Tibbiyotda inqilobiy yangilik: Tayvanlik jarrohlar donor yuragini urishdan to‘xtatmasdan ko‘chirdi
Tayvan Milliy universiteti shifoxonasi (NTUH) dunyo tibbiyoti tarixida ilk bor donor yuragini bir soniyaga ham urishdan to‘xtatmagan holda ko‘chirib o‘tkazdi. Ushbu ulkan yutuq haqida Fox News telekanali xabar berdi.
Hozirgi kungacha donor yurak transplantatsiyasida asosan sovuqda saqlash usuli qo‘llanib kelinayotgan edi. Bu jarayonda donor organining qon aylanishi vaqtincha to‘xtatilib, yurak mushagiga kislorod yetib borishi qisqarib qoladi. Natijada a’zoning to‘qimalariga zarar yetish va organizm tomonidan rad etish xavfi oshadi.
Tayvanlik jarrohlar esa mazkur muammolarga butunlay barham beruvchi yangi innovatsion texnologiyani yaratishdi. Ularning ishlab chiqqan yangi tizimi portativ hayotni ta’minlash qurilmasi sifatida ishlaydi va donor yuragini kislorodga boy qon bilan uzluksiz ta’minlaydi. Bu tizim yurakni inson tanasidan tashqarida nasoslar, oksigenatorlar va maxsus rezervuarlar yordamida faol holda saqlab turadi.
Birinchi bunday operatsiya paytida donor yuragi, hali urishdan to‘xtamagan holda, maxsus jihozga ulangan ko‘yi operatsiya xonalari o‘rtasida ko‘chirildi. Yurakni qabul qilgan bemor 49 yoshli ayol bo‘lib, u dilatatsion kardiomiopatiya kasalligi bilan og‘rigan edi. Operatsiyadan keyin bemor tez orada sog‘ayishni boshladi va yurakning sog‘lig‘i uchun asosiy ko‘rsatkich hisoblangan fermentlar miqdori juda past darajani namoyon qildi. Bu esa operatsiyaning muvaffaqiyatli o‘tganidan dalolat beradi.
Avvalroq 2023 yilda AQSHdagi Stenford universiteti shu kabi transplantatsiyani amalga oshirgan bo‘lsa-da, ularning usulida yurak qisqa muddatga (10-30 daqiqa) ishemik holatga tushgan. Tayvanlik jarrohlarning usuli esa yurakning biror soniyaga ham urishdan to‘xtamasligini kafolatlaydi.
«Biz qo‘llagan usulda yurak nafaqat ko‘chirib o‘tkazishdan keyin, balki olinishidan oldin ham to‘xtovsiz urishda davom etdi. Umuman olganda, yurak hatto bir soniya ham to‘xtamadi», – deb ta’kidladi NTUH organ transplantatsiyasi bo‘limi rahbari doktor Chen Ix-Shurng.
Ekspertlarning ta’kidlashicha, bu tibbiyot sohasida haqiqiy inqilob bo‘lib, endilikda yurak transplantatsiyasining xavfsizligi va samaradorligini sezilarli darajada oshirishi mumkin. Yangi texnologiya tibbiy dunyoda katta qiziqish uyg‘otib, donor organlarini ko‘chirish jarayonida ko‘plab inson hayotlarini saqlab qolish imkoniyatini yanada kengaytiradi.
Dipfeyk firibgarligi uch barobarga oshdi
Raqamli texnologiyalar rivojlanishi bilan jinoyatchilikning yangi turlari paydo bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Kiberxavfsizlik bo‘yicha mutaxassislar ma’lumotiga ko‘ra, 2025-yilda dipfeyk
Dunyo Bugun, 07:30
Xayrullo Ibodullayev “Jasorat” medali bilan taqdirlandi
Rossiyaning Sankt-Peterburg shahrida yuz bergan xavfli vaziyatda o‘z hayotini xavf ostiga qo‘yib, insonparvarlik namunasi ko‘rsatgan hamyurtimiz Xayrullo Saydullayevich Ibodullayev davlat mukofotiga
San-Fransisko shahrida yashovchi Kora ismli dengiz cho‘chqasi o‘zining qobiliyati bilan Ginnesning rekordlar kitobiga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U bardan sakrash bo‘yicha rekord o‘rnatdi.
