Putin Pasxa munosabati bilan 30 soatlik otashkesim e’lon qildi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukraina bilan urushda Pasxa bayrami munosabati bilan 30 soatlik otashkesim e’lon qildi. Bu haqda u RF qurolli kuchlari bosh shtabi boshlig‘i Valeriy Gerasimov bilan uchrashuvda ma’lum qildi.
“Gumanitar nuqtayi nazardan, bugun soat 18:00 dan boshlab, yakshanbadan dushanbaga o‘tar kechasi – soat 00:00 gacha Rossiya tomoni Pasxa tanaffusini e’lon qiladi. Bu vaqt davomida barcha harbiy harakatlarni to‘xtatishni buyuraman”, – dedi Putin.
Rossiya prezidenti Ukraina tomoni “Rossiyadan namuna olishiga” umid bildirdi. Shu bilan birga, u Rossiya qo‘shinlari ehtimoliy provokatsiyalarga va otashkesimning buzilishiga tayyor turishi kerakligini ta’kidladi.
Putin shuningdek, AQSHning mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilishga bo‘lgan intilishini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Ukraina tomoni hozircha ushbu tashabbusga munosabat bildirmagan.
Avvalroq AQSH prezidenti Donald Tramp rossiyalik hamkasbidan Ukrainada o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha taklifiga “shu hafta oxirigacha” javob olishni kutayotganini aytgan edi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq AQSH vositachiligida Rossiya va Ukraina o‘rtasida energetika obyektlariga zarba bermaslik bo‘yicha kelishuv bo‘lib, u 18 martdan 18 aprelgacha davom etgan edi. Mazkur muddat davomida ikki tomon ham kelishuvni buzganlikda bir-birini ayblab kelgan.
Siz nima deb o‘ylaysiz: 30 soatlik otashkesim – haqiqiy tanaffusmi yoki navbatdagi strategik manevr?

Путин объявил 30-часовой режим тишины в связи с Пасхой
Президент России Владимир Путин объявил 30-часовое перемирие в связи с праздником Пасхи в ходе войны с Украиной. Об этом он сообщил на встрече с начальником Генерального штаба ВС РФ Валерием Герасимовым.
“С гуманитарной точки зрения, начиная с 18:00 сегодня, с перехода воскресенья на понедельник – до 00:00, Россия объявляет Пасхальное перемирие. В это время я приказываю остановить все военные действия”, – сказал Путин.
Президент России выразил надежду, что украинская сторона “возьмет пример с России”. В то же время он подчеркнул, что российские войска должны быть готовы к возможным провокациям и нарушению перемирия.
Путин также заявил о поддержке стремления США к мирному разрешению конфликта.
Украинская сторона пока не отреагировала на эту инициативу.
Ранее президент США Дональд Трамп говорил, что ждет ответа от своего российского коллеги на предложение остановить огонь в Украине “до конца этой недели”.
Напомним, ранее при посредничестве США было достигнуто соглашение между Россией и Украиной о недопустимости ударов по энергетическим объектам, которое действовало с 18 марта по 18 апреля. В течение этого срока обе стороны обвиняли друг друга в нарушении соглашения.
Что вы думаете: 30-часовое перемирие – это настоящий перерыв или очередной стратегический маневр?
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп в интервью известной газете The Financial Times в прошлое воскресенье высказал свое мнение по ряду важных вопросов, волнующих мировое сообщество.