пасмурно ветер 4 м/с, В
AQSH prezidenti Donald Tramp yaqin kunlar ichida Rossiya va Ukraina o‘rtasida tinchlik kelishuvi imzolanishiga umid qilyapti. Bu haqda u Truth ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida ma’lum qildi.
«Men Rossiya va Ukrainaning shu hafta ichida o‘zaro kelishuvga erishishiga chin dildan umid qilaman. Shundan keyin ikki davlat ham AQSH bilan keng ko‘lamli biznesni yo‘lga qo‘ya oladi va bu ularning iqtisodiy o‘sishi hamda farovonlikka erishishiga xizmat qiladi», – deb yozgan Tramp o‘z postida.
Biroq Donald Tramp aynan qanday «kelishuv» nazarda tutganiga oydinlik kiritmagan va boshqa qo‘shimcha tafsilotlarni ham bermagan. Hozircha AQSH prezidentining ushbu bayonotiga na Moskva, na Kiyev tomonidan hech qanday rasmiy munosabat bildirilmagan.
Eslatib o‘tamiz, 17 aprel kuni AQSH Davlat kotibi Marko Rubio mamlakatning tinchlik kelishuvi bo‘yicha muzokaralarda natijaga erishish imkoniyatini ko‘rmasa, yaqin kunlar ichida bu yo‘nalishdagi sa’y-harakatlarini to‘xtatishi mumkinligini aytgan edi.
Aytish lozimki, bir necha kun avval Donald Tramp davlat kotibi Marko Rubio, maxsus vakil Stiv Uitkoff hamda boshqa yuqori lavozimli maslahatchilar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda, muzokaralar muvaffaqiyatsiz yakunlansa, Qo‘shma Shtatlarning Ukrainadagi tinchlik muzokaralaridan chiqishi haqida taklif bildirgan edi. Shuningdek, AQSH prezidenti Rossiya va Ukrainaning har ikkisi ham urushni tugatishga qiziqish bildirishayotganiga ishonch bildirgandi.
17 aprel kuni Bloomberg agentligi Parijda bo‘lib o‘tgan uchrashuv chog‘ida AQSHning Yevropadagi ittifoqchilariga Ukraina bo‘yicha "mustahkam va barqaror tinchlik rejasini" taklif etgani haqida ma’lum qildi. Unga ko‘ra, kelishuv natijasida Rossiya Ukrainaning allaqachon egallab olgan ayrim hududlarida o‘z nazoratini saqlab qoladi, bundan tashqari, uzoq muddatli tinchlik kelishuvi imzolansa, Rossiyaga qo‘yilgan sanksiyalar bosqichma-bosqich yumshatilishi nazarda tutilmoqda.

Трамп надеется, что Россия и Украина в ближайшие дни достигнут соглашения
Президент США Дональд Трамп надеется, что в ближайшие дни будет подписано мирное соглашение между Россией и Украиной. Об этом он сообщил на своей странице в социальной сети Truth.
«Я искренне надеюсь, что Россия и Украина достигнут взаимного соглашения на этой неделе. После этого обе страны смогут наладить широкомасштабный бизнес с США, что будет способствовать их экономическому росту и благосостоянию», – написал Трамп в своем посте.
Однако Дональд Трамп не уточнил, какое именно «соглашение» он имеет в виду, и не предоставил никаких дополнительных деталей. На данный момент ни Москва, ни Киев не дали официального ответа на заявление президента США.
Напоминаем, что 17 апреля госсекретарь США Марко Рубио заявил, что если страна не увидит возможности достичь результата в переговорах о мирном соглашении, она может приостановить свои усилия в этом направлении в ближайшие дни.
Следует отметить, что несколько дней назад Дональд Трамп на встрече с госсекретарем Марко Рубио, специальным представителем Стивом Уиткоффом и другими высокопоставленными советниками предложил, что если переговоры завершатся неудачей, Соединенные Штаты могут выйти из мирных переговоров по Украине. Также президент США выразил уверенность, что как Россия, так и Украина проявляют интерес к прекращению войны.
17 апреля агентство Bloomberg сообщило, что во время встречи в Париже США предложили своим союзникам в Европе «надежный и стабильный план мира» по Украине. Согласно этому плану, в результате соглашения Россия сохранит контроль над некоторыми территориями, уже захваченными ею в Украине, кроме того, в случае подписания долгосрочного мирного соглашения предполагается поэтапное смягчение санкций против России.
Новости о мирном соглашении в российско-украинском конфликте остаются в центре внимания мировой общественности.