O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2025 yil 25 apreldan boshlab xorijiy valyutalarning yangi rasmiy kurslarini belgiladi. Unga ko‘ra, bir qator asosiy valyutalar kurslarida sezilarli o‘zgarishlar kuzatildi.
E’tiborga molik jihati, AQSH dollari kursi yana o‘sishni boshladi. Bu gal dollar 36,74 so‘mga qimmatlashib, 12 927,17 so‘m etib belgilandi. Shu tariqa, so‘nggi kunlarda kuzatilayotgan dollarning o‘sish tendensiyasi davom etmoqda.
Yevro, aksincha, bugun pasayish qayd etdi va 3,29 so‘mga arzonlashdi. Bir yevroning rasmiy narxi endi 14 717,58 so‘mni tashkil qiladi.
Funt-sterling ham o‘z qadrini oshirib, birdaniga 24,39 so‘mga ko‘tarildi va 17 198,31 so‘mni tashkil etdi.
Rossiya rubli esa ozgina pasayish bilan qayd etildi. Rubl kursi 0,31 so‘mga arzonlashib, 155,73 so‘m bo‘ldi.
Qo‘shni davlat valyutasi — qozog‘iston tengesi biroz ko‘tarilish bilan 25,01 so‘mni (+0,15 so‘m) tashkil qildi.
Xitoy yuani va Yaponiya iyenasida ham turlicha harakatlar kuzatildi. Yuan 4,28 so‘mga qimmatlashib, 1772,76 so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, Yaponiya iyenasi kichik arzonlashuv bilan 90,75 so‘m bo‘ldi (-0,10 so‘m).
Markaziy bank tomonidan belgilangan ushbu kurslar mamlakatdagi banklar va moliyaviy tashkilotlarda rasmiy hisob-kitoblarni amalga oshirishda qo‘llaniladi. Valyutalar kursidagi o‘zgarishlar ichki bozor va tashqi savdo aloqalariga ham o‘z ta’sirini ko‘rsatishi mumkin.
Mazkur kurslarning navbatdagi o‘zgarishi kelgusi hafta boshida kutilmoqda. Valyutalar bozoridagi yangiliklardan boxabar bo‘lish uchun biz bilan birga qoling!

Центральный банк объявил новые официальные курсы валют
Центральный банк Республики Узбекистан с 25 апреля 2025 года установил новые официальные курсы иностранных валют. Согласно этому, наблюдаются значительные изменения в курсах ряда основных валют.
Обращает на себя внимание, что курс доллара США снова начал расти. На этот раз доллар подорожал на 36,74 сумма и был установлен на уровне 12 927,17 сумм. Таким образом, продолжается тенденция роста доллара, наблюдаемая в последние дни.
Евро, наоборот, сегодня показал снижение и подешевел на 3,29 сумма. Официальная цена одного евро теперь составляет 14 717,58 сумм.
Фунт-стерлинг также увеличил свою стоимость, поднявшись сразу на 24,39 сумма и составил 17 198,31 сумм.
Российский рубль, в свою очередь, был зафиксирован с небольшим снижением. Курс рубля снизился на 0,31 сумма и составил 155,73 сумм.
Валюта соседнего государства — казахский тенге немного поднялся и составил 25,01 сумма (+0,15 сумма).
Также наблюдались различные движения китайского юаня и японской иены. Юань подорожал на 4,28 сумма и составил 1772,76 сумм, в то время как японская иена немного подешевела и составила 90,75 сумм (-0,10 сумма).
Установленные Центральным банком курсы будут использоваться для официальных расчетов в банках и финансовых учреждениях страны. Изменения курсов валют могут также оказать влияние на внутренний рынок и внешнеэкономические связи.
Следующее изменение этих курсов ожидается в начале следующей недели. Оставайтесь с нами, чтобы быть в курсе новостей валютного рынка!