Transyog‘lar iste’moli infarkt va insultni keltirib chiqarishi mumkin
Tahlillarga ko‘ra, ular tarkibida transyog‘lar miqdori haddan ziyod ko‘p. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tahliliga ko‘ra, dunyo bo‘ylab 5 milliard odam ushbu yog‘larning zararli ta’siridan himoyalanmagan. Bu yurak xastaliklari va o‘lim xavfini oshiradi.
Shu singari taomlarni tayyorlashda ishlatiladigan transyog‘lar har yili sayyoramiz bo‘yicha 300 mingga yaqin kishining o‘limiga sabab bo‘lmoqda.
Xo‘sh, tibbiyot xodimlarining bu boradagi xulosasi qanday?
Transyog‘lar — organizm uchun foydali yog‘larga qaraganda arzonroq va qator kimyoviy va fizik xususiyatlarga ega, — deydi tibbiyot fanlari doktori, professor Nizom Ermatov. — Masalan, xona haroratida qattiq holatda saqlanib qoladi, shu sabab ularni turli xil qayta ishlangan oziq-ovqat mahsulotlariga qo‘shish qulay.
Ular sanoat usulida ishlov berilgan yoki tabiiy to‘yinmagan yog‘ kislotasi hisoblanadi. Bu mahsulot margarin, o‘simlik yog‘lari, qovurilgan taom va pishiriqlar, xususan, krakerlar, pechene va piroglarda mavjud. Shuningdek, kavsh qaytaruvchi hayvonlar go‘shti va sutida tabiiy holda uchraydi. Ammo har ikki turdagisi ham sog‘lik uchun zararli.
Yog‘lar hujayra membranalari va boshqa biologik strukturalarning hosil bo‘lishi uchun “qurilish materiali” vazifasini o‘taydi. Agar ular sun’iy sintezlangan trans shaklga ega bo‘lsa, organizmda moddalar almashinuvi jarayoniga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Xususan, tanada zararli xolesterin miqdorini oshiradi, ya’ni past zichlikdagi lipoproteinlar qon tomirlari devorida tiqin hosil qilib, ularni toraytiradi. Natijada organizmda qon aylanishi va hayotiy muhim organlarni qon bilan ta’minlash jarayoni izdan chiqadi. Oqibatda infarkt, insult va o‘pka arteriyasi tromboemboliyasi kabi turli xavfli kasalliklar kelib chiqishi mumkin.
Shuningdek, transyog‘lar yallig‘lanish jarayonlarini tezlashtirb, qandli diabet va onkologik xastaliklar rivojlanish xavfini ham oshiradi.
Shu sababli JSST ushbu turdagi yog‘larni taqiqlash yoki uni kunlik energiya miqdorining 1 foizigacha kamaytirishni tavsiya qilinmoqda. Ya’ni, kunlik ratsionda 2000 kaloriya bo‘lsa, transyog‘lar ulushi 2,2 grammga to‘g‘ri kelishi lozim. Lekin bugun ayrim yeguliklar tarkibida bu turdagi yog‘lar miqdori kunlik normadan 200 baravar ortiqni tashkil qilmoqda.
Shunday ekan, bunday vaziyatda eng to‘g‘ri yo‘l – transyog‘lar iste’molidan butunlay voz kechish yoki ular miqdorini minimal darajada kamaytirishdir.

Потребление трансжиров может привести к инфаркту и инсульту
Фастфуд — самые популярные продукты среди молодежи. Поэтому рынок "фаст-фуда", полуфабрикатов, картофеля фри, чипсов и различных кондитерских изделий процветает.
По данным исследований, содержание трансжиров в них чрезмерно высоко. Согласно анализу Всемирной организации здравоохранения, 5 миллиардов человек по всему миру не защищены от вредного воздействия этих жиров. Это увеличивает риск сердечно-сосудистых заболеваний и смерти.
Трансжиры, используемые для приготовления таких блюд, ежегодно становятся причиной смерти почти 300 тысяч человек по всей планете.
Каковы выводы медицинских работников по этому вопросу?
Трансжиры дешевле полезных жиров для организма и обладают рядом химических и физических свойств, — говорит доктор медицинских наук, профессор Низом Эрматов. — Например, они сохраняются в твердом состоянии при комнатной температуре, поэтому их удобно добавлять в различные переработанные продукты питания.
Они считаются промышленно обработанными или натуральными ненасыщенными жирными кислотами. Этот продукт присутствует в маргарине, растительных маслах, жареной пище и выпечке, в частности, в крекерах, печенье и пирожках. Также они естественным образом встречаются в мясе и молоке жвачных животных. Однако оба типа вредны для здоровья.
Жиры выполняют функцию "строительного материала" для образования клеточных мембран и других биологических структур. Если они имеют искусственно синтезированную трансформу, это негативно влияет на обмен веществ в организме.
В частности, они увеличивают количество вредного холестерина в организме, то есть липопротеины низкой плотности образуют пробки на стенках кровеносных сосудов, сужая их. В результате нарушается процесс кровообращения и снабжения жизненно важных органов кровью. В итоге могут возникнуть различные опасные заболевания, такие как инфаркт, инсульт и тромбоэмболия легочной артерии.
Кроме того, трансжиры ускоряют воспалительные процессы, увеличивая риск развития диабета и онкологических заболеваний.
Поэтому ВОЗ рекомендует запретить такие жиры или сократить их до 1% от суточной нормы энергии. То есть, если суточный рацион составляет 2000 калорий, доля трансжиров должна составлять 2,2 грамма. Однако сегодня в некоторых продуктах содержание этих жиров превышает суточную норму в 200 раз.
Таким образом, в такой ситуации самым правильным решением будет полностью отказаться от потребления трансжиров или минимально сократить их количество.