BMT vakili: “Isroil G‘azoda jurnalistlarni ataylab o‘ldirmoqda”
G‘azo sektorida jurnalistlar maxsus nishonga olinayotgani, ko‘p hollarda ularning o‘limi tasodifiy emas, qasddan amalga oshirilayotgani haqida jiddiy iddao bildirildi.
Bu haqda BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissarligi tomonidan bosib olingan Falastin hududlaridagi vaziyatni kuzatib borayotgan vakil Ajit Sungay “Anadolu” agentligiga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Matbuot erkinligi kunida alamli haqiqat
Mazkur suhbat 3 may — Butunjahon matbuot erkinligi kuni munosabati bilan tashkil etilgan. Sungay suhbat davomida G‘azo jurnalistlar uchun dunyodagi eng xavfli hududlardan biriga aylanganini ta’kidladi.
Uning aytishicha, mahalliy OAV xodimlari G‘azo, G‘arbiy sohil va boshqa Falastin hududlarida bo‘lib o‘tayotgan voqealarni yoritish uchun g‘ayrat bilan harakat qilmoqda. Ammo ularning faoliyati juda katta xatar ostida.
210 dan ziyod jurnalist o‘ldirilgan
Falastin jurnalistlar ittifoqi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023 yil 7 oktyabrdan buyon 210 nafardan ziyod falastinlik jurnalist o‘z hayotidan ayrilgan. Ajit Sungayning ta’kidlashicha, ko‘pgina holatlarda ular kasbiy vazifasini bajarayotgan paytda nishonga olingan.
“Bizdagi ma’lumotlarga qaraganda, ayrim o‘limlar qasddan amalga oshirilganini ko‘rsatuvchi ishoralar mavjud. Ular o‘zi tanlagan kasb tufayli o‘ldirilgan”, — dedi u.
Bu urush jinoyati bo‘lishi mumkin
BMT vakili xalqaro huquq qoidalariga ko‘ra, har qanday qurolli nizo paytida tinch aholi, jumladan, jurnalistlar himoyaga muhtoj qatlam hisoblanishini eslatib o‘tdi.
“Bizning tuzilma o‘rgangan holatlarning ko‘pida ushbu huquqiy me’yorlar buzilgan. Jurnalistlarga qarshi qasddan uyushtirilayotgan harakatlar urush jinoyati deb baholanishi mumkin. 210dan ortiq o‘lim holatining har biri to‘liq surishtirilishi va aybdorlar javobgarlikka tortilishi shart”, — deya ta’kidladi Sungay.
“Bu kabi qirg‘unni avval hech qachon ko‘rmaganman”
Sungayning so‘zlariga qaraganda, G‘azodagi holat jurnalistlar uchun boshqa hech bir joyda kuzatilmagan darajada halokatli bo‘lmoqda. U o‘z tajribasida bunday qisqa vaqt ichida bu qadar ko‘p OAV xodimi halok bo‘lganini birinchi marta kuzatmoqda.
“Ko‘plab jurnalistlar o‘z uylarida, farzandlari bilan birga nishonga olinmoqda. Ularning oila a’zolari ham halok bo‘lganlar orasida. Bu — misli ko‘rilmagan holat. Yaralanganlar sonini ham aniq ayta olmaymiz, chunki ma’lumotlar yetarli emas”, — dedi u.
Oldingi safdagilarga ehtirom
Sungay o‘z so‘zlarida butun dunyo bo‘ylab xizmat burchini ado etish paytida halok bo‘lgan yoki tan jarohati olgan jurnalistlar va ularning yaqinlariga hamdardlik bildirdi.
G‘azoda yuz berayotgan voqealar xalqaro jurnalistika hamjamiyati uchun juda jiddiy xatar hisoblanmoqda. Sizningcha, bu vaziyatga dunyo hamjamiyati qanday javob qaytarishi kerak?

Представитель ООН: “Израиль целенаправленно убивает журналистов в Газе”
В секторе Газа выдвинуты серьезные обвинения в том, что журналисты становятся специальной мишенью, и их смерть в большинстве случаев не является случайной, а осуществляется намеренно.
Об этом сообщил представитель ООН по правам человека Аджит Сунгай в интервью агентству “Анадолу”, наблюдающий за ситуацией на оккупированных палестинских территориях.
Печальная правда в день свободы прессы
Этот разговор был организован 3 мая — в день Всемирной свободы прессы. Сунгай отметил, что Газа стала одной из самых опасных территорий для журналистов в мире.
По его словам, сотрудники местных СМИ прилагают усилия для освещения событий, происходящих в Газе, на Западном берегу и других палестинских территориях. Однако их деятельность находится под огромной угрозой.
Более 210 журналистов убиты
Согласно данным Палестинского союза журналистов, с 7 октября 2023 года более 210 палестинских журналистов потеряли свою жизнь. Аджит Сунгай подчеркнул, что во многих случаях они стали мишенью, выполняя свои профессиональные обязанности.
“Согласно нашим данным, есть признаки того, что некоторые убийства были совершены намеренно. Они были убиты из-за своей профессии”, — сказал он.
Это может быть военным преступлением
Представитель ООН напомнил, что согласно международным правовым нормам, в любое время вооруженного конфликта мирное население, включая журналистов, является уязвимой категорией, нуждающейся в защите.
“Во многих случаях, которые изучала наша структура, эти правовые нормы были нарушены. Намеренные действия против журналистов могут быть квалифицированы как военное преступление. Каждое из более чем 210 случаев убийств должно быть полностью расследовано, и виновные должны быть привлечены к ответственности”, — подчеркнул Сунгай.
“Я никогда не видел такого массового убийства”
По словам Сунгая, ситуация в Газе становится катастрофической для журналистов, как нигде больше. Он впервые наблюдает, чтобы за такой короткий период времени погибло так много сотрудников СМИ.
“Многие журналисты становятся мишенью у себя дома, вместе с детьми. Члены их семей также среди погибших. Это — беспрецедентный случай. Мы не можем точно сказать, сколько людей ранены, так как данных недостаточно”, — сказал он.
Память о погибших коллегах
Сунгай выразил соболезнования журналистам и их близким, которые погибли или получили ранения во время выполнения своего служебного долга по всему миру.
События в Газе представляют собой серьезную угрозу для международного журналистского сообщества. Как вы считаете, как мировое сообщество должно отреагировать на эту ситуацию?