Qozog‘istonda yangi quroq ko‘rpa rekordi o‘rnatildi
Qozog‘istonda milliy an’analarni saqlash va rivojlantirish maqsadida muhim voqea sodir bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatda quroq ko‘rpa yig‘ish bo‘yicha yangi rekord o‘rnatildi. Bu haqda Kursiv.media xabar berdi.
Olmaota shahrida tashkil etilgan madaniy loyiha doirasida Alaman Quraq jamoasi tashabbusi bilan Medeu muz arenasi maydonida katta hajmdagi quroq ko‘rpa yig‘ildi. Ushbu ish Global Book of Records (GBR) vakillari tomonidan rasmiy tarzda baholandi.
GBRning Osiyo va Afrika bo‘yicha bosh inspektori Quandiq Qudaybergenov loyihaning ahamiyati va noyobligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, dunyoda to‘rtta asosiy rekordlar kitobi mavjud bo‘lib, ulardan Global Book of Records madaniy merosga katta e’tibor beradi.
Olmaotadan kelgan ariza ular uchun qiziqish uyg‘otgan, chunki loyihada Qozog‘istonning barcha 20 hududidan jami 660 nafar quroqchi ishtirok etdi. Shuningdek, Quandiq Qudaybergenov quroq ko‘rpa tikish san’atining ildizlari 2500 yillik tarixga ega ekanini ta’kidladi.
U GBR tomonidan YUNESKO dasturlari bilan hamkorlikda madaniy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash muhimligini qayd etdi. Har bir quroq ko‘rpa bir xil rang, o‘lcham va og‘irlikdagi materiallardan tikilgan bo‘lib, bu uni boshqa madaniy rekordlardan ajratib turadi.
Ushbu parametrlar Chexiya va Fransiya mutaxassislari bilan birgalikda tekshirilgan va yakuniy qaror Mumbaydagi bosh ofis tomonidan qabul qilingan. 660 nafar ishtirokchilar orasida eng yosh qatnashchi 6 yoshda, eng keksa ishtirokchi esa 90 yoshda bo‘lgan.
Ular orasida 5 nafar erkak, 24 nafar bola va 17 nafar o‘smir ham bor edi. Eng katta delegatsiyalar Olmaota shahri (93 kishi) va Turkiston viloyatidan (99 kishi) kelgan.
Alaman Quraq loyihasining asoschisi Nurgul Abayxan ushbu an’anaviy tadbir uch yildan beri amalga oshirilayotganini va har yili yangi rekord o‘rnatilayotganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, birinchi yili 200 kishi ishtirok etgan va bu Qozog‘iston rekordlar kitobiga kiritilgan.
Keyingi yili Ko‘chmanchilar o‘yinlari doirasida 450 quroqchi qatnashgan. Joriy yilda esa 660 kishi mamlakat bo‘ylab birlashib, barcha ko‘rpalar oldindan bir xil shaklda tikilib, katta gilamga birlashtirilgan.
Quroqchi ayollar nafaqat qo‘l mehnatini namoyon etmoqda, balki milliy qadriyatlar, an’analar va ko‘p asrlik madaniy merosni keng targ‘ib etishga hissa qo‘shmoqda. Ularning faoliyati quroqni milliy brendga aylantirishga xizmat qilmoqda.

В Казахстане установлен новый рекорд по самой большой одеялу
В Казахстане произошло важное событие, направленное на сохранение и развитие национальных традиций. Об этом сообщает Zamin.uz.
В стране установлен новый рекорд по сбору одеял. Об этом сообщает Kursiv.media.
В рамках культурного проекта, организованного в городе Алматы, по инициативе команды Alaman Quraq на площади катка Медеу было собрано большое количество одеял. Эта работа была официально оценена представителями Global Book of Records (GBR).
Главный инспектор GBR по Азии и Африке Куандыq Кудайбергенов отметил значимость и уникальность проекта. По его словам, в мире существует четыре основных книги рекордов, из которых Global Book of Records уделяет большое внимание культурному наследию.
Заявка из Алматы вызвала у них интерес, так как в проекте участвовали 660 одеялщиков из всех 20 регионов Казахстана. Также Куандыq Кудайбергенов подчеркнул, что искусство шитья одеял имеет 2500-летнюю историю.
Он отметил важность поддержки культурных проектов GBR в сотрудничестве с программами ЮНЕСКО. Каждое одеяло было сшито из одинаковых материалов по цвету, размеру и весу, что отличает его от других культурных рекордов.
Эти параметры были проверены совместно со специалистами из Чехии и Франции, а окончательное решение было принято в главном офисе в Мумбаи. Среди 660 участников самым молодым был 6-летний участник, а самым старшим — 90 лет.
Среди них было 5 мужчин, 24 мальчика и 17 подростков. Самые большие делегации прибыли из города Алматы (93 человека) и Туркестанской области (99 человек).
Основатель проекта Alaman Quraq Нургул Абайхан сообщила, что это традиционное мероприятие проводится уже три года и каждый год устанавливается новый рекорд. По ее словам, в первый год участвовало 200 человек, и это было внесено в книгу рекордов Казахстана.
В следующем году в рамках Игр кочевников участвовало 450 одеялщиков. В этом году же 660 человек объединились по всей стране, и все одеяла были заранее сшиты в одинаковой форме и объединены в большой ковер.
Одеялщицы не только демонстрируют труд своих рук, но и вносят вклад в широкое продвижение национальных ценностей, традиций и многовекового культурного наследия. Их деятельность служит превращению одеяла в национальный бренд.
Этот проект имеет важное значение для сохранения национальной культуры и передачи ее молодому поколению