Germaniyada bankir tovuqlar ijarasi bilan shug‘ullanish uchun ishdan bo‘shadi
Germaniyada bank xodimi ishdan bo‘shab, tovuqlarni ijaraga berish biznesini yo‘lga qo‘ydi, deb yozmoqda Bild.
59 yoshli Ryudiger Gertner besh yil oldin hayotini tubdan o‘zgartirdi — u bankdagi ishini tashlab, tovuqlarni ijaraga berish bilan shug‘ullana boshladi. Erkakning so‘zlariga ko‘ra, bu g‘oya unda bolaligida paydo bo‘lgan.
«Oilamizda doim tovuq boqilardi. Ushbu jonzotlarni kuzatish odamga xotirjamlik bag‘ishlashini payqab qoldim. Bu hissiyotni boshqalar bilan ham bo‘lishgim keldi», — deydi u.
Erkak o‘z ishini to‘rtta tovuq va xo‘rozdan boshlagan bo‘lsa, hozirda 20 ta parrandaga egalik qilmoqda.
«Mening qizlarim — ularni shunday atayman, juda ishonuvchan — quchoqlashishni yaxshi ko‘radi va odamlarga o‘rganib qolgan», — deydi Ryudiger.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tovuqlar ijarasiga kutilmaganda talab oshgan. «Ko‘plab mijozlar uchun tovuqlar haqiqiy antidepressantga aylangan — yolg‘izlikni quvadi va quvonch bag‘ishlaydi», — deya ta’kidlaydi Gertner.
Biznes sxemasi quyidagicha: Gertner mijozlarga ko‘chma voler bilan tovuqlarni olib boradi va ularga yo‘l-yo‘riq o‘rgatadi. To‘rtta parrandani ikki haftaga ijaraga olish 220 yevroni tashkil etadi — bu vaqt davomida ular qo‘ygan tuxum mijozniki bo‘ladi. Ijtimoiy muassasalar uchun chegirmalar taqdim etiladi.