Netanyaxu Aliyevga: Isroil-Turkiya yaqinlashuvidagi hissangiz uchun rahmat!
Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevga samimiy minnatdorchilik bildirdi. Bu tashakkur maktubi Ozarbayjonning Mustaqillik kuni munosabati bilan yuborilgan rasmiy tabrikka ilova sifatida yo‘llangan.
Netanyaxuning so‘zlariga ko‘ra, Ilhom Aliyevning diplomatik mahorat va faollik bilan Isroil hamda Turkiya o‘rtasidagi muloqotni qayta tiklashga ko‘rsatgan yordami mintaqada tinchlik va barqarorlik yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.
"Sizning sa’y-harakatlaringiz tufayli ikki xalq o‘rtasidagi aloqalarda yangi sahifa ochildi. Bu nafaqat ikki davlat uchun, balki butun mintaqaviy hamkorlikning kengayishiga xizmat qilmoqda", — deyiladi Netanyaxuning maktubida.
Ozarbayjonning geosiyosiy mavqei va tinchlikparvar tashabbuslari mintaqadagi muhim o‘rinni egallashi ta’kidlangan. Shuningdek, Isroil rahbari ikki davlat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni yanada mustahkamlashga tayyor ekanini bildirgan.
Mazkur diplomatik muloqot xalqaro maydonda keng muhokama qilinmoqda. Siyosatshunoslar fikricha, Bokuning vositachilik roli nafaqat Isroil va Turkiya munosabatlarini yaqinlashtirish, balki Kavkaz va Yaqin Sharqdagi barqarorlikni ta’minlashda ham katta ahamiyat kasb etadi.
Dunyo e’tibori yana bir bor yadroviy xavf va global siyosiy o‘yinlar markaziga qaratildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Amerika Qo‘shma Shtatlari va Rossiya yetakchilari o‘rtasidagi telefon

Нетаньяху Алиеву: Спасибо за ваш вклад в сближение Израиля и Турции!
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху выразил искреннюю благодарность президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву. Это благодарственное письмо было отправлено в качестве приложения к официальному поздравлению по случаю Дня независимости Азербайджана.
По словам Нетаньяху, дипломатическое мастерство и активность Ильхама Алиева в восстановлении диалога между Израилем и Турцией стали важным шагом на пути к миру и стабильности в регионе.
"Благодаря вашим усилиям открыта новая страница в отношениях между двумя народами. Это служит не только двум государствам, но и расширению всего регионального сотрудничества", — говорится в письме Нетаньяху.
Подчеркнуто, что геополитическое положение Азербайджана и его миротворческие инициативы занимают важное место в регионе. Также израильский лидер заявил о готовности укрепить дружеские отношения между двумя государствами.
Данная дипломатическая коммуникация широко обсуждается на международной арене. По мнению политологов, посредническая роль Баку имеет большое значение не только для сближения Израиля и Турции, но и для обеспечения стабильности в Кавказе и на Ближнем Востоке.