Ayyor milliarder o‘zining mol-mulkini “asrandi” bog‘bonga berishga qaror qildi
Nikolya Pyuyesh sayyoradagi eng ayyor milliardermi yoki oddiy firibgar? Hermes modalar uyi merosining kimga tegishi masalasini ko‘rib chiqamiz.
Nikolya Pyuyesh kim?
82 yoshli Nikolya Pyuyesh afsonaviy Terri Ermesning sakkizinchi avlodi hisoblanadi. 1837 yilda Terri Parijda o‘zining birinchi charm buyumlar ishlab chiqarish ustaxonasini tashkil etgan bo‘lib, bu keyinchalik Hermes imperiyasiga aylandi. Bugungi kunda kompaniyaning qiymati 230 milliard yevro (248 milliard dollar) darajasiga yetdi. Brend mahsulotlari jamiyatda chinakam hashamatli sovg‘a sifatida qadrlanadi, uning logotipi va naqshlarini esa uzoqdan ham tanish mumkin.
Terri Ermesning evarasi Nikolya Pyuyesh o‘zini doimo eslatib turadi: ammo brendni rivojlantirish bo‘yicha yangi rejalar bilan emas, balki bir necha yillardan beri davom etayotgan moliyaviy nizolar tufayli. Pyuyesh umri davomida ancha-muncha boylik to‘plashga erishgan — hozirda u kompaniya aksiyalarining taxminan 5 foiziga egalik qiladi, ularning qiymati 13 milliard dollarga yaqin baholanadi. Biroq keksa milliarder oila qurmagan: 82 yoshli Nikolya yolg‘iz, uning na xotini, na farzandlari bor. Aynan shu sababli yildan yilga mol-mulkni kimga meros qoldirish masalasi tobora dolzarb bo‘lib bormoqda.
Pyuyeshning o‘g‘li — kamtarin marokashlik bog‘bon
2023 yilda Nikolyaning miyasiga g‘alati g‘oya keladi. U o‘zining bog‘bonini farzandlikka olishga va unga barcha mulkini qoldirishga qaror qiladi. Bu g‘ayrioddiy tuyulishi mumkin, ammo bu voqeada bir nechta shubhali jihatlar mavjud.
Bog‘bonning yoshi 51 ekanligidan boshlash kerak. Shveysariyada katta yoshdagilarni farzandlikka olish kamdan kam uchraydigan, biroq mumkin bo‘lgan amaliyotdir. Bundan tashqari, marokashlik merosxo‘r oilali bo‘lib, ikki farzand tarbiyalamoqda. Ortiqcha shov-shuv keltirib chiqarmaslik uchun uning ismi matbuotdan puxta yashiriladi — bo‘lajak ota vazifani o‘zi uddalab, jahon hamjamiyatini hayratga soladi.
Ma’lum bo‘lishicha, 2023 yilda Nikolya shov-shuvli bayonotdan so‘ng bog‘bonga Marokashdagi uyi va Shveysariyadagi villasining kalitlarini shoshilinch ravishda topshirgan.
Biroq ma’lum bo‘lishicha, Pyuyesh 2011 yildayoq o‘z boyligini xayriya tashkilotiga vasiyat qilishga va’da bergan shartnomani imzolagan ekan. Farzandlikka olish bilan bog‘liq “tomoshaning” nega uyushtirilgani hammaga qiziq. Biroq milliarderning g‘alati xatti-harakatlari shu bilan tugamaydi.
“Shov-shuvli firibgarlik”mi yoki e’tiborni jalb qilishga urinish?
Nikolyaga sud jarayonlari zavq beradimi, oddiy qilib aytganda, shunchaki boshqa ishi yo‘qmi yoki Hermes vorisini chindan ham boyligiga kim ega chiqishi juda tashvishga solyaptimi — noma’lum. Ammo keyingi moliyaviy mojaro kutilmaganda yuz beradi. Pyuyesh o‘zining moliyaviy boshqaruvchisi Erik Freymondga qarshi uchta da’vo arizasi topshirib, uni pul mablag‘lari bilan bog‘liq firibgarlikda ayblaydi.
