницы МATHURA Шаши Ранджана, пациент сам сделал разрез на своем животе размером 7x1 сантиметр. Однако из-за неправильного наложения швов рана не зажила должным образом. После необходимой хирургической операции его перевели в крупное медицинское учреждение в Агре в тяжелом состоянии.
По словам начальника полицейского отдела района Джайт Ашвини Кумара, представитель больницы сообщил о данном инциденте в полицию. «Он был в очень тяжелом состоянии, но был в сознании», — сказал он.
По словам родственника Раджабабу Рахула Кумара, он всегда говорил, что уже делал операцию на аппендиксе и жаловался на боль в этой области.
«Он сам купил хирургические инструменты. Затем он сделал разрез на животе и прооперировал себя. Возможно, он сделал себе укол, чтобы облегчить боль. Но когда боль стала слишком сильной, он вышел на улицу и позвал нас», — говорит член семьи.
В настоящее время состояние Раджабабу очень тяжелое. Местные власти начали расследование этого инцидента.