Markaziy bank 2 may sanasidan boshlab xorijiy valyutalarning o‘zbek so‘miga nisbatan yangi kurslarini e’lon qildi. Bu haqda bankning rasmiy manbasi ma’lum qildi.
E’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, AQSH valyutasining qiymati yana tushishda davom etdi. Xususan, dollar so‘mga nisbatan bir kunda 20,16 so‘mga arzonlashib, endi uning rasmiy kursi 12 900,00 so‘mni tashkil qildi.
Yevropa Ittifoqining yagona valyutasi — yevro kursi ham sezilarli ravishda pasaydi. Yevro bir kunda 86,12 so‘mga arzonlab, 14 595,06 so‘mga tenglashdi.
Rossiya valyutasi bo‘lgan rublning qiymatida ham pasayish kuzatildi. Bir rubl narxi 1,29 so‘mga pasayib, 157,32 so‘mni tashkil etmoqda.
Eslatib o‘tamiz, bundan avval AQSH dollarining kursi ketma-ket uch kun davomida arzonlashib, 12 920,16 so‘m darajasiga tushgandi. Ayni paytda dollarning yanada pastlashi kuzatilmoqda va bu holat bozor ishtirokchilari orasida jiddiy e’tiborga olinmoqda.
Qayd etish lozimki, 2024 yil boshidan buyon o‘zbek so‘mi AQSH dollariga nisbatan 4,7 foizga qadrsizlangan. Undan avval, 2023 yil davomida milliy valyutamiz dollarga nisbatan 9,7 foizga, 2022 yilda esa 3,94 foizga pasaygan edi.
Mutaxassislar valyutalar kursidagi mazkur o‘zgarishlarni tashqi bozorlardagi vaziyat va ichki iqtisodiy jarayonlar bilan bog‘lamoqda. So‘nggi kunlarda kuzatilayotgan dollarning pasayishi, mamlakat ichida valyuta bozorida ma’lum darajada muvozanat o‘rnatilishiga xizmat qilishi taxmin qilinmoqda.

Доллар три дня подряд дешевеет: новые курсы объявлены
Центральный банк с 2 мая объявил новые курсы иностранных валют по отношению к узбекскому суму. Об этом сообщила официальная информация банка.
Согласно опубликованным данным, стоимость доллара США продолжает снижаться. В частности, доллар за один день подешевел на 20,16 сума и теперь его официальный курс составляет 12 900,00 сумов.
Курс единой валюты Европейского Союза — евро также значительно снизился. Евро за один день подешевел на 86,12 сума и составил 14 595,06 сумов.
Снижение также наблюдается в стоимости российской валюты — рубля. Один рубль подешевел на 1,29 сума и составляет 157,32 сумов.
Напоминаем, что ранее курс доллара США три дня подряд снижался и достиг уровня 12 920,16 сумов. В настоящее время наблюдается дальнейшее снижение доллара, и эта ситуация вызывает серьезное внимание среди участников рынка.
Следует отметить, что с начала 2024 года узбекский сум обесценился по отношению к доллару США на 4,7 процента. Ранее, в 2023 году, наша национальная валюта обесценилась по отношению к доллару на 9,7 процента, а в 2022 году — на 3,94 процента.
Эксперты связывают данные изменения курсов валют с ситуацией на внешних рынках и внутренними экономическими процессами. Снижение доллара, наблюдаемое в последние дни, предполагается, что будет способствовать установлению определенного баланса на валютном рынке страны.