Eronda xotira tadbirlari namoyish va to‘qnashuvlarga aylandi
Eronda 17 fevral kuni hukumatga qarshi namoyishlar vaqtida halok bo‘lganlarni xotirlash tadbirlari o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bir nechta shaharda bo‘lib o‘tgan ushbu marosimlar tinch o‘tishi kutilgan bo‘lsa-da, ayrim joylarda namoyishlar va xavfsizlik kuchlari bilan to‘qnashuvlar kuzatildi. Abadon shahrida bo‘lib o‘tgan tadbirlar ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilindi.
Videolarda odamlar qo‘llarida gullar va halok bo‘lganlarning suratlarini ushlab, hukumatga qarshi shiorlar aytayotgani aks etgan. Ayrim kadrlar esa o‘q tovushlari ostida olomonning sarosimaga tushib, tarqalib ketganini ko‘rsatadi.
Mashhad shahrida ham xotira tadbirlari o‘tkazilib, “Bir odam o‘ldirildi – uning ortida minglab odamlar turibdi” kabi shiorlar aytilgani qayd etildi. Umuman, xotira tadbirlari jamiyatdagi og‘riq va norozilik kayfiyatini ochiq namoyon qilgan.
Ayni paytda Tehronda hukumat tomonidan rasmiy tadbir tashkil etildi. Imom Xumayniy Grand Mosallada o‘tkazilgan marosimda davlat amaldorlari, jumladan vitse-prezident Muhammad Reza Oref ishtirok etdi.
Tadbir davomida davlat pozitsiyasiga mos shiorlar aytilib, qurbonlar xotirasi yodga olindi. Islom inqilobi muhofizlari korpusi qo‘mondoni Ismoil Qaaniy esa tartibsizliklarni qo‘llab-quvvatlaganlarni keskin tanqid qilib, ogohlantiruvchi bayonot berdi.
Mazkur voqealar ildizi 2025 yil oxirida boshlangan norozilik harakatlariga borib taqaladi. Dastlab iqtisodiy sabablar bilan boshlangan bu chiqishlar tez orada siyosiy tus olib, butun mamlakat bo‘ylab kengaygan edi.
Shu davrda aloqa cheklovlari, internet uzilishlari va kuch ishlatish holatlari haqida ko‘plab xabarlar tarqalgan. Qurbonlar soni borasida esa turli ma’lumotlar mavjud.
Hukumat 3 117 kishi halok bo‘lganini, ular orasida tinch aholi va xavfsizlik xodimlari borligini bildirgan. Mustaqil manbalar esa bu raqam 7 005 kishidan oshganini qayd etadi.
Shu sababli voqealarning to‘liq ko‘lamini aniqlash qiyinligicha qolmoqda. Xulosa qilganda, 17 fevraldagi tadbirlar jamiyatdagi qattiq bo‘linish va hal etilmagan muammolarni yana bir bor ko‘rsatdi.
Bir tomon “nazorat”ni, boshqa tomon esa “adolat”ni talab qilmoqda. Kelgusi kunlarda bu masalalar qanday rivojlanishi hozircha noma’lum.