Tramp yana Yaqin Sharqqa yo‘l oladi: birinchi manzil Saudiya Arabistoni bo‘ladi
Tramp avvalroq 1 aprel kuni bergan bayonotida birinchi navbatda Saudiya Arabistoniga borish ehtimolini tasdiqlagan edi. Shuningdek, bu safar doirasida u Qatar va BAA kabi boshqa Yaqin Sharq davlatlariga ham tashrif buyurishni rejalashtirganini bildirgandi.
Donald Trampning prezidentlik lavozimiga qaytganidan so‘ng ilk xorijiy tashrifini aynan Saudiya Arabistonidan boshlashi AQSHning Fors ko‘rfazi davlatlari bilan munosabatlari yanada mustahkamlanib borayotganidan dalolat beradi. Bu mamlakatlar bilan iqtisodiy hamkorlik, savdo-sotiq va sarmoyalarni kengaytirish masalalari kun tartibida birinchi o‘ringa chiqmoqda.
E’tiborlisi, Donald Tramp oldingi prezidentlik muddatida ham o‘zining xorijiy tashriflarini aynan Saudiya Arabistonidan boshlagan edi. O‘sha vaqtda Saudiya qirolligi AQSHdan jami 450 milliard dollarlik mahsulotlarni sotib olishga rozilik bergan.
Endi kuzatuvchilar va mutaxassislar Trampning bu galgi tashrifidan keyin ikki tomonlama munosabatlar, xususan iqtisodiy hamkorlik qanday yangi darajaga ko‘tarilishini qiziqish bilan kuzatmoqda.

Трамп снова отправляется на Ближний Восток: первой остановкой станет Саудовская Аравия
Президент США Дональд Трамп планирует посетить Саудовскую Аравию, Катар и Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) с 13 по 16 мая. Об этом официально сообщила пресс-секретарь Белого дома Каролайн Левитт.
Ранее Трамп подтвердил вероятность поездки в первую очередь в Саудовскую Аравию в своем заявлении 1 апреля. Он также сообщил, что в рамках этой поездки планирует посетить и другие страны Ближнего Востока, такие как Катар и ОАЭ.
Начало первого зарубежного визита Дональда Трампа после возвращения к президентству именно с Саудовской Аравии свидетельствует о том, что отношения США с государствами Персидского залива продолжают укрепляться. Вопросы экономического сотрудничества, торговли и инвестиций выходят на первый план повестки дня.
Примечательно, что Дональд Трамп и во время своего предыдущего президентского срока начинал свои зарубежные визиты именно с Саудовской Аравии. В то время королевство согласилось приобрести у США товары на общую сумму 450 миллиардов долларов.
Теперь наблюдатели и эксперты с интересом следят за тем, как после этого визита Трампа двусторонние отношения, в частности экономическое сотрудничество, поднимутся на новый уровень.