Xorazmda Avstriya texnologiyasi bilan yomg‘irlatib sug‘orish yo‘lga qo‘yiladi: suv 40 foiz tejaladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Xorazm viloyatida bo‘lib o‘tgan yig‘ilish davomida Avstriyaning mashhur «Bauer» kompaniyasi bilan yomg‘irlatib sug‘orish texnologiyasini keng ko‘lamda joriy etish bo‘yicha muhim kelishuvga erishilganini ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, ushbu zamonaviy texnologiyani dastlab sinov tariqasida mamlakatimizdagi 24 nafar fermerning 2,5 ming gektar maydonida tatbiq qilish natijasida suv iste’moli 40 foizga, mineral o‘g‘itlardan foydalanish 35 foizga, qo‘l mehnati sarfi esa 90 foizga kamaygan. Bundan tashqari, hosildorlik ko‘rsatkichi o‘rtacha 25 foizga oshgani kuzatilgan.
Bu tajriba loyihasi o‘z samarasini to‘liq isbotlaganidan keyin, endi Xorazmda katta hajmda — 7,5 ming gektar yerda ushbu texnologiyani keng joriy qilish rejalashtirilmoqda.
Mazkur loyiha doirasida fermerlarga jami qiymati 15 million yevro bo‘lgan zamonaviy yomg‘irlatib sug‘orish texnikalari yetkazib beriladi. Bu qurilmalar lizing asosida, milliy valyutada, juda qulay — yillik 2,5 foiz stavka bilan 10 yil muddatga ajratiladi.
Avstriya tomoni o‘zining yuqori sifatli texnikalari uchun 10 yil muddatga kafolat ham beryapti. Shu bilan birga, mahalliy fermer va mutaxassislarning ushbu texnikalardan to‘g‘ri foydalanishi uchun kompaniya ekspertlari bepul o‘quv kurslarini tashkil qiladi.
Prezident yig‘ilish davomida mutasaddilarga bu yilning o‘zidayoq 1,5 ming gektar maydonda qiymati 2 million yevro bo‘lgan loyihani tajriba tariqasida amalga oshirishni va 2025 yildan esa bu ko‘rsatkichni 7,5 ming gektarga yetkazishni topshirdi.
Mutaxassislarning fikricha, bu texnologiya nafaqat suv va mineral o‘g‘itlarni tejash, balki yerning unumdorligini saqlash va hosildorlikni yanada oshirish imkonini beradi. Bu orqali hududdagi fermer xo‘jaliklarining iqtisodiy samaradorligi keskin oshib, tabiat resurslari tejaladi va atrof-muhit muhofazasiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

В Хорезме будет внедрено орошение дождеванием с австрийскими технологиями: вода будет экономиться на 40 процентов
В Хорезме будет внедрено дождевое орошение по австрийской технологии: экономия воды 40 процентов
Президент Шавкат Мирзиёев сообщил на заседании, прошедшем в Хорезмской области, что достигнуто важное соглашение о широком внедрении технологии дождевого орошения с известной австрийской компанией «Bauer».
Согласно этому, в результате применения данной современной технологии в качестве эксперимента на 2,5 тысячи гектаров у 24 фермеров в нашей стране потребление воды сократилось на 40 процентов, использование минеральных удобрений — на 35 процентов, а трудозатраты — на 90 процентов. Кроме того, наблюдается увеличение урожайности в среднем на 25 процентов.
После того как этот опытный проект полностью подтвердит свою эффективность, в Хорезме планируется широкое внедрение этой технологии на больших площадях — 7,5 тысячи гектаров.
В рамках данного проекта фермерам будут поставлены современные дождевальные машины общей стоимостью 15 миллионов евро. Эти устройства будут предоставлены на условиях лизинга, в национальной валюте, на очень выгодных условиях — с годовой ставкой 2,5 процента на 10 лет.
Австрийская сторона также предоставляет 10-летнюю гарантию на свою высококачественную технику. Кроме того, эксперты компании организуют бесплатные учебные курсы для местных фермеров и специалистов по правильному использованию этой техники.
Президент во время заседания поручил ответственным лицам в этом году реализовать опытный проект на площади 1,5 тысячи гектаров стоимостью 2 миллиона евро и с 2025 года увеличить эту цифру до 7,5 тысячи гектаров.
По мнению специалистов, эта технология позволит не только экономить воду и минеральные удобрения, но и сохранять плодородие земли, а также значительно повысить урожайность. Это приведет к резкому увеличению экономической эффективности фермерских хозяйств в регионе, сбережению природных ресурсов и положительно скажется на охране окружающей среды.