Pyuyesh o‘z hisoblarini boshqarishni 1998 yilda Freydmondga topshirgan bo‘lsa-da, 21-asrning 20 yillarida to‘satdan 20 yildan ortiq vaqt mobaynida o‘z aksiyalari taqdiridan bexabar bo‘lganini e’lon qilishga qaror qiladi. Nikolya buni “ulkan firibgarlik” deb atadi va Freymond ma’lumotlarni yashirgan, Hermes aksiyalarini qaytarmagan hamda xayriya hisoblarini va boshqa investitsiyalarni boshqarishda “ayyorlik” qilgan 20 yilni batafsil tasvirlab beradi.
Biroq Jeneva sudi moliyaviy boshqaruvchini oqlaydi va Pyuyeshning o‘zi “ko‘r-ko‘rona ishonch” bildirganini hamda istalgan paytda kelishuvni bekor qilish imkoniyatiga ega bo‘lganini ta’kidlaydi.
Nikolya Pyuyesh va Qatar qirollik oilasi
Shu kungacha Nikola Pyuyeshning aksiyalari taqdiri noma’lum bo‘lib kelayotgan edi. Yaqinda Qatar qirollik oilasi bilan tuzilgan bitimning bekor qilingani ma’lum bo‘ldi. Shveysariyalik milliarder Anna Delvining o‘rnini egallashga intilayotganga o‘xshaydi.
Butun dunyo Hermes merosxo‘rining mablag‘lari yo‘qolgan deb o‘ylayotgan bir paytda, Nikolya foydali bitim tuzadi: u o‘zining 6 foizlik ulushini Qatar amiriga sotishga va’da beradi. Aksiyalar fevral oyida topshirilishi kerak edi, biroq kutilmaganda Pyuyesh va’dasini bajara olmasligini ma’lum qiladi.
Bunga javoban Qatarning Honor America Capital kompaniyasi yangi da’vo arizasini taqdim etadi. Unda Pyuyesh o‘z aksiyalarini sotish shartnomasini buzganlikda ayblanmoqda. Amir vakillari suddan uni garov to‘lashga va “boy berilgan foyda, muqobil xarajatlar hamda obro‘ga yetkazilgan zarar” uchun 1,3 milliard AQSH dollari to‘lashga majburlashni so‘ramoqda.
Shartnoma va shikoyat xatlari shuni ko‘rsatadiki, bitim bir necha oy davomida muhokama qilingan va 10 fevralda imzolangan. Honor America Capital vakili Shveysariyadagi Nikola Pyuyeshning advokatiga xat yo‘llab, Qatar amiri Shayx Tamim bin Hamad Al Soniy janoblari tomonidan bitimni yakunlash uchun to‘liq moliyaviy majburiyat olganliklarini tasdiqlagan.
Hermes vorisi yana bir bor ishni o‘z holiga tashlab qo‘yishga qaror qildi, bunda u aksiyalarning qayerdaligini aniqlay olmaganini va shu sababli kelajakda bitimning “foydasizligi”ni bahona qildi. Bu safar Nikolyaning suvdan quruq chiqishi oson bo‘lmaydi. Biroq milliarder bu safar qanday hiyla o‘ylab topishini kim bilsin.

Николя Пюйеш — самый хитрый миллиардер на планете или просто обычный мошенник? Рассмотрим, кому достанется наследие модного дома Hermes.
Кто такой Николя Пюйеш?
82-летний Николя Пюйеш является восьмым поколением легендарного Терри Эрмеса. В 1837 году Терри открыл свою первую мастерскую по производству кожаных изделий в Париже, которая впоследствии стала империей Hermes. На сегодняшний день стоимость компании достигла 230 миллиардов евро (248 миллиардов долларов). Продукция бренда ценится в обществе как настоящие предметы роскоши, а его логотип и узоры можно узнать издалека.
