Muxikada saraton kasalligi 2024 yilda aniqlangan. O‘sha paytda u o‘z holati haqida ochiqcha ma’lumot berib, davolanishdan hech qanday dramatizmsiz voz kechishini e’lon qilgandi. 2025 yil boshida esa metastazlar sababli terapiyani to‘xtatishga qaror qilgan. Buni u jamoatchilik oldida – har doimgidek, tiniq va shijoatli so‘zlar bilan bayon qilgandi.
Xose Muxika so‘ngi kunlarigacha o‘zining kichik ferma xonadonida, xayvonotlar bag‘rida hayot kechirdi. U hech qachon prezidentlik saroyida yashamadi, davlat maqomi uchun davlat mablag‘ini isrof qilmadi va prezidentlik maoshini ham asosan ehtiyojmandlarga ehson qilib bordi.
Qamoqdan to mamlakat rahbarligigacha
Xose Muxikaning hayoti – voqelikdagi roman. Siyosiy faoliyatini radikal so‘l qarashli «Tupomaros» harakatida boshlagan. U harbiy diktaturaga qarshi faol kurash olib borgan. Faoliyati sabab bir necha marta hibsga olingan va hatto umrbod qamoq jazosiga hukm qilingan. Ammo u bu murakkab yo‘ldan o‘tib, 14 yillik qamoqdan keyin yangi hayotni boshlagan.
Ozodlikka chiqqach, u siyosiy hayotga qayta qadam tashladi – avvaliga deputat, so‘ngra senator va qishloq xo‘jaligi vaziri sifatida faoliyat yuritdi. 2009 yildagi saylovda g‘alaba qozonib, Urugvay prezidentiga aylandi.
"Kambag‘al prezident"ning boy merosi
Muxika rahbarlik qilgan besh yil ichida Urugvay iqtisodiyoti barqaror rivojlandi, kambag‘allik darajasi ancha pasaydi, ijtimoiy adolat va inson huquqlari masalalarida katta islohotlar amalga oshirildi. Uning faoliyati dunyodagi ko‘plab siyosatchilar uchun ibrat namunasi sifatida ko‘rsatildi.
Prezidentlik muddati tugagach, u Senatga qaytdi, lekin ko‘p o‘tmay, rasman nafaqaga chiqdi va o‘z ixtiyori bilan davlatdan har oylik to‘lanishi kerak bo‘lgan to‘lovlardan voz kechdi.
Muxikaning so‘nggi so‘zlaridan biri: «Men boy emasman, lekin baxtliman. Menda kam narsa bor, lekin shukronam katta» degan ibora bo‘ldi. U bu gapi bilan ham millionlab insonlarga hayot falsafasini o‘rgatib ketdi.
AQSH prezidenti Donald Trampning tashqi ko‘rinishidagi o‘zgarishlar ijtimoiy tarmoqlar va matbuotda katta qiziqish uyg‘otdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. AQSH va Eron o‘rtasidagi ziddiyatlar
Boshqirdistonda bir erkak onasini derazadan tashlagani uchun sud qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda Rossiya Tergov qo‘mitasi ma’lum qildi. Erkak Rossiya Jinoyat kodeksining
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi bilan telefon orqali suhbatlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu suhbat davomida ular mintaqadagi
Bloomberg agentligining xabariga ko'ra, Dubay xalqaro aeroporti faoliyatida har bir daqiqa to'xtab qolish taxminan 1 million dollar iqtisodiy zarar keltirishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz
Dunyo Bugun, 19:22
Dunyo hozirgi kunda notinchlik davrini boshdan kechirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Isroil va AQSHning Eronga qarshi amalga oshirgan zarbalari, shuningdek, Afg‘oniston va Pokiston o‘rtasidagi

"Самый скромный президент в мире": Хосе Мухика скончался в возрасте 89 лет
13 мая в Уругвае царила атмосфера национального траура – бывший президент страны, известный во всем мире как «самый скромный лидер» Хосе Мухика ушел из жизни в 89 лет. Мухика в этом году 20 мая отметил бы свой 90-летний юбилей.
У Мухики рак был диагностирован в 2024 году. В то время он открыто сообщил о своем состоянии и объявил, что отказывается от лечения без всякой драматизации. В начале 2025 года он решил прекратить терапию из-за метастазов. Это он заявил перед общественностью – как всегда, ясными и решительными словами.
Хосе Мухика провел свои последние дни в своем маленьком фермерском доме, среди животных. Он никогда не жил в президентском дворце, не тратил государственные средства на статус государственного деятеля и большую часть своей президентской зарплаты жертвовал нуждающимся.
От тюрьмы до руководства страной
Жизнь Хосе Мухики – это роман в реальности. Он начал свою политическую деятельность в радикально левом движении «Тупамарос». Он активно боролся против военной диктатуры. Из-за своей деятельности он несколько раз был арестован и даже приговорен к пожизненному заключению. Однако он прошел этот сложный путь и после 14 лет заключения начал новую жизнь.
Выйдя на свободу, он вновь вступил в политическую жизнь – сначала как депутат, затем как сенатор и министр сельского хозяйства. В 2009 году, победив на выборах, он стал президентом Уругвая.
«Богатое наследие бедного президента»
За пять лет его руководства экономика Уругвая стабильно развивалась, уровень бедности значительно снизился, были проведены большие реформы в области социальной справедливости и прав человека. Его деятельность была показана как пример для многих политиков мира.
После окончания президентского срока он вернулся в Сенат, но вскоре официально вышел на пенсию и добровольно отказался от ежемесячных выплат, которые должны были выплачиваться государством.
Одной из последних фраз Мухики было: «Я не богат, но я счастлив. У меня мало, но моя благодарность велика». Этой фразой он также научил миллионы людей философии жизни.