Toshkentda murojaatlar ko‘rib chiqishda muammolar mavjud
2025 yil 21 iyul dushanba kuni Xalq Nazorati portali tomonidan e’lon qilingan ma’lumotlar tahliliga ko‘ra, Toshkent shahridagi mahalliy xizmatlar fuqarolarning murojaatlarini ko‘rib chiqishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
18 iyul holatiga ko‘ra, hal etilmagan masalalarning umumiy sonidan 1771 tasi ko‘rib chiqish jarayonida, shuningdek, darhol aralashuvni talab qiluvchi muddati o‘tgan murojaatlar soni 4982 taga yetgan. So‘nggi haftada poytaxt aholisidan tizimga yana 1320 ta shikoyat kelib tushgan.
Tuman hokimliklarining ish samaradorligi reytingida katta farq kuzatilmoqda. Eng yuqori natijani Uchtepa tumani ko‘rsatib, 10 ballik tizimda 8,42 ballga erishgan.
Aksincha, eng past ko‘rsatkich Shayxontohur tumanida bo‘lib, uning ishlashi 1,98 ball bilan baholangan, bu esa murojaatlarni qayta ishlashda tizimli muammolar borligini ko‘rsatadi. Muddati o‘tgan murojaatlar asosan to‘rt tuman hududida jamlangan.
Antireytingda Chilanzar va Yunusobod tumanlari yetakchilik qilib, har birida 747 ta kechiktirilgan masala qayd etilgan. Shayxontohurda 642 ta, Mirzo Ulug‘bekda esa 627 ta muddatidan o‘tgan murojaatlar mavjud.
Ushbu to‘rt ma’muriy birlik shahar bo‘yicha barcha kechiktirilgan shikoyatlarning 55,5 foizini tashkil etib, eng dolzarb muammolar shu hududlarda jamlanganini bildiradi. Hokimiyatga qarashli tashkilotlar faoliyati tahliliga ko‘ra, eng ko‘p murojaatlar Toshkent shahar elektr ta’minoti aksiyadorlik jamiyatiga yo‘naltirilgan.
Unga 3953 ta ariza kelib tushgan bo‘lib, shulardan 164 tasi, ya’ni 4,2 foizi muddatidan o‘tib ko‘rib chiqilgan. Toshkent shahar ekologiya boshqarmasi 1288 ta murojaat qabul qilgan, ulardan 128 tasi yoki 10 foizi o‘z vaqtida hal etilmagan.
Uchinchi o‘rinda esa 1186 ta shikoyat bilan Bosh obodonlashtirish boshqarmasi turadi, ulardan 139 tasi, ya’ni 11,7 foizi muddatida bajarilmagan. Umuman olganda, hisoboti davrida jami 25 285 ta murojaat ro‘yxatga olingan, shundan 19 935 tasi hal qilingan, 58 tasi rad etilgan.
Shikoyatlarning mavzusi o‘zgarmayapti: eng ko‘p arizalar uy-joy kommunal xizmatlari sohasiga to‘g‘ri keladi, bu jami murojaatlarning 31,2 foizini tashkil qiladi. Keyingi o‘rinda yo‘l infratuzilmasiga oid shikoyatlar bor, ularning ulushi 19,9 foizni tashkil etadi.
Hududlarni obodonlashtirish bo‘yicha murojaatlar 3,7 foizni, ekologiya bilan bog‘liq muammolar esa 3,5 foizni tashkil qiladi. Xalq Nazorati portali O‘zbekistonda fuqarolar bilan davlat organlari o‘rtasida bevosita muloqot o‘rnatish, murojaatlarning holatini real vaqt rejimida kuzatish va mahalliy hokimiyatlarning ish faoliyatining oshkoraligini ta’minlash maqsadida yaratilgan raqamli platformadir.

В Ташкенте существуют проблемы с рассмотрением обращений
21 июля 2025 года, в понедельник, согласно анализу данных, опубликованных порталом Народного контроля, местные службы города Ташкента сталкиваются с трудностями при рассмотрении обращений граждан. Об этом сообщает Upl.uz.
По состоянию на 18 июля, из общего числа нерешенных вопросов 1771 находится в процессе рассмотрения, а количество просроченных обращений, требующих немедленного вмешательства, достигло 4982. За последнюю неделю в систему поступило еще 1320 жалоб от жителей столицы.
В рейтинге эффективности работы районных хокимиятов наблюдается значительная разница. Наивысший результат показал Училдизский район, набрав 8,42 балла из 10 возможных.
Напротив, самый низкий показатель зафиксирован в Шайхантахурском районе, его работа оценена в 1,98 балла, что указывает на системные проблемы в обработке обращений. Просроченные обращения в основном сосредоточены в четырех районах.
В антирейтинге лидируют районы Чиланзар и Юнусабад, в каждом из которых зарегистрировано по 747 просроченных вопросов. В Шайхантахуре — 642, а в Мирзо-Улугбекском районе — 627 просроченных обращений.
Эти четыре административные единицы составляют 55,5 процента всех просроченных жалоб по городу, что свидетельствует о том, что наиболее актуальные проблемы сосредоточены в этих районах. Согласно анализу деятельности организаций, подведомственных власти, наибольшее количество обращений направлено в акционерное общество "Ташкентский городской электрический сетевой комплекс".
Туда поступило 3953 заявки, из которых 164, то есть 4,2 процента, были рассмотрены с опозданием. Управление экологии города Ташкента приняло 1288 обращений, из которых 128 или 10 процентов не были решены вовремя.
На третьем месте с 1186 жалобами находится Главное управление благоустройства, из которых 139, то есть 11,7 процента, не были выполнены в срок. В целом, за отчетный период было зарегистрировано 25 285 обращений, из которых 19 935 были решены, 58 отклонены.
Тематика жалоб остается неизменной: наибольшее количество заявлений касается жилищно-коммунальных услуг, что составляет 31,2 процента от общего числа обращений. На втором месте находятся жалобы по вопросам дорожной инфраструктуры, их доля составляет 19,9 процента.
Обращения по благоустройству территорий составляют 3,7 процента, а проблемы, связанные с экологией, — 3,5 процента. Портал Народного контроля является цифровой платформой, созданной для установления прямого общения между гражданами и государственными органами в Узбекистане, мониторинга состояния обращений в режиме реального времени и обеспечения прозрачности деятельности местных властей.