“Kalmar o‘yinlari” yulduzi qamaldimi? 001 raqamli o‘yinchiga hukm o‘qildi
Netflix'ning barcha rekordlarni parchalagan mashhur seriali – “Kalmar o‘yinlari”dagi mehribon, ammo sirli 001 raqamli o‘yinchi obrazi bilan millionlar qalbini zabt etgan janubiy koreyalik aktyor O Yon Su (80 yoshda) haqida shov-shuvli xabarlar tarqaldi.
Qahramon – endi ayblanuvchimi?
The Daily Star xabariga ko‘ra, O Yon Su jinsiy zo‘ravonlikda ayblanib, bir yillik qamoq jazosiga hukm qilindi. Ilk bor sud unga 8 oylik shartli jazo bergandi, ammo keyinchalik bu qaror qayta ko‘rib chiqildi va jazo muddati oshirildi.
Voqea 2017 yilga borib taqaladi...
Sudning ma’lum qilishicha, aktyor 2017 yilda o‘z hamkasbi bo‘lgan aktrisaga ikki marta jinsiy tegajog‘lik qilgan. U o‘z uyi yaqinida uni xohishisiz quchoqlab, o‘pgani aytilmoqda.
Prekurorlar tomoni bu holatni jiddiy baholab, “o‘zining 50 yillik tajribasiga qaramay, aktyor kichikroq hamkasbiga nisbatan tegajog‘lik qilgan”, deya ta’kidlashdi. Jabrlanuvchi esa hodisadan keyin hayotida doimiy qo‘rquv bilan yashaganini bildirgan.
O Yon Su: “80 yillik obro‘m bir lahzada qulab tushdi”
Aktyor aybini inkor etdi, ammo sud zalida quyidagicha bayonot berdi:
“Bunday yoshda sudga kelish — sharmandalik. Agar nomaqbul so‘z yoki harakat qilgan bo‘lsam, hukmni qabul qilaman. Lekin buni zo‘ravonlik deb atab bo‘lmaydi. Bir lahzada 80 yillik mehnatim kul bo‘ldi. Men o‘zimni bo‘sh va yo‘q bo‘lib qolganday his qilyapman...”
Aktyorning advokatlari esa ayblovlar faqat jabrlanuvchining so‘zlariga tayanib qo‘yilganini, ularda izchillik va dalillar yo‘qligini ta’kidlashmoqda.
Ish endi apellyatsiyada
O Yon Su hukm ustidan apellyatsiya shikoyati berdi. Yakuniy qaror 2025 yil 3 iyun kuni qabul qilinadi.
Zamin.uz fikri:
Bir serial butun dunyoni larzaga soldi... va uning aktyori endi jiddiy ayb bilan sud eshigida turibdi.
Mahkamalarda kim haq, kim nohaq — buni vaqt ko‘rsatadi. Ammo bu voqea bir haqiqatni yodga soladi: shahsiyat va obro‘ – yillar davomida quriladi, bir lahzada yo‘qolishi mumkin.

“Звезда игры в кальмара” арестована? Игроку под номером 001 вынесен приговор
Популярный сериал Netflix, который побил все рекорды – “Игра в кальмара”, стал причиной громких новостей о южнокорейском актере О Ён Се (80 лет), который завоевал сердца миллионов благодаря образу доброго, но загадочного игрока номер 001.
Герой – теперь обвиняемый?
По информации The Daily Star, О Ён Се был обвинен в сексуальном насилии и приговорен к одному году тюремного заключения. Впервые суд назначил ему 8 месяцев условного наказания, однако позже это решение было пересмотрено, и срок наказания увеличен.
Событие относится к 2017 году...
Согласно информации суда, актер дважды совершил сексуальные домогательства к своей коллеге-актрисе в 2017 году. Сообщается, что он обнял и поцеловал ее против ее воли рядом со своим домом.
Прокуроры серьезно оценили этот случай и отметили, что “несмотря на свои 50 лет опыта, актер совершил домогательства к более молодой коллеге”. Жертва заявила, что после инцидента она жила в постоянном страхе.
О Ён Се: “Моя 80-летняя репутация рухнула в одно мгновение”
Актер отрицал свою вину, однако в зале суда сделал следующее заявление:
“В таком возрасте приходить в суд — это позор. Если я сделал что-то неприемлемое, я приму приговор. Но это нельзя назвать насилием. В одно мгновение мои 80 лет труда сгорели дотла. Я чувствую себя пустым и потерянным...”
Адвокаты актера подчеркивают, что обвинения основаны только на словах жертвы, и в них отсутствуют последовательность и доказательства.
Дело теперь в апелляции
О Ён Се подал апелляционную жалобу на приговор. Окончательное решение будет принято 3 июня 2025 года.
Мнение Zamin.uz:
Один сериал потряс весь мир... и его актер теперь стоит перед судом с серьезным обвинением.
Кто прав, а кто виноват в судах — покажет время. Но этот случай напоминает одну истину: личность и репутация строятся годами, а могут исчезнуть в одно мгновение.