Rossiyada hosil yig‘imida ishchi kuchi yetishmayapti
Ayniqsa, bog‘dorchilik va sabzavotchilik bilan shug‘ullanuvchi xo‘jaliklar terim ishlarida jiddiy qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Dalalarda yetarli odam bo‘lmagani uchun tonnalab hosil yig‘ib olinmay, yo‘qotishlar yuz bermoqda.
Rossiya Bog‘bonlar assotsiatsiyasi rahbari Igor Muxaninning so‘zlariga ko‘ra, bu muammo bir necha mintaqani qamrab olib, jiddiy tahdidga aylangan. Migrant ishchilar uchun rus tili bo‘yicha imtihon joriy etilishi ishchi kuchi tanqisligiga sabab bo‘lmoqda.
Uning fikricha, olma terishda brigadirning rus tilini bilishi yetarli bo‘lishi kerak. 2024 yilda Krasnodar krai hokimiyati tomonidan migrantlarni mavsumiy ishlarga jalb qilishga cheklovlar qo‘yilgan.
Natijada minglab tonna olma va rezavor mevalar yig‘ib olinmay, yo‘q bo‘lgan. 2025 yilda esa bu muammo yanada kuchaygan.
Masalan, Tambov viloyatida hosil ko‘pligi bilan birga, ishchi kuchining yetishmasligi sababli olmalar va boshqa mevalar o‘z vaqtida terib olinmayapti. Muxanin ta’kidlaganidek, yertutlar va olcha mavsumi boshlandi, ammo ishchi kuchining yetishmasligi mahsulotlarning yo‘qolishiga olib kelmoqda.
Mutaxassislar sabzavotchilik sohasida ham ishchi kuchi tanqisligi sababli mahsulotlar chirib ketayotganini aytmoqda. Bu esa bozorda narxlarning oshishiga sabab bo‘lmoqda.
Ba’zi fermerlar bu muammoni yengillashtirish uchun talabalar va maktab o‘quvchilarini ishga jalb qilmoqda. Masalan, "Malino" davlat korporatsiyasi rahbarining o‘rinbosari Tatyana Gubina ta’lim muassasalari jadvallarini mavsumiy terim ishlariga moslashtirayotganini bildiradi.
Talabalar mexanizator va agronom sifatida faoliyat yuritsa, maktab o‘quvchilari ekish va saqlash ishlarida qatnashmoqda. Biroq bu choralar muammoni to‘liq hal qilmaydi, chunki ularning ishi vaqtinchalik.
Rossiyaning turli viloyatlarida migrantlarsiz amalga oshirilayotgan terim ishlari samarasi past bo‘lib, hosil har kuni yig‘ilishi kerak bo‘lsa-da, ishchi kuchi yetarli emas. Bu nafaqat fermerlar, balki mamlakat agrar iqtisodi uchun ham katta xavf hisoblanadi.
Agar mehnat bozoridagi byurokratik to‘siqlar bartaraf etilmasa, fermerlar nafaqat mavsumiy terim ishlarini, balki butun yillik bizneslarini yo‘qotishi mumkin. Migratsiya siyosatidagi murakkabliklar va cheklovlar hosil yig‘im-terimini qiyinlashtirib, fermerlarning moliyaviy barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Bu muammo hal etilmasa, har yili millionlab tonna mahsulot yo‘qotiladi va bu zarar, avvalo, narxlar orqali oddiy fuqarolarga ta’sir qiladi. Fermerlar sohada mantiqli va inson resurslariga do‘stona yondashuvni talab qilmoqda.
Faqat shunda Rossiya qishloq xo‘jaligi o‘z hosilini to‘liq yig‘ib olib, bozorda barqaror narxlarni saqlab qolishi va ishsiz fuqarolarga haqiqiy ish o‘rinlari yaratishi mumkin.

В России не хватает рабочей силы для сбора урожая
В различных регионах России фермеры, приближаясь к сезону сбора урожая, сталкиваются с нарастающей проблемой нехватки рабочей силы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно хозяйства, занимающиеся садоводством и овощеводством, испытывают серьезные трудности в сборе урожая. Из-за недостатка людей на полях тонны урожая не собираются, что приводит к потерям.
По словам председателя Ассоциации садоводов России Игоря Муханина, эта проблема охватывает несколько регионов и стала серьезной угрозой. Введение экзамена по русскому языку для мигрантов приводит к нехватке рабочей силы.
По его мнению, для бригадира, занимающегося сбором яблок, знание русского языка должно быть достаточным. В 2024 году администрация Краснодарского края ввела ограничения на привлечение мигрантов к сезонным работам.
В результате тысячи тонн яблок и ягод не были собраны и пропали. В 2025 году эта проблема усугубилась.
Например, в Тамбовской области, несмотря на обилие урожая, из-за нехватки рабочей силы яблоки и другие фрукты не собираются вовремя. Как отметил Муханин, начался сезон сбора земляники и вишни, однако нехватка рабочей силы приводит к потере продукции.
Эксперты также сообщают, что в овощеводстве из-за нехватки рабочей силы продукты гниют. Это приводит к росту цен на рынке.
Некоторые фермеры пытаются облегчить эту проблему, привлекая студентов и школьников к работе. Например, заместитель руководителя государственной корпорации "Малино" Татьяна Губина сообщает, что учебные заведения адаптируют свои расписания к сезонным работам по сбору урожая.
Студенты работают в качестве механизаторов и агрономов, а школьники участвуют в посадке и уходе за растениями. Однако эти меры не решают проблему полностью, так как их работа временная.
В различных регионах России эффективность сборочных работ без мигрантов низка, и хотя урожай должен собираться ежедневно, рабочей силы недостаточно. Это представляет собой большую угрозу не только для фермеров, но и для аграрной экономики страны.
Если бюрократические барьеры на рынке труда не будут устранены, фермеры могут потерять не только сезонные работы, но и свои годовые бизнесы. Сложности и ограничения в миграционной политике усложняют сбор урожая и негативно сказываются на финансовой стабильности фермеров.
Если эта проблема не будет решена, ежегодно будут теряться миллионы тонн продукции, и этот ущерб, прежде всего, скажется на обычных гражданах через цены. Фермеры требуют разумного и дружелюбного подхода к человеческим ресурсам в отрасли.
Только тогда Россия сможет полностью собрать свой урожай, сохранить стабильные цены на рынке и создать реальные рабочие места для безработных граждан.