Sesam ko‘chasi Netflix'ga ko‘chdi: Tramp qarori ortidan yangi shartnoma
Mashhur bolalar dasturi “Sesam ko‘chasi” endi Netflix striming platformasida namoyish etiladi. Bu yangilik AQSH Prezidenti Donald Tramp davlat mablag‘larini Ommaviy Teleradio Xizmatlariga (PBS) to‘xtatish haqidagi qaroridan keyin e’lon qilindi. Netflix o‘z bayonotida “Sesam ko‘chasi”ni bolalar media olamidagi “sevimli va ahamiyatli burchak” deb ta’riflab, uning yoshlar qalbida bilimga bo‘lgan muhabbatni uyg‘otishini ta’kidladi.
Mazkur kelishuvga ko‘ra, Netflix o‘zining 300 millionlik obunachisiga dasturning yangi mavsumi va 90 soatlik arxiv epizodlarini taqdim etadi. Shu bilan birga, “Sesam ko‘chasi” hanuz PBS orqali ham efirga uzatiladi.
Dastur kelajagi xavf ostida edi, chunki uning avvalgi mediashariklaridan biri — Warner Bros Discovery uning translyatsiya huquqini yangilamaslikka qaror qilgan edi. Bu kompaniyaga HBO platformasi tegishli bo‘lib, u orqali “Sesam ko‘chasi” efirga uzatilgan.
Ayni paytda, Prezident Tramp PBS va Milliy Ommaviy Radio (NPR) tarmoqlarini “bir tomonlama va siyosiy yondoshuvda” ayblab, ularni moliyalashtirishni to‘xtatish haqidagi farmonni imzoladi. Bu qaror ortidan, ushbu ikki media tarmoqni qo‘llab-quvvatlovchi davlat agentligi — Ommaviy Teleradio Korporatsiyasi bolalar uchun mo‘ljallangan ko‘rsatuvlar mablag‘lashtirilishini bekor qildi.
Yangi kelishuv asosida, PBS Netflix'da chiqadigan “Sesam ko‘chasi” epizodlarini aynan shu kuni efirga uzatish huquqiga ega bo‘ladi.
“Sesam ko‘chasi” dasturi ilk bor 1969-yil 10-noyabrda namoyish etilgan. Loyiha asoschilaridan Lloyd Morrisett va Joan Gans Kuni Garvard Universiteti Ta’lim fakultetini jalb etgan holda, bolalarga bilim berishning noan’anaviy usulini yaratdilar. Psixologlar guruhi bolalar rivojlanish psixologiyasini tahlil qilgan holda, qiziqarli va tarbiyaviy ko‘rsatuvni ishlab chiqishdi. Ular mashhur qug‘irchoqlar yaratuvchisi Jim Henson bilan hamkorlikda Big Byord kabi qahramonlarni yaratdilar. Dekoratsiya esa shahar ko‘chasi ko‘rinishida tayyorlangan edi.
Yillar mobaynida bu dastur bir necha avlod bolalarini tarbiyaladi. “Sesam ko‘chasi” qahramonlari kichik ekrandan tashqarida ham katta ta’sirga ega bo‘ldi. Masalan, 2002-yili Elmo AQSH Kongressida musiqa ta’limi to‘g‘risida so‘zlagan. 2006-yilda esa mamlakatda bolalar semizligi muammosi ortishi bilan dasturda sog‘lom ovqatlanish va jismoniy faollik mavzulariga bag‘ishlangan “Health Habits” nomli segmentlar namoyish etildi. Cookie Monster esa pechene “ba’zan yeyiladigan ozuqa” ekanini ta’kidlab, bolalarga muvozanatli parhez haqida ta’lim berdi.
Qolaversa, sobiq birinchi xonim Mishel Obama ham “Sesam ko‘chasi” studiyasiga tashrif buyurib, sog‘lom ovqatlanish mavzusidagi rolikda ishtirok etgan.
