Isroil nega Rim papasi Fransisk o‘limiga ta’ziya bildirib, keyin uni o‘chirdi?
Yaqinda vafot etgan katoliklar yetakchisi – Rim papasi Fransisk haqida butun dunyodagi siyosiy doiralar tomonidan bildirilayotgan ta’ziyalar oqimi davom etmoqda. Lekin shu kunlarda Isroil tashqi ishlar vazirligining papa Fransisk vafoti yuzasidan bildirgan ta’ziyanomasini ijtimoiy tarmoqlardan olib tashlashi ommaviy axborot vositalari va jamoatchilik e’tiborini o‘ziga tortdi.
Isroil TIV ta’ziyanoma bitigida papaning Quddusdagi muqaddas Yig‘i devorida ibodat qilayotgan suratni ham ilova qilib, uni o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifalariga joylashtirgandi. Lekin bu xabar tez orada o‘chirib tashlandi. Isroil TIV vakili esa bu holatga "xato bilan" izoh berdi va quyidagicha bayonot berdi:
«Bu tvit va postlar xatolik bilan chiqarilgan. Biz papaning hayotligida Isroilga va G‘azo sektoridan olib borilgan urush borasidagi bayonotlariga kerakli munosabat bildirganmiz. Hozir esa uning vafotidan keyin bunday qilish niyatimiz yo‘q», – dedi Isroil tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili.
Shu o‘rinda qayd etish lozimki, papa Fransisk hayoti davomida Falastin-Isroil nizosida tinchlik tarafdori bo‘lib, urushni keskin qoralab chiqqan. Xususan, u Isroil armiyasining G‘azoda tinch aholi, ayniqsa, maktablardagi bolalar va qurolsiz nasroniylarga qilingan hujumlarini qattiq tanqid qilgan.
2023 yil 7 oktyabrdan boshlab G‘azo sektorini bombaga tutgan Isroilning bu hujumlari natijasida 51 mingdan ziyod falastinlik qurbon bo‘lgan. Papa Fransisk ushbu voqealarni bir necha bor keskin tanqid qilgani, tahlilchilar fikricha, Isroil hukumatining papaga nisbatan sovuq munosabatiga sabab bo‘lgan.
Isroilda papaning vafoti yuzasidan hozircha faqat prezident Itsxak Gersoggina ta’ziya bildirgan bo‘lsa-da, bosh vazir Binyamin Netanyahu va tashqi ishlar vaziri Gideon Saar bu voqeaga sukut saqlamoqda.
Isroilning Vatikandagi sobiq elchisi Rafael Shyuts esa hukumatning bunday munosabatini tanqid qilib, buni «xato qaror» deb atadi.
«Mening nazarimda, bu juda katta xato. Kimdir vafot etganidan keyin bunaqa hisob-kitob qilish bizga to‘g‘ri kelmaydi. Axir bu shunchaki bir davlat rahbari emas, balki insoniyatning beshdan bir qismi, bir milliarddan ziyod odamning ma’naviy yetakchisi haqida so‘z ketmoqda», – dedi sobiq diplomat.
Eslatib o‘tamiz, dunyo katoliklari rahbari Papa Fransisk 21 aprel kuni 88 yoshida hayotdan ko‘z yumdi. Uning dafn marosimi esa 26 aprel kuni bo‘lib o‘tadi.
Hozircha Isroil hukumati ushbu vaziyat yuzasidan boshqa qo‘shimcha bayonot bermagan. Mazkur voqea esa xalqaro hamjamiyatda qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

Почему Израиль выразил соболезнования по поводу смерти папы Римского Франциска, а затем удалил их?
Недавно продолжается поток соболезнований от политических кругов всего мира по поводу недавно скончавшегося католического лидера – папы Франциска. Однако в последние дни внимание средств массовой информации и общественности привлекло удаление израильским министерством иностранных дел сообщения о соболезновании по поводу смерти папы Франциска из социальных сетей.
В сообщении израильского МИД была также приложена фотография папы, молящегося у стены Святого Сиона в Иерусалиме, и она была размещена на его страницах в социальных сетях. Однако это сообщение вскоре было удалено. Представитель израильского МИД прокомментировал этот случай как «ошибку» и сделал следующее заявление:
«Этот твит и посты были опубликованы по ошибке. Мы уже высказали необходимую реакцию на заявления папы о войне в Израиле и секторе Газа, когда он был жив. Сейчас же у нас нет намерения делать это после его смерти», – сказал официальный представитель израильского министерства иностранных дел.
Следует отметить, что папа Франциск на протяжении своей жизни был сторонником мира в палестино-израильском конфликте и резко осуждал войну. В частности, он жестко критиковал атаки израильской армии на мирное население в Газе, особенно на детей в школах и на безоружных христиан.
С начала бомбардировок сектора Газа Израилем 7 октября 2023 года более 51 тысячи палестинцев стали жертвами этих атак. Папа Франциск несколько раз резко критиковал эти события, что, по мнению аналитиков, стало причиной холодного отношения израильского правительства к папе.
На данный момент только президент Ицхак Герцог выразил соболезнования по поводу смерти папы, в то время как премьер-министр Биньямин Нетаньяху и министр иностранных дел Гидеон Саар хранят молчание по этому поводу.
Бывший посол Израиля в Ватикане Рафаэль Шютс раскритиковал такое отношение правительства, назвав это «ошибочным решением».
«На мой взгляд, это большая ошибка. После смерти кого-то делать такие расчеты нам не следует. В конце концов, речь идет не просто о главе государства, а о духовном лидере более миллиарда людей», – сказал бывший дипломат.
Напоминаем, что глава католиков мира папа Франциск скончался 21 апреля в возрасте 88 лет. Его похороны состоятся 26 апреля.
На данный момент израильское правительство не сделало дополнительных заявлений по этому поводу. Это событие вызывает бурные обсуждения в международном сообществе.