BMT sudyasi odam savdosi va ekspluatatsiyada ayblanib qamaldi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti tarkibidagi sudya Lidiya Mugambe odam savdosi va majburiy mehnat bilan bog‘liq jinoyatlarda aybdor deb topildi. Bu haqda Britaniyaning nufuzli The Guardian nashri ma’lum qildi.
50 yoshli Mugambe ugandalik yosh ayolni o‘z xonadonida xizmatkor sifatida majburiy ravishda ishlatib, bolalariga qarashga majburlagan. U shu vaqtda Oksford universitetida huquqshunoslik bo‘yicha doktoranturada tahsil olayotgan bo‘lgan.
Jinoyatlar va sud qarori
Oksford qirollik sudi hukmiga ko‘ra, Mugambe quyidagi jinoyatlarda aybdor deb topildi:
- Boshqa shaxsni majburiy mehnatga jalb qilish;
- Boshpana maqsadida kimnidir yanglishtirish;
- Ish bo‘yicha guvohni qo‘rqitish.
Buyuk Britaniya immigratsiya qonunlarini qasddan buzish
“Siz jabrlanuvchini to‘liq moslab oldingiz. Uning huquqiy bilimsizligidan foydalanib, o‘z shaxsiy manfaatingiz uchun ishlatdingiz”, — deyiladi sud hujjatlarida.
Sud Mugambeni 6 yilu 4 oylik qamoq jazosiga hukm qildi. Shuningdek, unga jabrlanuvchi bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri yoki bilvosita har qanday muloqot qilish taqiqlandi.
Jabrlanuvchining vaziyati
Prokuror Kerolayn Xogi ma’lum qilishicha, jabrlanuvchi bo‘lgan ayol Buyuk Britaniyada boshpana olgan. U suddagi ko‘rsatmasida, o‘zini xavfda his qilgani uchun Ugandaga qaytishdan qo‘rqishini aytgan va onasini endi hech qachon ko‘rmasligi mumkinligini bildirgan.
BMTdagi faoliyat va tekshiruv
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Lidiya Mugambe 2023 yil may oyida BMT sudyalari ro‘yxatiga kiritilgan. Ammo o‘sha vaqtga kelib, unga nisbatan tergov ishi allaqachon boshlangan bo‘lgan.
Qizig‘i shundaki, Britaniya politsiyasi uning uyiga ushbu tayinlovdan 3 oy oldin kelib, so‘rov o‘tkazgan. Demak, tayinlash jarayonida bu holat yo inobatga olinmagan yoki tegishli tekshiruv o‘tkazilmagan bo‘lishi mumkin.
Sudyaning inson huquqlari bo‘yicha yutuqlari ham eslatildi
Hukmni o‘qib eshittirgan sudya bu ishni “juda achinarli” deb baholadi va Mugambening inson huquqlarini himoya qilish borasidagi faoliyatini tan oldi. Ammo shunga qaramay, uning qilmishi qattiq jazoga loyiq, deb hisobladi.
Faoliyati davomida huquq va adolatni targ‘ib qilgan shaxsning o‘zi shunday og‘ir jinoyatlarda aybdor deb topilishi jamoatchilikda katta rezonans uyg‘otmoqda.
Siz nima deb o‘ylaysiz — bunday holatlar xalqaro tashkilotlarda kadr tanlash tizimiga qayta nazar tashlash zarurligini anglatmaydimi?

Судья ООН был осужден за торговлю людьми и эксплуатацию
Судья Организации Объединенных Наций Лидия Мугамбе была признана виновной в преступлениях, связанных с торговлей людьми и принудительным трудом. Об этом сообщила британская газета The Guardian.
50-летняя Мугамбе принудительно использовала угандийскую молодую женщину в качестве служанки в своем доме, заставив ее заботиться о своих детях. В это время она училась в аспирантуре по правоведению в Оксфордском университете.
Преступления и судебное решение
Согласно решению Оксфордского королевского суда, Мугамбе была признана виновной в следующих преступлениях:
- Привлечение другого лица к принудительному труду;
- Обман с целью предоставления убежища;
- Запугивание свидетеля по делу.
Умышленное нарушение иммиграционных законов Великобритании
“Вы полностью использовали жертву. Воспользовавшись ее юридической неосведомленностью, вы использовали ее в своих личных интересах”, — говорится в судебных документах.
Суд приговорил Мугамбе к 6 годам и 4 месяцам тюремного заключения. Также ей было запрещено любое прямое или косвенное общение с жертвой.
Ситуация жертвы
Прокурор Кэролайн Хоги сообщила, что жертва, являвшаяся женщиной, получила убежище в Великобритании. В своих показаниях в суде она сказала, что боится вернуться в Уганду, так как чувствует себя в опасности, и выразила опасение, что может больше никогда не увидеть свою мать.
Деятельность в ООН и расследование
Согласно официальным данным, Лидия Мугамбе была внесена в список судей ООН в мае 2023 года. Однако к тому времени уже было начато расследование в отношении нее.
Интересно, что британская полиция пришла к ней домой за 3 месяца до этого назначения и провела опрос. Это означает, что в процессе назначения этот факт мог быть либо не учтен, либо соответствующее расследование не было проведено.
Также были упомянуты достижения судьи в области прав человека
Судья, зачитывая приговор, охарактеризовала это дело как “очень печальное” и признала деятельность Мугамбе по защите прав человека. Тем не менее, она посчитала, что ее поступок заслуживает строгого наказания.
То, что человек, который на протяжении своей деятельности пропагандировал право и справедливость, сам был признан виновным в таких тяжких преступлениях, вызывает большой резонанс в обществе.
Как вы думаете, не означает ли это, что такие случаи требуют пересмотра системы отбора кадров в международных организациях?
Иран объявил план по усилению кибербезопасности
В столице Ирана Тегеране взлом систем дорожных камер и мобильной связи стал большой проблемой для страны. Об этом сообщает Zamin.uz. Активные действия разведок Израиля и США заставили Иран
Мир Вчера, 23:36
Гидеон Ластиг, посол Израиля в Узбекистане, разъяснил, почему его страна действует против Ирана вместе с США. Об этом сообщает Zamin.uz. Посол подчеркнул, что в течение последнего года Иран
Мир Вчера, 22:56
По сообщению информационного агентства Tasnim, корпус стражей исламской революции Ирана нанес ракетный удар по эсминцу военно-морского флота США ракетами типов Qadr-380 и Talayeh. Об этом сообщает