Kolumbiyada kuchli yomg‘ir halokat keltirdi: 16 kishi halok bo‘ldi
Kolumbiyaning eng yirik shahri Medelinga yaqin hududlarda kuchli yomg‘irlar oqibatida yuzaga kelgan ko‘chki fojiali oqibatlarga sabab bo‘ldi. Shaharning rasmiy manbalariga ko‘ra, tabiiy ofat oqibatida halok bo‘lganlar soni 16 nafarga yetgan. Shuningdek, kamida 8 nafar fuqaro bedarak yo‘qolgan deb e’lon qilindi.
Yangi jasadlar topildi, qutqaruvchilar ishini davom ettirmoqda
Shahar ma’muriyati bergan ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi jasadlar Bello va Altos-de-Oriente tumanlarida, aynan kuchli yomg‘irlar natijasida yuzaga kelgan ko‘chkilar ostida topilgan. Ayni damda qidiruv-qutqaruv ishlari to‘xtovsiz davom etmoqda.
O‘nlab uylar vayron bo‘lgan, yuzlab aholi boshpanasiz qolgan
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, ko‘chkilar va suv toshqinlari sabab 50 ga yaqin uy jiddiy zarar ko‘rgan. Medelinga tegishli favqulodda xizmatlar zarar ko‘rgan hududlarda aholini xavfsiz joylarga ko‘chirish, shuningdek, maxsus boshpanalar tashkil etish ishlarini olib bormoqda.
971 kishi xavfsiz hududlarga joylashtirildi
Shahar boshpanalariga jami 971 nafar fuqaro ko‘chirilgan. Ular uchun zarur oziq-ovqat, tibbiy xizmat va ruhiy yordam ko‘rsatilayotgani aytilmoqda. Mahalliy rasmiylarning ta’kidlashicha, xavf to‘liq bartaraf etilmagani bois aholini hushyor bo‘lishga chaqirish davom etmoqda.
Tabiiy ofat sabablari o‘rganilmoqda
Mutaxassislar kuchli yomg‘irlarning ortidan yuzaga kelgan yer silkinishlari va tuproq surilishining sabablari ustida ish olib bormoqda. Gidrometeorologik xizmatlar esa yaqin kunlarda yana yog‘ingarchilik kutilayotganini ma’lum qilgan.

В Колумбии сильный дождь привел к катастрофе: 16 человек погибли
Сильные дожди в окрестностях крупнейшего города Колумбии Медельина стали причиной трагических последствий, вызванных оползнями. По официальным данным города, число погибших в результате природной катастрофы достигло 16 человек. Также было объявлено о пропаже как минимум 8 граждан.
Новые тела найдены, спасатели продолжают работу
По информации, предоставленной городской администрацией, последние тела были найдены в районах Белло и Альтос-де-Ориенте, именно под оползнями, вызванными сильными дождями. В настоящее время поисково-спасательные работы продолжаются без остановки.
Десятки домов разрушены, сотни людей остались без крова
По предварительным подсчетам, из-за оползней и наводнений серьезные повреждения получили около 50 домов. Экстренные службы Медельина работают над перемещением населения из пострадавших районов в безопасные места, а также организуют специальные укрытия.
971 человек размещен в безопасных зонах
В городские укрытия было перемещено всего 971 гражданин. Сообщается, что им предоставляются необходимые продукты питания, медицинская помощь и психологическая поддержка. Местные власти подчеркивают, что из-за того, что угроза полностью не устранена, население продолжает призываться к бдительности.
Причины природной катастрофы изучаются
Специалисты работают над изучением причин землетрясений и оползней, возникших после сильных дождей. Гидрометеорологические службы сообщили, что в ближайшие дни ожидаются новые осадки.