Dunyo Kecha, 21:19
AQShda 2028 yilgi prezidentlik saylovlari hali uzoq bo‘lsa-da, Vashingtonda bu boradagi muhokamalar allaqachon boshlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. “Keyingi prezident kim bo‘ladi?” degan savol
Dunyo Kecha, 20:41
Tailand shakar iste’molini kamaytirish choralarini kuchaytirdi
Tailand hukumati aholi salomatligini yaxshilash maqsadida shakar iste’molini kamaytirishga qaratilgan chora-tadbirlarni kuchaytirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. “The Guardian” nashrining xabar
Epshteyn omborlaridagi sirli materiallar o‘rganilmoqda
Jeffri Epshteynning tergov ishlari bilan bog‘liq yangi ma’lumotlar jamoatchilikda qiziqish uyg‘otmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ma’lum bo‘lishicha, Epshteyn AQSh hududida kamida olti xil

Революционное новшество в медицине: Тайваньские хирурги пересадили сердце донора, не останавливая его битье
Революционное новшество в медицине: Тайваньские хирурги пересадили донорское сердце, не останавливая его биение
Национальная больница Тайваньского университета (NTUH) впервые в истории мировой медицины пересадила донорское сердце, не останавливая его биение ни на секунду. Об этом сообщила телекомпания Fox News.
До настоящего времени в трансплантации донорских сердец в основном использовался метод хранения в холоде. В этом процессе кровообращение донорского органа временно останавливается, и поступление кислорода к сердечной мышце сокращается. В результате увеличивается риск повреждения тканей органа и отторжения организмом.
Тайваньские хирурги разработали новую инновационную технологию, которая полностью устраняет эти проблемы. Их новая система работает как портативное устройство для поддержания жизни и непрерывно снабжает донорское сердце кислородом. Эта система поддерживает сердце в активном состоянии вне человеческого тела с помощью насосов, оксигенаторов и специальных резервуаров.
Во время первой такой операции донорское сердце, продолжая биться, было перемещено между операционными комнатами, подключенное к специальному оборудованию. Пациентом, получившим сердце, стала 49-летняя женщина, страдающая дилатационной кардиомиопатией. После операции пациентка вскоре начала выздоравливать, и уровень ферментов, считающихся основным показателем здоровья сердца, оказался очень низким. Это свидетельствует о успешности операции.
Ранее, в 2023 году, Стэнфордский университет в США провел подобную трансплантацию, однако в их методе сердце на короткий срок (10-30 минут) подвергалось ишемии. Метод тайваньских хирургов гарантирует, что сердце не остановится ни на секунду.
«В нашем методе сердце продолжало биться не только после пересадки, но и до нее. В целом, сердце не останавливалось ни на секунду», – подчеркнул руководитель отдела трансплантации органов NTUH доктор Чен Ик-Шунг.
Эксперты отмечают, что это является настоящей революцией в медицине и может значительно повысить безопасность и эффективность трансплантации сердца. Новая технология вызывает большой интерес в медицинском мире и расширяет возможности спасения многих человеческих жизней в процессе пересадки донорских органов.
В Санкт-Петербурге, Россия, произошёл удивительный случай. Об этом сообщает Zamin.uz. Узбекский мужчина, работающий дворником во дворе многоэтажного дома, в одно мгновение стал настоящим героем. Как
Мир Сегодня, 08:06
Как стало известно, футбольная звезда Криштиану Роналду инвестировал 7,5 миллиона долларов в платформу здоровья Pro2col. Об этом сообщает Zamin.uz. Эта платформа принадлежит компании HBL Pro2col