AQSH davlat kotibi Rossiya–Ukraina urushining qachon yakunlanishi haqida gapirdi
Dunyo 23:44, 28-03-2025 3
AQSH davlat kotibi Marko Rubio Rossiya–Ukraina urushining qachon yakun topishi Vashingtonga emas, balki Moskva va Kiyevga bog‘liq ekanligini ta’kidladi.
Tinchlik muzokaralari davom etmoqda
Rubio jurnalistlar uchun o‘tkazilgan brifingda Amerika tinchlikka erishishga harakat qilayotganini va urushni tugatish yo‘lida "qancha vaqt talab etilsa, shuncha davom etishi"ni ta’kidladi. U, shuningdek, Vashington so‘nggi bir oy ichida harbiy mojaroda ishtirok etayotgan tomonlar bilan olib borilgan muzokaralar haqida aniq muddatlar bera olmasligini bildirdi.
"Bu kelishuv bir hafta yoki bir oy ichida imzolanadi, deb kafolat bera olmayman. Bu bizga emas, ruslar va ukrainlarga bog‘liq," — dedi AQSH davlat kotibi.
Muzokaralar va sanksiyalar masalasi
Rubio AQSH va Yevropa Ittifoqi tomonidan joriy etilgan sanksiyalar har qanday kelishuvning muhim qismi bo‘lishini ta’kidladi. Shu bilan birga, u Rossiya muzokaralarni ataylab cho‘zayotgani haqidagi iddaolarni tasdiqlashdan bosh tortdi, ammo urush "murakkab" ekanini e’tirof etdi.
"Men hech qachon bu jarayon oson bo‘ladi, deb aytmaganman. Ayniqsa, biz bir necha yildan beri muloqotda bo‘lmagan Rossiya bilan ishlash oson emas," — dedi u.
Tomonlar qanday kelishuvlarga erishdi?
AQSH, Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi tinchlik muzokaralari 2024 yil fevral oyida boshlangan. Shundan beri:
• Rossiya va Ukraina AQSHning energetika infratuzilmalariga zarba bermaslik taklifiga rozi bo‘ldi.
• AQSH va Ukraina Qora dengiz bo‘yicha sulh tuzishga kelishib oldi.
• Rossiya qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportchilariga sanksiyalar olib tashlansa va "Rosselxozbank" SWIFT tizimiga ulansa, Qora dengiz bo‘yicha kelishuvga rozi bo‘lishini bildirdi.
Shuningdek, Donald Tramp, Vladimir Putin va Volodimir Zelenskiy o‘rtasida bir necha telefon muloqotlari o‘tkazilgan, Saudiya Arabistonida uch tomonlama muzokaralar tashkil etilgan.
Garchi AQSH tinchlik muzokaralarida faol ishtirok etayotgan bo‘lsa-da, davlat kotibi Rubioning ta’kidlashicha, urushning qachon tugashi to‘g‘ridan to‘g‘ri Moskva va Kiyev qarorlariga bog‘liq. AQSH diplomatik yo‘l bilan harakat qilishga tayyorligini bildirdi, biroq Rossiyaning muzokaralarga qanday yondashishi va Yevropaning sanksiyalar siyosati bu jarayonning tez yoki sekin borishiga ta’sir ko‘rsatadi.