Xitoyda mo‘jiza ro‘y berdi: 9 yoshli qiz 25-qavatdan tushib omon qoldi!
Xitoyning Xebey provinsiyasi, Tanshan shahrida inson aqliga sig‘maydigan voqea yuz berdi. South China Morning Post nashrining xabar berishicha, 9 yoshli maktab o‘quvchisi 25-qavatdan pastga yiqilib ketgan va bu dahshatli hodisadan so‘ng tirik qolishga muvaffaq bo‘lgan.
Hodisa tafsilotlariga ko‘ra, qizcha o‘z uyida bo‘lgan paytida derazani ochmoqchi bo‘lib, tokchaga chiqqan. Ammo konstruksiya qizchaning vaznini ko‘tara olmagan va natijada bola 25-qavatdan pastga qulab tushgan. U omadli tasodif natijasida 7-qavatdagi kvartiralardan birining tashqi tomonida joylashgan platforma ustiga tushgan.
Bu paytda qizchaning uyida otasi ham bor edi, ammo u sodir bo‘lgan voqeadan bexabar holda qolgan. Ota kechki ovqat vaqtida qizini chaqirganida uni topa olmagan va turmush o‘rtog‘iga telefon qilgan. Hayron qolgan ota bir necha marta derazadan tashqariga ham qaragan, lekin qizchani payqamagan, chunki u platformada bir necha qadam yurib, yashiringan bo‘lgan.
Faqat boshqaruv kompaniyasining vakilidan qo‘ng‘iroq kelganidan keyin er-xotin qizining qayerda ekanini bilishgan. Ma’lum bo‘lishicha, yettinchi qavatda istiqomat qiluvchi fuqaro qizchaning yiqilgan ovozini eshitib, ko‘chaga chiqqan va uning platformada yotganini ko‘rib qolgan. U zudlik bilan boshqaruv kompaniyasiga xabar qilgan.
Qizning holati og‘ir edi — ko‘zlari shishib ketgan, ko‘p miqdorda qon yo‘qotgan bo‘lishiga qaramay, qizcha o‘zida edi. Uni tezda Tanshandan 200 kilometr uzoqlikdagi Pekin shahriga olib borishgan. Poytaxt shifokorlari tekshiruvlardan keyin qizchaning qo‘llari, qoshlari va ko‘krak qafasida bir nechta sinish holatlarini aniqlashgan va ikki marta murakkab jarrohlik amaliyotini o‘tkazishgan.
Hozirda kichik maktab o‘quvchisi reabilitatsiya jarayonini boshdan kechirmoqda. Aprel oyi oxirida esa shifokorlar uni yana bir bor tekshiruvdan o‘tkazadi va holatini nazorat qiladi.
Ushbu mo‘jizaviy hodisa butun Xitoyda ommaviy axborot vositalari orqali keng yoritilmoqda va qizchaning omon qolgani haqidagi yangilik ko‘pchilikni hayratga solib, uning tezroq sog‘ayib ketishi uchun istaklar bildirilmoqda.

В Китае произошла чудо: 9-летняя девочка выжила после падения с 25-го этажа!
В провинции Хэбэй, в городе Таньшань, произошло невероятное событие. Как сообщает издание South China Morning Post, 9-летняя школьница упала с 25-го этажа и смогла выжить после этого ужасного инцидента.
Согласно деталям происшествия, девочка, находясь дома, попыталась открыть окно, забравшись на подоконник. Однако конструкция не выдержала её веса, и в результате девочка упала с 25-го этажа. Ей повезло, что она приземлилась на платформу, расположенную снаружи одной из квартир на 7-м этаже.
В это время в доме девочки также был её отец, но он оставался в неведении о произошедшем. Когда отец позвал дочь на ужин, он не смог её найти и позвонил своей супруге. Удивлённый отец несколько раз выглядывал в окно, но не заметил девочку, так как она успела сделать несколько шагов по платформе и спрятаться.
Только после звонка от представителя управляющей компании супруги узнали, где находится их дочь. Оказалось, что гражданин, проживающий на седьмом этаже, услышал звук падения девочки, вышел на улицу и увидел её лежащей на платформе. Он незамедлительно сообщил в управляющую компанию.
Состояние девочки было тяжёлым — у неё были опухшие глаза, она потеряла много крови, но она оставалась в сознании. Её быстро доставили в Пекин, который находится в 200 километрах от Таньшаня. Врачи столицы после обследования обнаружили несколько переломов в руках, бровях и грудной клетке и провели две сложные хирургические операции.
В настоящее время маленькая школьница проходит процесс реабилитации. В конце апреля врачи снова проведут обследование и будут контролировать её состояние.
Это чудесное событие широко освещается в средствах массовой информации по всему Китаю, и новости о том, что девочка выжила, удивили многих, и все желают ей скорейшего выздоровления.
Зеленский увеличивает количество украинских военных на Ближнем Востоке
Президент Украины Владимир Зеленский в своей речи в парламенте Великобритании 17 марта сообщил, что в настоящее время в странах Ближнего Востока работают 201 украинский военный специалист, а еще 34
Израэль Адесанья выиграл суд у своей бывшей девушки
Известный представитель смешанных единоборств Израэль Адесанья недавно выиграл судебный процесс с бывшей девушкой Шарлоттой Паудрелл. Об этом сообщил Zamin.uz. По данным, Шарлотта требовала половину