Putin: NATO sharqqa kengaymaydi deb Rossiyani chuv tushirishdi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukrainadagi urush sabablari haqida fikr bildirib, NATOning kengayishini asosiy sabablardan biri sifatida ko‘rsatdi. Uning aytishicha, G‘arb davlatlari Rossiyaga berilgan va’dalarni buzgan va o‘z harakatlari orqali mojaroga turtki bergan.
Kreml rahbari so‘zlariga ko‘ra, Shimoliy Atlantika alyansi — NATO a’zolari harbiy xarajatlarini Rossiya tahdidi bilan asoslashmoqda. Ammo u voqelik bundan boshqacharoq ekanini ta’kidlamoqda.
— “Bu mojaroga qanday kelib qoldik? Hech kim bu haqda og‘iz ochmayapti. Holbuki, avvallar NATO «sharqqa bir qarich ham kengaymaymiz», deb va’da bergan. Keyin esa ketma-ket kengayish boshlandi. Bu bizni aldashdi, xalq tilida aytganda — chuv tushirishdi”, — dedi Vladimir Putin.
Tarixiy va’da va uning buzilishi
Putin so‘zlarida ta’kidlashicha, G‘arb davlatlari Sovet Ittifoqi parokanda bo‘lgan paytlarda Rossiya rahbariyatiga NATO kengaymasligi haqida rasman bo‘lmasa-da, amaliy va’da bergan. Ammo keyinchalik bu va’dalar yetarlicha e’tiborga olinmadi.
— “Bizga va’da berilgandi. Keyin esa birin-ketin Sharqiy Yevropadagi davlatlar alyansga qo‘shila boshladi. Bu esa bizning xavfsizligimizga tahdid soldi. Biz o‘tirib kutavermadik. Bu harakatlarga munosabat bildirishga majbur bo‘ldik”, — dedi u.
Qurollanish va tajovuzkorlik haqidagi bahs
Putin, shuningdek, G‘arb davlatlarining harbiy xarajatlari oshib borayotganini ta’kidladi. Uning fikricha, bu “Rossiya tahdidi” deb nomlanadigan qo‘rquv asosida qilinmoqda, lekin aslida bu harakatlar alyansning o‘zidagi tajovuzkor niyatlardan dalolat beradi.
— “Ular qurollanishni o‘zlarini himoya qilish deb atayapti. Lekin bu bizning tomondan emas, ularning o‘zining tajovuzkorligini ko‘rsatadi. Agar harbiy xarajatlarni oshirmoqchi bo‘lsa, mayli — oshirsin. Bu bizni emas, ularning pozitsiyasini ifodalaydi”, — deydi Kreml rahbari.
"Zirapcha bilan g‘o‘la" maqoli orqali tanqid
Putin o‘z nutqida xalq orasida mashhur bo‘lgan iborani ham keltirdi:
— “Bizda yaxshi naql bor: 'Birovning ko‘zidagi zirapchani ko‘rasan, o‘z ko‘zingdagi g‘o‘lani ko‘rmaysan'. Ular Rossiyani tajovuzkorlikda ayblashadi, lekin o‘zlarining qilmishlarini ko‘rmaslikka olishadi”, — deya qayd etdi u.
Xulosa: Putin NATO bilan munosabatda “aldash” va “dvoynoy standart” haqida
Bu bayonotlar orqali Putin yana bir bor G‘arbni “dvoynoy standart” siyosatida ayblab, NATO kengayishi Rossiya tomonidan tahdid sifatida qabul qilinganini eslatdi. Uning fikricha, Ukrainadagi mojaroga olib kelgan jarayonlarning asosi ham mana shu ishonchsizlikda yotadi.
Putinning ushbu chiqishi xalqaro maydonda tortishuvlarga sabab bo‘lishi tabiiy. Ayniqsa, G‘arb va NATO bu ayblovlarga qanday munosabat bildirishi ham e’tibor markazida bo‘ladi.

Путин: НАТО не будет расширяться на восток, и Россию обманули
Президент России Владимир Путин высказал свое мнение о причинах войны в Украине, указав на расширение НАТО как одну из основных причин. По его словам, западные государства нарушили обещания, данные России, и своими действиями спровоцировали конфликт.
По словам кремлевского лидера, члены Североатлантического альянса — НАТО обосновывают свои военные расходы угрозой со стороны России. Однако он подчеркивает, что на самом деле ситуация обстоит иначе.
— “Как мы пришли к этому конфликту? Никто об этом не говорит. Хотя раньше НАТО обещало: «Мы не будем расширяться на восток ни на дюйм». А затем началось последовательное расширение. Нас обманули, как говорится, — провели”, — сказал Владимир Путин.
Историческое обещание и его нарушение
По словам Путина, западные государства в период распада Советского Союза фактически дали обещание руководству России о том, что НАТО не будет расширяться, хотя и не официально. Однако впоследствии эти обещания были недостаточно учтены.
— “Нам было дано обещание. Затем одна за другой страны Восточной Европы начали присоединяться к альянсу. Это создало угрозу нашей безопасности. Мы не сидели сложа руки. Мы были вынуждены реагировать на эти действия”, — сказал он.
Дебаты о вооружении и агрессивности
Путин также отметил, что военные расходы западных государств продолжают расти. По его мнению, это делается на основе страха, называемого “угрозой со стороны России”, но на самом деле эти действия свидетельствуют о агрессивных намерениях самого альянса.
— “Они называют вооружение защитой. Но это не с нашей стороны, это показывает их собственную агрессивность. Если они хотят увеличить военные расходы, пусть увеличивают. Это выражает не нас, а их позицию”, — говорит кремлевский лидер.
Критика через пословицу “Зирапча билан г‘о‘ла”
Путин в своей речи также привел популярную среди народа пословицу:
— “У нас есть хорошая пословица: 'Ты видишь соринку в глазу другого, но не замечаешь бревна в своем'. Они обвиняют Россию в агрессивности, но не хотят видеть свои собственные поступки”, — отметил он.
Вывод: Путин о “обмане” и “двойных стандартах” в отношениях с НАТО
Эти заявления еще раз подчеркивают, что Путин обвиняет Запад в политике “двойных стандартов”, напоминая, что расширение НАТО воспринимается Россией как угроза. По его мнению, основа процессов, приведших к конфликту в Украине, также заключается в этой недоверии.
Выступление Путина, безусловно, вызовет споры на международной арене. Особенно будет интересно, как Запад и НАТО отреагируют на эти обвинения.