Yaqin Sharqdagi qurolli to'qnashuvlar arab davlatlarini yangi strategiyaga majbur qildi
G‘azodagi fojia bo‘yicha surishtiruv natijalari: 15 nafar qutqaruvchining halok bo‘lishi sabablari ochiqlandi
Isroil mudofaa armiyasi (SAHAL) o‘tgan oy G‘azo sektorining Rafah shahri yaqinida 15 nafar favqulodda xizmat xodimi va BMT xodimining halok bo‘lishiga «operativ tushunmovchilik» va harbiy bo‘linma tomonidan buyruqlarga amal qilinmagani sabab bo‘lganini ma’lum qildi.
SAHAL tomonidan o‘tkazilgan surishtiruv natijalariga ko‘ra, Isroil harbiylari ushbu fojia sodir bo‘lishida bir qator jiddiy xatolarga yo‘l qo‘ygan. Hodisaga aloqador bo‘lgan harbiy bo‘linma komandiri o‘rinbosari esa, sud jarayonida noto‘g‘ri va noto‘liq hisobot taqdim qilgani uchun lavozimidan bo‘shatilgan.
Fojia 23 mart kuni sodir bo‘lgan. O‘shanda Qizil yarim oy jamiyatining Falastin bo‘limiga qarashli tez yordam mashinalari, BMT transporti va G‘azo fuqarolik mudofaasiga tegishli o‘t o‘chirish mashinasi Isroil harbiylari tomonidan o‘qqa tutilgan edi. Natijada 14 nafar qutqaruvchi va BMTning bir xodimi qurbon bo‘lgan.
SAHAL bayonotiga ko‘ra, isroillik harbiylar mashinalarni dushmanning potensial tahdidi sifatida baholab, o‘t ochgan. Shu bilan birga, tergov jarayonida qurbon bo‘lganlardan 6 nafari Hamas a’zosi bo‘lgani iddao qilingan. Biroq Isroil bu iddaolarga nisbatan hech qanday isbot yoki dalil keltirmagan, garchi halok bo‘lganlarning shaxslari ochiq ma’lumotlarda mavjud bo‘lsa-da.
Hisobotda, shuningdek, hodisa sodir bo‘lgan hudud dushman nazoratidagi jangovor harakatlar zonasi ekani, komandir esa tez yaqinlashayotgan mashinalardan xavf his qilgani aytilgan. Shuningdek, tun vaqtida ko‘rish imkoniyati cheklangani sababli komandir transport vositalari tez yordam mashinalari ekanini payqamaganligiga urg‘u berilgan.
Biroq voqeadan keyin isroillik harbiylar dastlab mashinalar chiroqlarsiz va miltillovchi mayoqlarsiz harakat qilgani uchun ularga nisbatan shubha tug‘ilganini bildirgan edi. Keyinchalik qurbon bo‘lgan shifokorlarning biriga tegishli mobil telefondan topilgan video isroillik harbiylarning bu da’volarini rad etdi – kadrlarda avtomobillarning yoritish tizimi va maxsus miltillovchi mayoqlar yoqilgani aniq ko‘rinib turibdi.
Videoda mashinalarning qaysi xizmatlarga tegishliligi aniq belgilab qo‘yilgan, feldsherlar esa maxsus yorug‘lik qaytaruvchi forma kiygan. Besh daqiqalik videoda qurbon bo‘lgan qutqaruvchining oxirgi lahzalari, uning duo o‘qigani va so‘ngra Isroil askarlarining ovozi eshitilmoqda.
Halok bo‘lgan 15 nafar xodimning jasadlari voqeadan bir hafta o‘tibgina topilgan. Bu jarayonning cho‘zilishiga xalqaro tashkilotlar, jumladan, BMT tomonidan xavfsiz kirish uchun yo‘l tashkil etishdagi qiyinchiliklar sabab bo‘lgan.
Qizil yarim oy va boshqa xalqaro tashkilotlar bu hodisani mustaqil tarzda tekshirishni talab qilmoqda.
Isroil harbiylarining yuqori lavozimli ofitserlarga nisbatan chora ko‘rishi esa birinchi holat emas. O‘tgan yil aprel oyida ham World Central Kitchen gumanitar tashkiloti xodimlarining halok bo‘lishi bilan bog‘liq ishda ikki ofitser lavozimidan bo‘shatilgan edi.
Isroil Rafahdagi keng ko‘lamli harbiy amaliyotini 2024 yil may oyida boshlagan va hududda keng ko‘lamda vayronagarchiliklar sodir bo‘lgan. Yanvar oyidagi vaqtincha sulhdan keyin shaharga qaytadan minglab aholi qaytib kelgan edi. Biroq 18 martda sulh bo‘yicha muzokaralar muvaffaqiyatsiz yakunlangach, Isroil G‘azodagi amaliyotlarni qayta boshladi.
G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023 yilning 7 oktyabridan beri davom etayotgan to‘qnashuvlarda kamida 51 201 kishi halok bo‘lgan.