Наследник Терри Эрмеса Николя Пюйеш постоянно напоминает о себе: однако не новыми планами по развитию бренда, а финансовыми конфликтами, которые продолжаются уже несколько лет. Пюйеш за свою жизнь сумел накопить довольно значительное состояние — сейчас он владеет примерно 5 процентами акций компании, которые оцениваются в 13 миллиардов долларов. Однако пожилой миллиардер не создал семью: 82-летний Николя одинок, у него нет ни жены, ни детей. Именно поэтому вопрос о том, кому оставить свое имущество, становится все более актуальным с каждым годом.
Сын Пюйеша — скромный марокканский садовник
В 2023 году Николя приходит в голову странная идея. Он решает усыновить своего садовника и оставить ему все свое имущество. Это может показаться необычным, но в этой ситуации есть несколько сомнительных моментов.
Следует начать с того, что садовнику 51 год. Усыновление пожилых людей в Швейцарии — редкое, но возможное явление. Кроме того, марокканский наследник имеет семью и воспитывает двоих детей. Чтобы не привлекать лишнего внимания, его имя тщательно скрыто от прессы — будущий отец сам выполняет эту задачу и удивляет мировое сообщество.
Как стало известно, в 2023 году после громкого заявления Николя спешно передал садовнику ключи от своего дома в Марокко и виллы в Швейцарии.
Однако выясняется, что Пюйеш еще в 2011 году подписал контракт, по которому обязался завещать свое состояние благотворительной организации. Всем интересно, зачем была организована "усыновительная" процедура. Однако странные действия миллиардера на этом не заканчиваются.
“Шумный обман” или попытка привлечь внимание?
Николя получает удовольствие от судебных разбирательств, проще говоря, у него просто нет других дел, или его действительно беспокоит, кто на самом деле станет владельцем его состояния — неизвестно. Однако следующий финансовый конфликт происходит неожиданно. Пюйеш подает три иска против своего финансового управляющего Эрика Фреймонда, обвиняя его в мошенничестве с денежными средствами.
Хотя Пюйеш передал управление своими счетами Фреймонду в 1998 году, в 20-х годах 21 века он вдруг решает объявить, что более 20 лет не знал о судьбе своих акций. Николя называет это "огромным мошенничеством" и подробно описывает 20 лет, в течение которых Фреймонд скрывал информацию, не возвращал акции Hermes и "хитрил" в управлении благотворительными счетами и другими инвестициями.
Однако суд в Женеве оправдывает финансового управляющего и подчеркивает, что сам Пюйеш "слепо доверял" и имел возможность в любое время расторгнуть соглашение.
Николя Пюйеш и королевская семья Катара
До сих пор судьба акций Николя Пюйеша оставалась неизвестной. Недавно стало известно о расторжении сделки с королевской семьей Катара. Швейцарский миллиардер, похоже, стремится занять место Анны Дельви.
Пока весь мир думает, что средства наследника Hermes пропали, Николя заключает выгодную сделку: он обещает продать свои 6 процентов акций эмиру Катара. Акции должны были быть переданы в феврале, но неожиданно Пюйеш сообщает, что не сможет выполнить свое обещание.
В ответ компания Honor America Capital из Катара подает новый иск. В нем Пюйеш обвиняется в нарушении контракта на продажу своих акций. Представители эмира требуют от суда обязать его выплатить 1,3 миллиарда долларов США за "упущенную выгоду, альтернативные расходы и ущерб репутации".
Контракт и письма с жалобами показывают, что сделка обсуждалась в течение нескольких месяцев и была подписана 10 февраля. Представитель Honor America Capital отправил письмо адвокату Николя Пюйеша в Швейцарии, подтвердив, что эмир Катара шейх Тамим бин Хамад Аль Тани взял на себя полные финансовые обязательства для завершения сделки.
Наследник Hermes снова решил оставить дело на самотек, при этом он не смог определить, где находятся акции, и поэтому использовал это как предлог для "бесполезности" сделки в будущем. На этот раз Николя не будет легко выйти сухим из воды. Однако кто знает, какую хитрость придумает миллиардер на этот раз.