AQSH va O‘zbekiston: muhim qazilmalar bo‘yicha kelishuv amalga oshdi
Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov boshchiligidagi delegatsiya AQShga tashrif buyurib, yirik kompaniyalar, korporatsiyalar va sanoat uyushmalari rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazdi.
7 aprel kuni tog‘-kon, mehmonxona va oziq-ovqat sanoati korxonalari bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvlarda kompaniyalarga O‘zbekistondagi investitsiya muhiti va qulay biznes sharoitlari taqdim etildi.
Kompaniyalar rahbarlari O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlarni yuqori baholab, hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Natijada, foydali qazilmalarni izlash, qazib olish, yuqori bosimli maydalash uskunalari (HPGR) qurilishi, innovatsion texnologiyalarni jalb qilish, qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratish va mutaxassislar malakasini oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Shuningdek, turizm sohasida yangi mehmonxonalar qurilishi loyihalari muhokama qilinib, amalga oshirish muddati belgilandi. Har bir loyiha uchun alohida mas’ul tayinlandi.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yil sentabrda ikki davlat o‘rtasida muhim minerallar bo‘yicha memorandum imzolangan edi.

США и Узбекистан: соглашение по важным ископаемым было реализовано
Делегация во главе с министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым посетила США и провела переговоры с руководителями крупных компаний, корпораций и промышленных ассоциаций.
7 апреля состоялись встречи с предприятиями горнодобывающей, гостиничной и пищевой промышленности. На встречах компаниям была представлена инвестиционная среда Узбекистана и благоприятные условия для ведения бизнеса.
Руководители компаний высоко оценили проводимые в Узбекистане реформы и выразили готовность к расширению сотрудничества.
В результате были достигнуты соглашения по поиску и добыче полезных ископаемых, строительству оборудования для высоконапорного дробления (HPGR), привлечению инновационных технологий, созданию цепочки добавленной стоимости и повышению квалификации специалистов.
Также были обсуждены проекты строительства новых гостиниц в сфере туризма, и установлен срок их реализации. Для каждого проекта был назначен отдельный ответственный.
Напоминаем, что в сентябре 2024 года был подписан меморандум о важных минералах между двумя государствами.