Markaziy bank 29 apreldan boshlab amal qiladigan yangi valyuta kurslarini e’lon qildi. Unga ko‘ra, AQSH dollari 9,04 so‘mga arzonlab, 12 948,10 so‘mni tashkil etdi. Yevro esa 6,38 so‘mga pasayib, 14 696,09 so‘m bo‘ldi. Rossiya rubli esa biroz ko‘tarilib, 0,37 so‘mga qimmatlab, 156,93 so‘m etib belgilandi.
Eslatib o‘tamiz, bundan avval AQSH dollari ketma-ket uch kun mobaynida qimmatlashib, 12 957,14 so‘mga yetgan edi. Valyutalar kursining bunday tebranishi jamoatchilikda turli mulohazalarni paydo qilmoqda.
Ayrim iqtisodchi ekspertlarning fikricha, O‘zbekistonda xorijiy valyutalar kursi sun’iy ravishda ushlab turilibdi va agar kurs erkinlashtirilsa, bir AQSH dollari qiymati 20 ming so‘mgacha oshib ketishi mumkin. Bu esa bozordagi narxlar o‘sishi va iqtisodiy beqarorlik xavfini yuzaga keltirishi mumkin bo‘lgan vaziyat hisoblanadi.
Biroq Markaziy bank bunday qarashlarga qo‘shilmasligini bildirib, valyutalar kursining bozor tamoyillari asosida shakllanayotganini va sun’iy tarzda ushlab turish kabi holatlar yo‘qligini alohida ta’kidladi.
Iqtisodchilar fikricha, 2025 yilning qolgan oylari mobaynida dollar kursida keskin tebranishlar kuzatilmasligi mumkin, ammo tashqi omillar ta’sirida kichik o‘zgarishlar sodir bo‘lib turishi tabiiy hol. Ayniqsa, eksport-import balansining o‘zgarishi, tashqi iqtisodiy vaziyatdagi inqiroz yoki global bozordagi iqtisodiy o‘zgarishlar valyuta kurslarining ko‘tarilishi yoki pasayishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Shu sababli mutaxassislar aholi va tadbirkorlarni iqtisodiy vaziyatni diqqat bilan kuzatib borishga va ehtimoliy tebranishlarga tayyor bo‘lishga chaqirmoqda. Xorijiy valyutalar kurslarining o‘zgarishiga e’tiborli bo‘lib, iqtisodiy xavf-xatarlarni minimallashtirish uchun ehtiyotkorlik choralarini ko‘rish maqsadga muvofiqdir.

Объявлено новое значение иностранных валют
Центральный банк объявил новые валютные курсы, которые вступят в силу с 29 апреля. Согласно этому, курс доллара США снизился на 9,04 сумма и составил 12 948,10 сумм. Евро упал на 6,38 сумм и составил 14 696,09 сумм. Российский рубль немного поднялся, подорожав на 0,37 сумм и составил 156,93 сумм.
Напоминаем, что ранее доллар США три дня подряд дорожал, достигнув 12 957,14 сумм. Такие колебания валютных курсов вызывают различные мнения в обществе.
Некоторые экономические эксперты считают, что в Узбекистане курсы иностранных валют искусственно удерживаются, и если курс будет освобожден, стоимость одного доллара США может вырасти до 20 тысяч сумм. Это может привести к росту цен на рынке и создать риск экономической нестабильности.
Однако Центральный банк заявил, что не согласен с такими взглядами, подчеркнув, что курсы валют формируются на основе рыночных принципов и что нет случаев искусственного удержания.
Экономисты считают, что в оставшиеся месяцы 2025 года резких колебаний курса доллара не ожидается, однако под воздействием внешних факторов могут происходить небольшие изменения. Особенно изменения в балансе экспорта-импорта, кризис во внешнеэкономической ситуации или экономические изменения на глобальном рынке могут привести к росту или падению валютных курсов.
По этой причине специалисты призывают население и предпринимателей внимательно следить за экономической ситуацией и быть готовыми к возможным колебаниям. Обращая внимание на изменения курсов иностранных валют, целесообразно принимать меры предосторожности для минимизации экономических рисков.