AQSH hukumati mudofaa va milliy xavfsizlik xarajatlarini rekord darajada oshirishni rejalashtirmoqda. Prezident Donald Tramp Kongressga taqdim etayotgan 2026 moliyaviy yili budjeti loyihasiga ko‘ra, mamlakat mudofaasi uchun ajratiladigan mablag‘lar miqdori 1,01 trillion dollarni tashkil etadi. Bu joriy yilga qaraganda 13 foizga ko‘proqdir, deya xabar tarqatdi Bloomberg agentligi 2 may kuni Oq uyda tayyorlanayotgan budjet loyihasi bilan tanish bo‘lgan manbaga asoslanib.
Manbaning ta’kidlashicha, AQSH mudofaa xarajatlari o‘sishini 1980 yillarda prezident Ronald Reyganning «Yulduzlar urushi» dasturi va Yevropaga yadroviy raketalar joylashtirishi bilan solishtirish mumkin. Yangi budjet loyihasiga ko‘ra, Pentagonning o‘z budjet mablag‘i 961 milliard dollarni tashkil etadi. Bu ko‘rsatkich joriy yilga nisbatan 112,7 milliard dollarga ko‘p, sobiq prezident Jo Bayden ma’muriyatining 2026 yil uchun rejalashtirgan budjetidan esa 84,2 milliard dollarga ko‘pdir.
AQSH mudofaa budjeti tarixda ilk bor 1 trillion dollarlik chegarani oshib o‘tishi kutilmoqda. Bloomberg nashrining ta’kidlashicha, bu ko‘rsatkich AQSH Kongressini hayratda qoldirishi mumkin. Trampning budjet rejasiga «Oltin gumbaz» nomli raketaga qarshi yangi mudofaa tizimini yaratish, yangi harbiy kemalar qurish, mamlakat yadroviy triadasini modernizatsiya qilish va harbiy xizmatchilarning maoshini 3,8 foizga oshirish kiritilgan.
Shu bilan birga, Tramp mahalliy fuqarolik loyihalari uchun ajratiladigan mablag‘larni joriy yildagi budjetga nisbatan 22,6 foizga yoki 163 milliard dollarga qisqartirishni taklif qilmoqda. Bu qisqartirishlar qayta tiklanuvchi energiya manbalari, atrof-muhit muhofazasi, irqiy tengsizlikni bartaraf etish dasturlari, shuningdek, Milliy fan jamg‘armasi, Ta’lim departamenti hamda Uy-joy va shaharsozlik departamenti doirasidagi ilmiy tadqiqotlarni to‘liq qisqartirish yoki umuman to‘xtatishni o‘z ichiga oladi.
Tramp ma’muriyatining mudofaa budjetiga ajratayotgan ushbu rekord mablag‘i mamlakat xavfsizligini yanada kuchaytirish bilan bir qatorda, ichki dasturlarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi qayd etilmoqda.

Трамп предлагает выделить рекордную сумму средств на бюджет обороны США
Правительство США планирует рекордное увеличение расходов на оборону и национальную безопасность. Согласно проекту бюджета на 2026 финансовый год, который президент Дональд Трамп представляет Конгрессу, объем средств, выделяемых на оборону страны, составит 1,01 триллиона долларов. Это на 13 процентов больше, чем в текущем году, сообщает агентство Bloomberg, ссылаясь на источник, знакомый с проектом бюджета, готовящимся в Белом доме, 2 мая.
По словам источника, рост расходов на оборону США можно сравнить с программой «Звездные войны» президента Рональда Рейгана в 1980-х годах и размещением ядерных ракет в Европе. Согласно новому проекту бюджета, бюджетные средства Пентагона составят 961 миллиард долларов. Этот показатель на 112,7 миллиарда долларов больше, чем в текущем году, и на 84,2 миллиарда долларов больше, чем запланированный бюджет администрации бывшего президента Джо Байдена на 2026 год.
Ожидается, что оборонный бюджет США впервые в истории превысит отметку в 1 триллион долларов. Как отмечает издание Bloomberg, этот показатель может удивить Конгресс США. В бюджетный план Трампа включены создание новой системы противоракетной обороны под названием «Золотой купол», строительство новых военных кораблей, модернизация ядерной триады страны и увеличение зарплат военнослужащих на 3,8 процента.
В то же время Трамп предлагает сократить средства, выделяемые на местные гражданские проекты, на 22,6 процента или на 163 миллиарда долларов по сравнению с текущим бюджетом. Эти сокращения затрагивают программы возобновляемых источников энергии, охраны окружающей среды, устранения расового неравенства, а также полное сокращение или прекращение научных исследований в рамках Национального научного фонда, Министерства образования и Министерства жилищного строительства и городского развития.
Отмечается, что рекордное выделение средств на оборонный бюджет администрации Трампа может негативно сказаться на внутренних программах, наряду с усилением безопасности страны.