Qozog‘istonda avtobus yondi — orasida 5 o‘zbekistonlik fuqaro ham bo‘lgan
2024 yil 4 iyun kuni Qozog‘istonning Qarag‘anda viloyati hududida Ostonadan Chimkentga yo‘l olgan yo‘lovchi avtobusi yondi. Yo‘lda sodir bo‘lgan bu favqulodda holat vaqtida transport vositasida O‘zbekistonning 5 nafar fuqarosi ham bo‘lgani ma’lum qilindi. Bu haqda Qozog‘iston Favqulodda vaziyatlar vazirligi rasman xabar berdi.
Avtobus motor qismida yong‘in chiqqan
Ma’lumotlarga ko‘ra, Ostona—Qarag‘anda—Olmaota trassasining 960-chaqirimida avtobusning dvigateli qismida yong‘in kelib chiqqan. O‘t favqulodda holatlar xizmatlari yetib kelishidan oldin, haydovchi va yo‘lovchilar tomonidan motor bo‘limidagi alanga o‘chirilgan.
Qutqaruv xizmati vakillarining ta’kidlashicha, ular 30 dan ortiq yo‘lovchini shoshilinch ravishda evakuatsiya qilib, yo‘l bo‘yida joylashgan kemping hududiga olib borishgan va barchaga zarur tibbiy va psixologik yordam ko‘rsatilgan.
Yo‘lovchilar soni va ular orasidagi bolalar
Avtobusda jami 34 kishi, jumladan, 9 nafar bola bo‘lgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, yo‘lovchilar orasida O‘zbekiston Respublikasining 5 nafar fuqarosi ham borligi aniqlangan.
Xushbaxt tafsilot — hech kim jabrlanmadi
Xabarda ta’kidlanishicha, mazkur voqea natijasida hech bir kishi tan jarohati olmagan yoki jabrlanmagan. Bu esa qutqaruvchilarning tezkor va aniq harakatlari tufayli bo‘lgani qayd etilmoqda.
Avtobusdagi yong‘inga qaramasdan, fuqarolarning barchasi salomat saqlanib qolgani va zudlik bilan evakuatsiya qilingani Qozog‘istonning favqulodda vaziyatlar xizmati faoliyatining samaradorligini ko‘rsatadi. Yo‘lovchilar ichida o‘zbekistonliklar ham bo‘lgani bois, ushbu voqea yurtimizda ham katta e’tibor bilan kuzatilmoqda.
Bunday holatlarda tezkor va hamjihatlikdagi harakatlar fojeaning oldini olishda hal qiluvchi rol o‘ynaydi.
Amerika Qo'shma Shtatlari vakillari va xalqaro vositachilar qatorida 26 mart kuni Eron bilan yuqori darajadagi muzokaralar o'tkazish masalasi jiddiy muhokama qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz
Dunyo Bugun, 17:31
Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ismoil Bag'oiy AQSH bilan diplomatik munosabatlar bo'yicha keskin va nozik fikrlarni ommaga yetkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Uning
Reuters va Ipsos kompaniyalari o'tkazgan so'rovnoma natijalariga ko'ra, AQSh prezidenti Donald Trampning jamoatchilik oldidagi maqbullik darajasi keskin pasaydi. Bu haqda Zamin.uz

В Казахстане сгорел автобус — среди пассажиров было 5 граждан Узбекистана
4 июня 2024 года в Карагандинской области Казахстана сгорел пассажирский автобус, направлявшийся из Астаны в Шымкент. Во время этого чрезвычайного происшествия стало известно, что в транспортном средстве находились 5 граждан Узбекистана. Об этом официально сообщило Министерство по чрезвычайным ситуациям Казахстана.
Пожар возник в моторном отсеке автобуса
Согласно информации, пожар возник в моторном отсеке автобуса на 960-м километре трассы Астана—Караганда—Алматы. До прибытия служб экстренного реагирования водитель и пассажиры потушили пламя в моторном отсеке.
Представители службы спасения отметили, что они срочно эвакуировали более 30 пассажиров и доставили их в расположенный вдоль дороги кемпинг, где всем была оказана необходимая медицинская и психологическая помощь.
Количество пассажиров и среди них дети
В автобусе находились всего 34 человека, в том числе 9 детей. По официальным данным, среди пассажиров также были 5 граждан Республики Узбекистан.
Счастливый случай — никто не пострадал
В сообщении подчеркивается, что в результате данного происшествия никто не получил телесных повреждений или не пострадал. Это связывается с оперативными и четкими действиями спасателей.
Несмотря на пожар в автобусе, все граждане остались здоровы и были эвакуированы незамедлительно, что демонстрирует эффективность работы службы по чрезвычайным ситуациям Казахстана. Поскольку среди пассажиров были узбекистанцы, это происшествие также внимательно отслеживается в нашей стране.
В таких ситуациях оперативные и слаженные действия играют решающую роль в предотвращении трагедии.
Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер резко раскритиковал начатые США и Израилем военные действия против Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz. Он оценил эти действия как серьезную политическую
Мир Сегодня, 18:39
На смену Али Лариджани, главе Высшего совета национальной безопасности Ирана, погибшему в результате авиаударов США и Израиля в начале марта, назначено новое лицо. Об этом сообщает Zamin.uz. На эту
Иброхим Зольфагари, представитель объединенного командования Хатам аль-Анбия, резко раскритиковал политику Соединенных Штатов Америки. Об этом сообщил Zamin.uz. По его словам, «стратегическая мощь»,