Tomorqadan samarasiz foydalanganlarga ko‘riladigan choralar ishlab chiqildi
“Aholi tomorqalari va dehqon xo‘jaliklari yer maydonlaridan samarali foydalanishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Vazirlar Mahkamasi qarori e’lon qilindi.
Unda aholi tomorqasi va ijara asosida ajratilgan yer maydonlaridan samarali foydalanishni tashkil etish tartibi tasdiqlandi.
Qaror bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra, aholi tomorqalari va ijara huquqi asosida ajratilgan yer maydonlarida ekin ekilishi ustidan nazorat:
• mahalla darajasida — “mahalla yettiligi” va “mahalla banklari”;
• tuman darajasida — tuman (shahar) shtablari hamda tuman (shahar) hokimlarining tegishliligi bo‘yicha o‘rinbosarlari boshchiligidagi ishchi guruhlar;
• hudud darajasida — Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi raisining hamda viloyatlar hokimlarining moliya-iqtisodiyot va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosarlari boshchiligidagi ishchi guruhlar tomonidan amalga oshiriladi.
Ijara yer maydonlarida dehqon xo‘jaligi tomonidan ekish ishlari amalga oshirilmaganda (fors-major holatlari bundan mustasno) tuman (shahar) shtablari tomonidan yer maydonlarini ikkilamchi ijaraga berish choralari ko‘riladi. Bunda tijorat banklari, tuman (shahar) kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bo‘limlari tomonidan:
• kamida 40 gektar yer uchastkasida “bir kontur — bir mahsulot” tamoyili asosida yuqori daromadli va eksportbop qishloq xo‘jaligi mahsulotini yetishtirish bo‘yicha namunaviy loyihalar amalga oshiriladi;
• qolgan konturlardagi ijaraga olingan yer uchastkalarida mahsulot yetishtirishni tashkil etish uchun ishchi guruhlarga yetakchi tadbirkorlarni jalb qilgan holda loyihalar amalga oshirilishida ko‘maklashiladi.
“Mahalla yettiligi” xulosasiga asosan aholi tomorqalari va ijaraga olingan yer maydonlariga ekin ekmagan yoki samarasiz foydalanayotgan shaxslarga nisbatan quyidagi ta’sirchan choralar ko‘riladi:
• tomorqa yer egalari va dehqon xo‘jaliklariga davlat dasturlari doirasida imtiyozli kreditlar berilmaydi;
• Ijtimoiy himoya yagona reyestriga kiritilgan fuqarolar uchun nazarda tutilgan imtiyozlar to‘xtatiladi;
• “Onlayn mahalla” elektron platformasi ma’lumotlari asosida ekin ekilmagani aniqlangan yil uchun yer solig‘i stavkasi uch karra miqdorida hisoblanadi.

Разработаны меры против тех, кто неэффективно использует земельные участки
“О дополнительных мерах по эффективному использованию земельных участков, выделенных для приусадебных участков и крестьянских хозяйств” было опубликовано постановление Кабинета Министров.
В нем утвержден порядок организации эффективного использования земельных участков, выделенных для приусадебных участков и на условиях аренды.
Согласно утвержденному постановлению, контроль за посевами на приусадебных участках и земельных участках, выделенных на праве аренды, осуществляется:
• на уровне махалли — “махаллинги” и “махаллинские банки”;
• на уровне района — рабочие группы под руководством заместителей районных (городских) хокимов по соответствующим вопросам;
• на уровне региона — рабочие группы под руководством первого заместителя председателя Совета Министров Каракалпакстана и хокимов областей по вопросам финансово-экономического развития и сокращения бедности.
Если на арендованных земельных участках не проводятся работы по посеву со стороны крестьянского хозяйства (за исключением форс-мажорных обстоятельств), районные (городские) штабы принимают меры по повторной аренде земельных участков. При этом коммерческие банки, районные (городские) отделы по сокращению бедности и занятости:
• реализуют типовые проекты по выращиванию высокодоходной и экспортной сельскохозяйственной продукции на земельных участках площадью не менее 40 гектаров на основе принципа “один контур — один продукт”;
• оказывают помощь в реализации проектов, привлекая ведущих предпринимателей для организации производства на оставшихся арендованных земельных участках.
На основании заключения “махаллинги” к лицам, не посеявшим или неэффективно использующим свои приусадебные участки и арендованные земельные участки, будут применены следующие меры воздействия:
• владельцам приусадебных участков и крестьянским хозяйствам не будут предоставляться льготные кредиты в рамках государственных программ;
• льготы, предусмотренные для граждан, внесенных в единый реестр социального обеспечения, будут приостановлены;
• на основании данных электронной платформы “Онлайн махалла” за год, в течение которого не проводился посев, ставка земельного налога будет рассчитываться в трехкратном размере.