Kolumbiyada harbiy samolyot halokatga uchradi minglab jabrlanuvchilar izlanmoqda
Kolumbiyada Lockheed C-130 Hercules rusumli harbiy-transport samolyoti halokatga uchradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu samolyot Milliy armiya xizmatchilari va ekipaj a’zolari bilan xizmat
Dunyo Bugun, 10:31
Yaqin Sharq mintaqasidagi harbiy va siyosiy vaziyat kun sayin keskinlashib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Isroil hukumati Eron va Livandagi muhim obyektlarga qarshi olib borilayotgan
Dunyo Bugun, 10:21
Eron Yaqin Sharq mintaqasining eng ta'sirli va e'tiborni tortuvchi davlatlaridan biri hisoblanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Biroq mamlakatning haqiqiy imkoniyatlari qo'shni

Результаты расследования трагедии в Газе: установлены причины гибели 15 спасателей
Израильская армия обороны (ЦАХАЛ) сообщила, что причиной гибели 15 сотрудников экстренных служб и сотрудника ООН в районе города Рафа в секторе Газа в прошлом месяце стали «оперативные недоразумения» и несоблюдение приказов воинским подразделением.
Согласно результатам расследования, проведенного ЦАХАЛ, израильские военные допустили ряд серьезных ошибок, что привело к этой трагедии. Заместитель командира воинского подразделения, причастного к инциденту, был уволен за предоставление неверного и неполного отчета в ходе судебного разбирательства.
Трагедия произошла 23 марта. В тот день машины скорой помощи, принадлежащие палестинскому отделению Красного Полумесяца, транспорт ООН и пожарная машина гражданской обороны Газы были обстреляны израильскими военными. В результате погибли 14 спасателей и один сотрудник ООН.
По заявлению ЦАХАЛ, израильские военные расценили машины как потенциальную угрозу со стороны противника и открыли огонь. В то же время в ходе расследования утверждалось, что 6 из погибших были членами ХАМАС. Однако Израиль не представил никаких доказательств или улик в поддержку этих утверждений, хотя личности погибших были доступны в открытых источниках.
В отчете также указывается, что район, где произошел инцидент, находился в зоне боевых действий под контролем противника, и командир почувствовал угрозу от быстро приближающихся машин. Также подчеркивается, что из-за ограниченной видимости в ночное время командир не заметил, что транспортные средства были скорыми.
Однако после инцидента израильские военные заявили, что у них возникли сомнения в отношении машин, так как они двигались без включенных фар и мигалок. Позже найденное видео с мобильного телефона одного из погибших врачей опровергло эти заявления израильских военных – на кадрах четко видно, что системы освещения и специальные мигалки были включены.
На видео четко указано, к каким службам принадлежали машины, а фельдшеры были в специальной светоотражающей форме. В пятиминутном видео запечатлены последние моменты погибшего спасателя, его молитва и затем слышен голос израильских солдат.
Тела 15 погибших сотрудников были найдены только через неделю после инцидента. Задержка в этом процессе была вызвана трудностями, связанными с обеспечением безопасного доступа, организованного международными организациями, включая ООН.
Красный Полумесяц и другие международные организации требуют независимого расследования этого инцидента.
Принятие мер против высокопоставленных офицеров израильскими военными не является первым случаем. В апреле прошлого года два офицера были уволены в связи с делом о гибели сотрудников гуманитарной организации World Central Kitchen.
Израиль начал широкомасштабную военную операцию в Рафа в мае 2024 года, в результате которой в регионе произошли значительные разрушения. После временного прекращения огня в январе в город вернулись тысячи жителей. Однако 18 марта, после неудачного завершения мирных переговоров, Израиль возобновил операции в Газе.
По данным министерства здравоохранения Газы, с 7 октября 2023 года в ходе продолжающихся столкновений погибли как минимум 51 201 человек.
Специалисты Нью-Йоркского университета в области физики сделали новое и удивительное открытие, связанное с теорией временных кристаллов. Об этом сообщает Zamin.uz. Им удалось создать чрезвычайно
Мир Сегодня, 17:52
Сайд Джалили подверг критике отступление США в политике Ормузского пролива
В политическом поле Ирана объявляются новые заявления. Об этом сообщает Zamin.uz. Сейед Жалили в своей речи подчеркнул, что позиция Соединенных Штатов Америки недавно изменилась, и открыто оценил
Мир Сегодня, 17:18
Борьба с пастереллезом в Новосибирске и сомнения фермеров
Власти Новосибирской области подтвердили, что процесс уничтожения крупного рогатого скота в рамках мероприятий по борьбе с пастереллезом близится к завершению. Об этом сообщает Zamin.uz. На данный
Мир Сегодня, 16:54
Вооруженные столкновения на Ближнем Востоке вынудили арабские государства пересмотреть свою стратегию
Вооружённые столкновения на Ближнем Востоке расширяются на региональном уровне и привлекают даже крупные государства, которые ранее поддерживали мир. Об этом сообщает Zamin.uz. Страны Персидского
Появились новые и важные сообщения о том, что Соединённые Штаты Америки стремительно направляют свои силы морской пехоты в регион Ближнего Востока. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно информации,
До объявления Трампа на нефтяном рынке были совершены подозрительные сделки
В последние дни на нефтяном рынке произошло важное событие, привлёкшее пристальное внимание. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно данным международных финансовых изданий, всего за семь минут до того,