Netflix o‘z kontentida bolalar uchun mo‘ljallangan loyihalarga katta e’tibor qarata boshladi. Bugungi kunda striming platformasi tomoshalarining taxminan 15 foizi bolalar kontentiga to‘g‘ri keladi. Shu bilan birga, Netflix Peppa Pig multfilmining yangi qismlari va bolalar uchun mo‘ljallangan rang-beradigan, topishmoq va o‘yinlardan iborat mobil o‘yin chiqarilishini ham e’lon qildi. Bu multfilm to‘rt yoshli Peppa ismli cho‘chqa va uning oilasi haqida bo‘lib, u Britaniyadagi o‘yma-o‘yma shaharchada yashaydi.
Shunday qilib, “Sesam ko‘chasi” yangi platformada yangi hayotga qadam qo‘ymoqda — eskidan tanish ko‘rsatuvimiz endi zamonaviy raqamli maydonda bolalarga ta’lim va tarbiyani davom ettiradi.

Сесам-стрит перешла на Netflix: новый контракт после решения Трампа
Популярная детская программа “Улица Сезам” теперь будет транслироваться на стриминговой платформе Netflix. Эта новость была объявлена после того, как президент США Дональд Трамп принял решение о прекращении государственного финансирования Общественной телерадиокомпании (PBS). Netflix в своем заявлении охарактеризовал “Улицу Сезам” как “любимое и значимое место” в мире детских медиа, подчеркивая, что она пробуждает любовь к знаниям в сердцах молодежи.
Согласно данному соглашению, Netflix предоставит своим 300-миллионным подписчикам новый сезон программы и 90 часов архивных эпизодов. При этом “Улица Сезам” по-прежнему будет транслироваться и через PBS.
Будущее программы было под угрозой, так как один из ее предыдущих медиапартнеров — Warner Bros Discovery — решил не продлевать права на трансляцию. Эта компания принадлежит платформе HBO, через которую “Улица Сезам” транслировалась.
В настоящее время президент Трамп подписал указ о прекращении финансирования PBS и Национальной общественной радиосети (NPR), обвиняя их в “одностороннем и политическом подходе”. После этого государственное агентство, поддерживающее эти две медиа сети — Общественная телерадиокомпания — отменило финансирование программ для детей.
На основании нового соглашения PBS получит право транслировать эпизоды “Улицы Сезам”, выходящие на Netflix, в тот же день.
Программа “Улица Сезам” впервые была показана 10 ноября 1969 года. Основатели проекта Ллойд Моррисетт и Джоан Ганс Куни, привлекая факультет образования Гарвардского университета, создали нетрадиционный метод обучения детей. Группа психологов, анализируя детскую развивающую психологию, разработала увлекательное и образовательное шоу. Они также сотрудничали с создателем знаменитых кукол Джимом Хенсоном, создав таких персонажей, как Большой Бёрд. Декорации были оформлены в виде городской улицы.
На протяжении многих лет эта программа воспитывала несколько поколений детей. Персонажи “Улицы Сезам” оказали значительное влияние и за пределами экрана. Например, в 2002 году Эльмо выступал в Конгрессе США, говоря о музыкальном образовании. В 2006 году, с ростом проблемы детского ожирения в стране, в программе появились сегменты под названием “Здоровые привычки”, посвященные здоровому питанию и физической активности. Монстр печенья подчеркивал, что печенье — это “иногда съедаемая пища”, обучая детей сбалансированному питанию.
Кроме того, бывшая первая леди Мишель Обама также посетила студию “Улицы Сезам” и приняла участие в ролике на тему здорового питания.
Netflix начал уделять большое внимание проектам, ориентированным на детей, в своем контенте. В настоящее время примерно 15 процентов шоу на стриминговой платформе составляют детские программы. Кроме того, Netflix объявил о выходе новых серий мультфильма “Свинка Пеппа” и мобильной игры, предназначенной для детей, включающей раскраски, загадки и игры. Этот мультфильм рассказывает о четырехлетней свинке по имени Пеппа и ее семье, которые живут в маленьком городке в Великобритании.
Таким образом, “Улица Сезам” делает шаг в новую жизнь на новой платформе — наша знакомая программа теперь продолжит обучать и воспитывать детей в современном цифровом пространстве.