Oq uydagi mojaro: jurnalist maxfiy chatga qo‘shilib, davlat sirlaridan voqif bo‘ldi
Oq uyning milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Maykl Uolts va mudofaa vaziri Pit Xegset Oval ofisdagi yig‘ilishda gaplashmoqda.
Foto: Ludovik Marin/AFP/Getty Images
AQSH prezidenti Donald Tramp jamoasidagi katta mojarolardan biri yuz berdi. The Atlantic bosh muharriri Jeffri Goldberg maxfiy Signal guruhiga “bexosdan” qo‘shilib, AQSH hukumatida muhokama qilinayotgan maxfiy ma’lumotlarga guvoh bo‘ldi.
Maxfiy guruhga nima uchun jurnalist qo‘shilib qoldi?
Signal messenjeridagi maxfiy chat havolasini Goldbergga AQSH prezidentining milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Maykl Uolts yuborgan. Jurnalist buni shaxsiy xabar deb o‘ylab, guruhga qo‘shilgan va o‘sha yerda Yamanga hujum qilish masalasi muhokama qilinayotganini ko‘rgan.
Chatda vitse-prezident JD Vens, davlat kotibi Marko Rubio, mudofaa vaziri Pit Xegset va boshqa yuqori martabali amaldorlar ishtirok etgan.
Chatda qanday muhokamalar bo‘lgan?
Jurnalistning ta’kidlashicha, chatda Yamanga zarba berish rejalari, hujum uchun belgilangan nishonlar koordinatalari va AQSHning iqtisodiy manfaatlari muhokama qilingan.
Vitse-prezident JD Vens Oq uyning bu qaroriga shubha bilan qaragan va “Yevropani yana qutqarishdan nafratlanishini” aytgan.
SM profili (taxminlarga ko‘ra, Stiven Miller) esa Tramp bu hujum uchun “yashil chiroq” yoqqanini, ammo buning evaziga iqtisodiy foyda olish kerakligini ta’kidlagan.
Mudofaa vaziri Pit Xegset hujumning aniq detallarini ochiqlagan va oradan ko‘p o‘tmay, husiylar pozitsiyalari haqiqatdan ham nishonga olina boshlagan.
Jurnalist boshida buni prank deb o‘ylagan, biroq hujumlar amalga oshirilganidan so‘ng guruh ishtirokchilari bir-birini tabriklagan.
Goldbergning guruhni tark etishi va rasmiy munosabatlar
Goldberg bu holatdan keyin guruhni o‘z ixtiyori bilan tark etib, Oq uy va Pentagonga rasmiy so‘rov yuborgan.
Milliy xavfsizlik kengashi guruh haqiqatan ham mavjudligini tasdiqladi.
Pentagon rahbari Pit Xegset esa hech qanday harbiy ma’lumot oshkor qilinmaganini aytdi va jurnalistni “yolg‘onchi” deb atadi.
Donald Tramp bu haqda hech narsa bilmasligini aytgan va The Atlantic jurnali tez orada yopilishini ta’kidlagan.
Maslahatchi Maykl Uolts iste’foga chiqariladimi?
Politico nashriga ko‘ra, bu voqea sabab Maykl Uolts ishdan bo‘shatilishi mumkin. Tramp jamoasidagi kamida ikki amaldor uning iste’foga chiqishi kerak deb hisoblamoqda.
Oq uydagi bu mojaro AQSH hukumatining xavfsizlik standartlariga qanday ta’sir qilishi va qanday choralar ko‘rilishi hozircha noma’lum. Ammo bu voqea Vashingtonda katta shov-shuvlarga sabab bo‘ldi.

Конфликт в Белом доме: журналист присоединился к секретному чату и узнал о государственных тайнах
Советник президента по национальной безопасности Майкл Уолтс и министр обороны Пит Хегсет беседуют на встрече в Овальном кабинете.
Фото: Людовик Марин/AFP/Getty Images
В команде президента США Дональда Трампа произошел крупный инцидент. Главный редактор The Atlantic Джеффри Голдберг "случайно" присоединился к секретной группе в Signal и стал свидетелем обсуждения секретной информации, касающейся правительства США.
Почему журналист присоединился к секретной группе?
Ссылку на секретный чат в мессенджере Signal Голдбергу отправил советник президента США по национальной безопасности Майкл Уолтс. Журналист, приняв это за личное сообщение, присоединился к группе и увидел, что там обсуждается вопрос атаки на Йемен.
В чате участвовали вице-президент JD Вэнс, государственный секретарь Марко Рубио, министр обороны Пит Хегсет и другие высокопоставленные чиновники.
Какие обсуждения проходили в чате?
По словам журналиста, в чате обсуждались планы нанесения удара по Йемену, координаты назначенных целей для атаки и экономические интересы США.
Вице-президент JD Вэнс с недоверием отнесся к этому решению Белого дома и заявил, что "он ненавидит спасать Европу снова".
Профиль в Twitter (предположительно, Стивен Миллер) утверждал, что Трамп дал "зеленый свет" для этой атаки, но в обмен на это необходимо получить экономическую выгоду.
Министр обороны Пит Хегсет раскрыл конкретные детали атаки, и вскоре после этого позиции хуситов действительно начали подвергаться обстрелу.
Журналист сначала подумал, что это розыгрыш, но после того, как атаки были осуществлены, участники группы начали поздравлять друг друга.
Выход Голдберга из группы и официальные заявления
После этого инцидента Голдберг добровольно покинул группу и направил официальный запрос в Белый дом и Пентагон.
Совет по национальной безопасности подтвердил, что группа действительно существует.
Глава Пентагона Пит Хегсет заявил, что никакая военная информация не была раскрыта, и назвал журналиста "лжецом".
Дональд Трамп заявил, что ничего об этом не знает, и отметил, что журнал The Atlantic вскоре закроется.
Будет ли советник Майкл Уолтс уволен?
По данным издания Politico, из-за этого инцидента Майкл Уолтс может быть уволен. По крайней мере, два чиновника из команды Трампа считают, что он должен уйти в отставку.
Как этот инцидент повлияет на стандарты безопасности правительства США и какие меры будут предприняты, пока неизвестно. Однако этот случай вызвал большой резонанс в Вашингтоне.