Pokistonning janubida joylashgan Karachi shahrida favqulodda holat yuz berdi — Malir tumanidagi qamoqxonada ro‘y bergan kichik zilzila vaqtida 200 dan ortiq mahbus jazoni o‘tash joyidan qochib ketishga muvaffaq bo‘ldi. Bu haqda mahalliy OAVlar politsiyaga tayanib xabar tarqatdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, tabiiy ofat sababli qamoqxonada keng evakuatsiya ishlari amalga oshirilgan. Jami 2000 ga yaqin mahbus boshqa hududlarga ko‘chirilgan bo‘lsa-da, shundan 213 nafari nazoratsiz holatda qolib, tartibni buzib, qamoqxonani tashlab chiqib ketgan.
Hukumat zudlik bilan harakatga kelib, politsiya kuchlari qamoqxona atrofini o‘rab oldi. Qochoqlarni qidirish ishlari davom etar ekan, 78 nafar mahbus qayta qo‘lga olindi. Afsuski, operatsiya paytida bir kishi halok bo‘ldi, yana uch nafar xavfsizlik xodimi turli darajadagi jarohatlar oldi.
Hozirda qochib ketgan mahbuslarni qidirish va vaziyatni nazoratga olish ishlari izchil ravishda davom etmoqda. Mutasaddilar ushbu voqea bo‘yicha maxsus tergov boshlanganini ma’lum qilgan.
Mahalliy fuqarolar ushbu holatdan seskangan holda, shaharda xavfsizlik choralari kuchaytirildi. Karachidagi qamoqxonalardagi xavfsizlik tizimi qayta ko‘rib chiqilishi kutilmoqda.

Затемнением воспользовались 200 заключенных, сбежавших из тюрьмы — В Карачи нарушен порядок
В южном Пакистане, в городе Карачи, произошло чрезвычайное происшествие — во время небольшого землетрясения в тюрьме района Малир более 200 заключенных смогли сбежать из мест лишения свободы. Об этом сообщили местные СМИ со ссылкой на полицию.
Согласно информации, в результате стихийного бедствия в тюрьме были проведены масштабные эвакуационные работы. Хотя около 2000 заключенных были переведены в другие районы, 213 из них остались без присмотра, нарушили порядок и покинули тюрьму.
Правительство немедленно отреагировало, и полицейские силы окружили тюрьму. В то время как продолжаются поиски сбежавших, 78 заключенных были вновь задержаны. К сожалению, в ходе операции один человек погиб, еще трое сотрудников безопасности получили ранения различной степени тяжести.
В настоящее время продолжаются работы по поиску сбежавших заключенных и контролю за ситуацией. Власти сообщили, что по данному инциденту начато специальное расследование.
Местные жители, встревоженные данным инцидентом, сообщили, что в городе усилены меры безопасности. Ожидается пересмотр системы безопасности в тюрьмах Карачи.