G‘azodagi asirlikdan so‘nggi AQSH fuqarosi ozod etildi: bu diplomatik taranglikni yumshatadimi?
HAMAS harakati 19 oydan ortiq vaqt davomida G‘azo sektorida asirlikda bo‘lgan amerikalik-isroillik harbiy xizmatchi Idan Aleksandrni ozod qildi. Bu haqda NBC News nashri xabar berdi.
21 yoshli Aleksandr G‘azo hududida asirlikda bo‘lgan so‘nggi tirik Amerika fuqarosi sifatida qayd etilgan edi. U janubda joylashgan Xon Yunis shahridagi maxsus o‘tish joyida Xalqaro Qizil Xoch tashkiloti vakillariga topshirildi.
Qayd etilishicha, amerikalik harbiy xizmatchining ozod qilinishi AQSH prezidenti Donald Trampning Yaqin Sharqqa amalga oshiradigan tashrifi oldidan yuz berdi. Tramp avvalroq ushbu ozodlik masalasi bo‘yicha kelishuvga erishganini ma’lum qilgan edi.
HAMAS harakati esa bu qadamni G‘azo sektorida o‘t ochishni vaqtincha to‘xtatish, hududga yordam yetkazish va o‘tish joylarini ochish kabi keng qamrovli tadbirlarning bir qismi deb atadi. O‘z navbatida, Isroil tomoni Aleksandrning xavfsiz o‘tishi uchun shart-sharoit yaratish maqsadida G‘azo hududiga nisbatan olib borilayotgan harbiy amaliyotlarni, xususan, havo hujumlari va artilleriya zarbalarini vaqtincha to‘xtatishga qaror qildi.
Isroil rasmiy manbalarining ma’lum qilishicha, Idan Aleksandrning ozod qilinishidan keyin ham G‘azoda yana 58 nafar shaxs garovda qolmoqda. Ularning 23 nafari hozirda tirik holda ekanligi taxmin qilinmoqda.
Aleksandrning ozod qilinish jarayoni AQSH prezidenti Donald Tramp va Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu o‘rtasidagi diplomatik taranglik kuchaygan bir paytda ro‘y berdi. NBC News manbalariga ko‘ra, ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi kelishmovchilik G‘azo va Eronga nisbatan olib borilayotgan siyosiy strategiyalar bilan bog‘liqdir.
Shu munosabat bilan Netanyaxu ofisi 12 may kuni alohida bayonot berib, Isroil hukumati faqatgina Idan Aleksandrning xavfsiz o‘tishini ta’minlash majburiyatini olganligini, ammo G‘azo bilan umuman tinchlik kelishuvi yoki falastinlik mahbuslarni ozod qilish masalasi ko‘tarilmaganligini ma’lum qildi.
«Hozirdagi muzokaralar otishmalar davom etayotgan va harbiy harakatlarni kuchaytirish ehtimoli mavjud bo‘lgan bir sharoitda amalga oshirilmoqda», — deyiladi bayonotda.
Zamin.uz tahririyati bu voqealarning mintaqa tinchligi va diplomatik munosabatlarga qanday ta’sir qilishi mumkinligini diqqat bilan kuzatib boradi. Bu boradagi so‘nggi yangiliklarni biz bilan kuzatib boring!
O‘zbekiston Qozog‘istondan 66 ming tonna go‘sht import qildi
Qozog‘istonda 2025 yilga oid bojxona ma’lumotlari e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Unga ko‘ra, O‘zbekistonga eksport qilingan 1 kilogramm mol go‘shti o‘rtacha 3 dollar atrofida
Dunyo Kecha, 20:35
Petro: Narkotrafikni boshqaruvchilar ro‘yxatini Trampga berdim
Kolumbiya prezidenti Gustavo Petro Vashingtonda bo‘lib o‘tgan uchrashuvdan so‘ng muhim bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U sobiq AQSh prezidenti Donald Trampga narkotrafikni
Fransiya oltin savdosi: qisqa foyda, katta yo‘qotish
2004 yilda Fransiya hukumati moliyaviy siyosatini qayta ko‘rib chiqib, davlat oltin zaxiralarining katta qismini sotishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu qaror natijasida
Dunyo Kecha, 18:46
Samolyot tomiga chiqqan erkak reysni kechiktirdi
Ispaniyaning Valensiya shahri yaqinidagi Manises aeroportida kutilmagan voqea sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. 24 yoshli erkak parvozga tayyor turgan samolyotning tomiga chiqib,
Dunyo Kecha, 16:30
Norvegiya monarxiyasi kelajagi savol ostida qoldi
Norvegiya qirollik oilasi atrofida yana jiddiy mojarolar yuzaga keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Taxt vorisi, valiahd shahzoda Xokonning rafiqasi kronprinsessa Mette-Maritning o‘g‘li Marius
Dunyo Kecha, 16:24
Xitoy armiyasida ichki tozalash va nazorat kuchaymoqda
So‘nggi kunlarda Xitoy armiyasidagi o‘zgarishlar jahon e’tiborida. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Reuters agentligining xabar berishicha, 2026-yil yanvar oyida Tayvan rasmiylari Xitoy harbiy

Движение ХАМАС освободило американско-израильского военнослужащего Идана Александра, который находился в плену в секторе Газа более 19 месяцев. Об этом сообщает NBC News.
21-летний Александр был зарегистрирован как последний живой гражданин США, находившийся в плену на территории Газы. Он был передан представителям Международного Красного Креста на специальном переходном пункте в городе Хан Юнис на юге.
По сообщениям, освобождение американского военнослужащего произошло перед визитом президента США Дональда Трампа на Ближний Восток. Ранее Трамп заявил, что достигнуто соглашение по вопросу освобождения.
Движение ХАМАС назвало этот шаг частью более широких мероприятий, направленных на временное прекращение огня в секторе Газа, доставку помощи в регион и открытие переходных пунктов. В свою очередь, израильская сторона решила временно приостановить военные операции в Газе, включая воздушные удары и артиллерийские обстрелы, с целью создания условий для безопасного перехода Александра.
По данным израильских официальных источников, после освобождения Идана Александра в Газе остаются еще 58 человек в плену. Из них 23 человека, как предполагается, находятся в живом состоянии.
Процесс освобождения Александра произошел на фоне усилившейся дипломатической напряженности между президентом США Дональдом Трампом и премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. По данным NBC News, разногласия между двумя государственными лидерами связаны с политическими стратегиями в отношении Газы и Ирана.
В связи с этим офис Нетаньяху 12 мая выпустил отдельное заявление, в котором сообщается, что израильское правительство взяло на себя обязательство обеспечить только безопасный переход Идана Александра, но вопрос о мирном соглашении с Газой или освобождении палестинских заключенных не поднимался.
«Текущие переговоры проводятся в условиях, когда продолжаются перестрелки и существует вероятность усиления военных действий», — говорится в заявлении.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за тем, как эти события могут повлиять на мир в регионе и дипломатические отношения. Следите за последними новостями с нами!